Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Fiskální dopady daňových změn a sociálních kompenzací

MF: Fiskální dopady daňových změn a sociálních kompenzací

9.2.2004 16:44
Autor: 

Následuje úplně znění tiskové zprávy MFČR
Koalice na (víkednovém) jednání v Kolodějích dohodla změny v oblasti daní z přidané hodnoty, jejichž dopad na příjmy státního rozpočtu odhadujeme ve výši 8-9 mld Kč od 1. května do konce roku 2004. Změny se týkají především položek, které bylo nutné harmonizovat s předpisy EU v oblasti nepřímých daní. ČR měla ve snížené sazbě řadu položek, u kterých to EU nepovoluje. Kromě vyjednaných výjimek (teplo a stavební práce pro bydlení) se dopad přesunu do základní sazby zmírní také snížením základní sazby z 22 % na 19 %. Jde o největší snížení základní sazby v historii ČR.

Koalice se současně dohodla na sociálních kompenzacích, které mají zmírnit dopad těchto změn především na středně a nízko příjmové skupiny a rodiny s dětmi. Sociální kompenzace budou vyplaceny zhruba ve stejné výši, tzn. že celkový dopad na Státní rozpočet bude v roce 2004 neutrální. Jednorázové dávky vyrovnají dopad změn v oblasti DPH, aniž by způsobily trvalý nárůst státního přerozdělování.

Od příštího roku již změny v dani z přidané hodnoty trvale vynahradí úlevy v oblasti přímých daní. Tyto kompenzační změny mají zároveň významný prorůstový charakter a příznivě ovlivňují ekonomickou aktivitu v České republice. U příjmů fyzických osob se jedná především o společné zdanění manželů a daňové bonusy na děti a v oblasti daně z příjmů právnických osob o další snížení sazby DPPO a zrychlení odpisů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data