Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Otázka regulovaného nájemného stále nezodpovězena … a další ekonomické zprávy

11.02.2004 10:44
Autor: 

Poslanecký klub ČSSD vyjádřil svůj nesouhlas s koaliční dohodou o růstu regulovaného nájemného. Podle poslanců ČSSD je třeba růst nájemného rozložit do delšího období. První zvýšení by se tak podle nich mohlo uskutečnit například až v lednu 2005.

Ministři financí stávajících a budoucích zemí Evropské unie se opět shodli na potřebě urychlit reformy zejména v zaměření na výzkum, inovaci a vzdělávání, aby se evropská ekonomika mohla stát v roce 2010 nejdynamičtější a nejvýkonnější na světě. Jenže to asi bude chtít trochu více než jen shodu ministrů.

Pomoci by měl rozpočet EU. Podle návrhu rámce rozpočtu EU na léta 2007-13 představeného včera Evropskou komisí by se měl postupně zvyšovat podíl výdajů na politiku podporující hospodářský růst a zaostávající regiony, zatímco výdaje na společnou zemědělskou politiku by měly stagnovat. (podrobněji ZDE)

Evropský parlament navrhl, aby unie kontrolovala a registrovala činnost ratingových agentur. Podle poslanců by se tak zvýšila ochrana investorů. Ratingové agentury se kontrole brání poukazováním na to, že jejich názor na důvěryhodnost jednotlivých firem a států je v podstatě aktem novinářského sdělení. Proto by stejně jako novináři neměly podléhat žádné kontrole.

Zaměstnanost v Německu se loni snížila o 425 tis. osob (1,1%) na 38,2 mil. osob. Míra nezaměstnanosti aktuálně dosahuje 11%.

Vývoz z Německa se loni zvýšil o 1,6%, dovoz o 2,6%. Přebytek obchodní bilance klesl ze 132,8 mld. eur v roce 2002 na 129,7 mld. eur. Kladné saldo běžného účtu kleslo ze 62,8 na 50,9 mld. eur.

Rakouský maloobchodní prodej loni v běžných cenách vzrostl o 0,4% na 38,2 mld. euro, po očištění od nárůstu cen ale klesl o 0,5%.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve včera zveřejněné zprávě o Slovensku nešetří chválou na reformní snažení vlády. Za hlavní výzvy OECD označila další snížení rozpočtového schodku, zvýšení zaměstnanosti a zeštíhlení a zefektivnění státního aparátu.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu na svém zasedání v Alžíru překvapivě rozhodli o snížení produkce o 1 mil. barelů na 23,5 mil. barelů denně. Kartel se zároveň zavázal, že z trhu okamžitě zmizí nadlimitní objem produkce, který se odhaduje na 1,5 až 1,75 mil. barelů denně. (podrobněji ZDE)

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data