Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozpočtová reforma II: jak odpoutat pozornost od skutečných problémů aneb každý den jinak

Rozpočtová reforma II: jak odpoutat pozornost od skutečných problémů aneb každý den jinak

10.2.2004 12:20
Autor: 

Proč se začalo s reformou veřejných rozpočtů? Kvůli neudržitelně rychlému růstu státního a veřejného dluhu. Jednoduché, jasné, přesto se tento hlavní cíl vytrácí z reformního snažení vlády. Pod nálepkou rozpočtové reformy se dnes už skrývá kdeco.

Posledním hitem, který se podařilo do reformy propašovat, je rodinná politika. Co na změnách v DPH vybereme, to rozdělíme na nižších daních rodinám s dětmi. Tuto myšlenku se vládě podařilo natlačit všem médiím. A to tak vehementně, že se zapomnělo, že se rozdává něco, co není. Z cizího (v tomto případě budoucnosti) se dobře dává. Alespoň po určitou dobu. Po nadějné první fázi reformy, se v druhém dílu vláda soustředila především na odvedení pozornosti od klíčových zdrojů rozpočtových schodků: důchodového systému, zdravotnictví a sociálních dávek. Všimněte si, jak se z mediálního prostoru vytratila slova o rozpočtových schodcích a veřejných dluzích.

Když už se nás vláda rozhodla zmást, dělá to skutečně rafinovaně. Každý den se objevují nové verze daňových změn. Dětské pleny, vodné, stočné: 5 % nebo 19 %? Hotely a penziony: vyšší DPH od května nebo až od ledna? Spekulace provází také vyšší DPH pro vstupenky na fotbal a do divadla. Kdo se v tom má vyznat? Ze stejného soudku je hra o regulované nájemné, která ovšem s reformou nesouvisí.

Slova „reforma veřejných rozpočtů“ se pomalu vyprazdňují, stejně jako odhodlání skutečně napravit nelichotivý stav českých veřejných financí. Patrně jsme se dostali v hospodářskopolitickém cyklu příliš daleko a pokles volebních preferencí stran vládní koalice je značný. A tak se kličkuje, změkčuje a sociálně zohledňuje. Bylo by čestné přestat za nálepku rozpočtové reformy skrývat daňovou rošádu a rodinnou politiku, které nemají s původním cílem reformy, snížením schodků, nic společného.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • turecké hospodářství???
  10.2.2004 17:07

  tak se mi zdá,že chybí prostý selský rozum tam nahoře.všem kolem zůstává rozum stát,ale p.špidla, škromach,sobotka,urban a kol.se jen usmívají a kloudnou myšlenku,které by našinec zcela jasně porozuměl není schopný nikdo formulovat.Navíc ani sama vláda netuší co vlastně chce,jakmile se ozve některá skupina občanů,kterým se nelíbí někteý z kroků,hned se vše mění,aby vláda vše politicky ustála
 • Myslím, že se řítíme do propasti
  10.2.2004 15:12

  Srovnávaní s Argentínou je opravdu vcelku na místě. Proč? Protože, nefunguje kapitálový trh, máme přebujelou administrativu, nenažraný sociální systém který řídí neschopný a jen se blbě usmívající blbeček, vládu, která se bojí k razantnějším krokům. Rychle rostoucí zadlužování státu, ale i rodin. Nízký hospodářský růst (vzhledek z rostoucím dluhům se spíše jedná o ekonomický propad). Investice plynoucí do montážních závodů, které jsou financovány hodně rizikovým kapitálem. Vysokou daňovou zátěž práce.... Prozatím nejsme Argentínou, ale kdo vidí dál než na špičku nosu (cca 5-10 let), tomu není do smíchu.
  TK
 • neelastická poptávka
  10.2.2004 14:43

  Absolutně mi uniká v čem jsou kroky dnešní vlády reformní. Pokud bychom použili ekvivalent této reformy na soukromou ztrátovou firmu, spočívala by pouze ve zvýšení prodejních cen. Žádná restrukturalizace, žádné zeštíhlení administrativy, žádné zefektivnění výroby atp. Pouhé zdražení výrobků. Tohle ovšem žádnou firmu ze ztráty nedostane, spíše ji prohloubí. Samozřejmě takováto úvaha je silně zjednodušující. Firma a stát nefungují za stejných podmínek. Rozdíl je především v tom, že produkt soukromé firmy můžete odmítnout. Kdežto produkty státu, bez ohledu na cenu, kupovat musíte.
  Dummy
 • tohle opravdu není reforma
  10.2.2004 14:17

  Divím se, že tato vláda má ještě opravdu tu odvahu nazývat současné dílčí změny reformou veřejných financí. Současné přesuny jednotlivých položek do různých sazeb DPH pouze způsobí, že se vybere stejně (ne-li více), ale pouze od bohatších. Je to pouze socialistická reforma. S blížícími se volbami to bohužel nebude lepší. Dokud bude v ČR takto slabá (a slábnoucí) vláda a ministr financí bude právník, tak nás světlejší zítřky opravdu nečekají. Měla by se najít shoda ve všech politických stranách udělat reformu a zadat ji nějakým fundovaným ekonomům a pak to bez pozměňovacích návrhů přijmout. Třeba jako na Slovensku, kde reformu dělají mladí a vzdělaní liberálové a ne socialisti!!!
  Ondra
  • MMF a SB jsou plné fundovaných ekonomů ...
   15.2.2004 4:05

   a ty opravdu Argentíně pomohli, ale do pekla, a na slovensku se mají hey!
   Visitor
 • důvody pro stav veřejných financí
  10.2.2004 13:37

  Napravit "nelichotivý stav českých veřejných financí" by šlo pouze v případě, že by státní správa uměla daně vybrat, daně vydávala pouze na smysluplné účely a zabránila vytunelování sociálních systémů jejich zneužíváním. Jestliže 2/3 podnikatelů neplatí žádné nebo symbolické daně, jestliže při 6 kontrolách tržnic lze zabavit padělky za 1 mld. Kč a dovozní hodnota automobilů činí 55 TKč, potom zřejmě není výběr daní profesionální. Jestliže v ČR dostane každý občan, bez ohledu na jeho sociální potřebnost, obrovské státní příspěvky (stavební spoření je jeden z příkladů), potom to nesvědčí o spořivém hospodaření s daňovými prostředky. Jestliže průměrná délka neschopnosti činila v roce 2002 31,99 dnů a v roce 2003 stoupla na 34 dnů, potom je těžké udržet jakýkoliv systém pod kontrolou. Potom jsou reformy pouze kosmetickými změnami a přerozdělováním. Přesto je slovo reforma namístě. Tak značné přesuny od přímých k nepřímým daním jsou světově ojedinělé. Propad socdem a růst komunistů jsou naopak zákonité.
  Richard Vavřík
 • Ano,
  10.2.2004 13:27

  bohužel ani příští vláda nenusí mít dost politické odvahy a schpoností.
  • Může
   10.2.2004 13:38

   ale, musí to udělat ihned po volbách, maximálně do dvou let. Jinak vzhledem ke zkušenostem s touto vládou bych navrhoval zavést defenestrace.
   Michal
 • Že by Argentina v Evropě ?
  10.2.2004 13:00

  Pokud nebudou předčasní volby a rychle se něco neudělá, tak se máme na co těšit. Nevím, kde soc demáci berou tu jistotu, že mladí,bezdětní a pracující budou stále platit nemakačenkům a státním úředníkům.Současná vláda předvádí takový bordel, že bych se nedivil, kdybychom dopůl roku měli Euro za 35.
  Michal
 • Nekdo by to mel nafaxovat tem Mediim
  10.2.2004 12:57

   
  VitH
Aktuální komentáře
13.12.2017
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba