Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozpočtová reforma II: jak odpoutat pozornost od skutečných problémů aneb každý den jinak

Rozpočtová reforma II: jak odpoutat pozornost od skutečných problémů aneb každý den jinak

10.2.2004 12:20
Autor: 

Proč se začalo s reformou veřejných rozpočtů? Kvůli neudržitelně rychlému růstu státního a veřejného dluhu. Jednoduché, jasné, přesto se tento hlavní cíl vytrácí z reformního snažení vlády. Pod nálepkou rozpočtové reformy se dnes už skrývá kdeco.

Posledním hitem, který se podařilo do reformy propašovat, je rodinná politika. Co na změnách v DPH vybereme, to rozdělíme na nižších daních rodinám s dětmi. Tuto myšlenku se vládě podařilo natlačit všem médiím. A to tak vehementně, že se zapomnělo, že se rozdává něco, co není. Z cizího (v tomto případě budoucnosti) se dobře dává. Alespoň po určitou dobu. Po nadějné první fázi reformy, se v druhém dílu vláda soustředila především na odvedení pozornosti od klíčových zdrojů rozpočtových schodků: důchodového systému, zdravotnictví a sociálních dávek. Všimněte si, jak se z mediálního prostoru vytratila slova o rozpočtových schodcích a veřejných dluzích.

Když už se nás vláda rozhodla zmást, dělá to skutečně rafinovaně. Každý den se objevují nové verze daňových změn. Dětské pleny, vodné, stočné: 5 % nebo 19 %? Hotely a penziony: vyšší DPH od května nebo až od ledna? Spekulace provází také vyšší DPH pro vstupenky na fotbal a do divadla. Kdo se v tom má vyznat? Ze stejného soudku je hra o regulované nájemné, která ovšem s reformou nesouvisí.

Slova „reforma veřejných rozpočtů“ se pomalu vyprazdňují, stejně jako odhodlání skutečně napravit nelichotivý stav českých veřejných financí. Patrně jsme se dostali v hospodářskopolitickém cyklu příliš daleko a pokles volebních preferencí stran vládní koalice je značný. A tak se kličkuje, změkčuje a sociálně zohledňuje. Bylo by čestné přestat za nálepku rozpočtové reformy skrývat daňovou rošádu a rodinnou politiku, které nemají s původním cílem reformy, snížením schodků, nic společného.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • turecké hospodářství???
  10.2.2004 17:07

  tak se mi zdá,že chybí prostý selský rozum tam nahoře.všem kolem zůstává rozum stát,ale p.špidla, škromach,sobotka,urban a kol.se jen usmívají a kloudnou myšlenku,které by našinec zcela jasně porozuměl není schopný nikdo formulovat.Navíc ani sama vláda netuší co vlastně chce,jakmile se ozve některá skupina občanů,kterým se nelíbí někteý z kroků,hned se vše mění,aby vláda vše politicky ustála
 • Myslím, že se řítíme do propasti
  10.2.2004 15:12

  Srovnávaní s Argentínou je opravdu vcelku na místě. Proč? Protože, nefunguje kapitálový trh, máme přebujelou administrativu, nenažraný sociální systém který řídí neschopný a jen se blbě usmívající blbeček, vládu, která se bojí k razantnějším krokům. Rychle rostoucí zadlužování státu, ale i rodin. Nízký hospodářský růst (vzhledek z rostoucím dluhům se spíše jedná o ekonomický propad). Investice plynoucí do montážních závodů, které jsou financovány hodně rizikovým kapitálem. Vysokou daňovou zátěž práce.... Prozatím nejsme Argentínou, ale kdo vidí dál než na špičku nosu (cca 5-10 let), tomu není do smíchu.
  TK
 • neelastická poptávka
  10.2.2004 14:43

  Absolutně mi uniká v čem jsou kroky dnešní vlády reformní. Pokud bychom použili ekvivalent této reformy na soukromou ztrátovou firmu, spočívala by pouze ve zvýšení prodejních cen. Žádná restrukturalizace, žádné zeštíhlení administrativy, žádné zefektivnění výroby atp. Pouhé zdražení výrobků. Tohle ovšem žádnou firmu ze ztráty nedostane, spíše ji prohloubí. Samozřejmě takováto úvaha je silně zjednodušující. Firma a stát nefungují za stejných podmínek. Rozdíl je především v tom, že produkt soukromé firmy můžete odmítnout. Kdežto produkty státu, bez ohledu na cenu, kupovat musíte.
  Dummy
 • tohle opravdu není reforma
  10.2.2004 14:17

  Divím se, že tato vláda má ještě opravdu tu odvahu nazývat současné dílčí změny reformou veřejných financí. Současné přesuny jednotlivých položek do různých sazeb DPH pouze způsobí, že se vybere stejně (ne-li více), ale pouze od bohatších. Je to pouze socialistická reforma. S blížícími se volbami to bohužel nebude lepší. Dokud bude v ČR takto slabá (a slábnoucí) vláda a ministr financí bude právník, tak nás světlejší zítřky opravdu nečekají. Měla by se najít shoda ve všech politických stranách udělat reformu a zadat ji nějakým fundovaným ekonomům a pak to bez pozměňovacích návrhů přijmout. Třeba jako na Slovensku, kde reformu dělají mladí a vzdělaní liberálové a ne socialisti!!!
  Ondra
  • MMF a SB jsou plné fundovaných ekonomů ...
   15.2.2004 4:05

   a ty opravdu Argentíně pomohli, ale do pekla, a na slovensku se mají hey!
   Visitor
 • důvody pro stav veřejných financí
  10.2.2004 13:37

  Napravit "nelichotivý stav českých veřejných financí" by šlo pouze v případě, že by státní správa uměla daně vybrat, daně vydávala pouze na smysluplné účely a zabránila vytunelování sociálních systémů jejich zneužíváním. Jestliže 2/3 podnikatelů neplatí žádné nebo symbolické daně, jestliže při 6 kontrolách tržnic lze zabavit padělky za 1 mld. Kč a dovozní hodnota automobilů činí 55 TKč, potom zřejmě není výběr daní profesionální. Jestliže v ČR dostane každý občan, bez ohledu na jeho sociální potřebnost, obrovské státní příspěvky (stavební spoření je jeden z příkladů), potom to nesvědčí o spořivém hospodaření s daňovými prostředky. Jestliže průměrná délka neschopnosti činila v roce 2002 31,99 dnů a v roce 2003 stoupla na 34 dnů, potom je těžké udržet jakýkoliv systém pod kontrolou. Potom jsou reformy pouze kosmetickými změnami a přerozdělováním. Přesto je slovo reforma namístě. Tak značné přesuny od přímých k nepřímým daním jsou světově ojedinělé. Propad socdem a růst komunistů jsou naopak zákonité.
  Richard Vavřík
 • Ano,
  10.2.2004 13:27

  bohužel ani příští vláda nenusí mít dost politické odvahy a schpoností.
  • Může
   10.2.2004 13:38

   ale, musí to udělat ihned po volbách, maximálně do dvou let. Jinak vzhledem ke zkušenostem s touto vládou bych navrhoval zavést defenestrace.
   Michal
 • Že by Argentina v Evropě ?
  10.2.2004 13:00

  Pokud nebudou předčasní volby a rychle se něco neudělá, tak se máme na co těšit. Nevím, kde soc demáci berou tu jistotu, že mladí,bezdětní a pracující budou stále platit nemakačenkům a státním úředníkům.Současná vláda předvádí takový bordel, že bych se nedivil, kdybychom dopůl roku měli Euro za 35.
  Michal
 • Nekdo by to mel nafaxovat tem Mediim
  10.2.2004 12:57

   
  VitH
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů