Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Boca Raton na ostří nože?

V Boca Raton na ostří nože?

06.02.2004 17:43
Autor: 

Propadl již dolar dostatečně hluboko? Takovou otázku si klade devizový trh již pěknou řádku měsíců. Vždyť americká měna ztratila od začátku roku 2002 skoro padesát procent své původní hodnoty k euru a přes dvacet procent k japonskému jenu. Efektivní kurz dolaru, tedy index měřící kurz dolaru k měnám nejvýznamnějších obchodních partnerů USA, se tak v uvedeném období snížil o 27 procent.

Od poloviny ledna investoři čekají na floridský summit zemí G7 (6. až 7. února 2004). Hledají se odpovědi na otázky, zda a kdy je třeba bát se intervencí a jaký bude všeobecně prosazovaný konsensuální názor politiků na budoucí kurzový vývoj. Fakt, že jsou setkání na nejvyšší úrovni čas od času skutečným milníkem, demonstruje historie. 22. září 1985 se guvernéři centrálních bank a ministři financí G5 dohodli (Plaza Accord), že kvůli vzájemné vnější nerovnováze oslabí dolar. Od té doby do roku 1988 ztratil efektivní kurz dolaru 37 procent své výchozí hodnoty.

Zatímco ale Plaza Accord a pozdější Louvre Accord znamenaly společné stanovisko ke směru, kterým se měl dolar vydat, poslední setkání ministrů G7 v Dubaji v září 2003 bylo pro trhy parametricky velmi odlišné. Zásadním podnětem byla výzva k „větší flexibilitě“ bez specifikace konkrétních úrovní. Závěrečné komuniké nebylo ale jednoznačně pochopeno a váže se k němu řada dementujících a upřesňujících zpráv. Převládá ale názor, že USA chtěly vyslat signál asijským zemím, aby ty umožnily apreciaci svých měn.

V Boca Raton se setkají zástupci USA, Velké Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie a Japonska. Trh by byl vděčný za jakýkoliv konsensus – ten je však při pohledu na rozporné ekonomické zájmy zúčastněných států zřejmě vyloučen. Na summitu také nebude Čína – klíčový hráč světové obchodní rovnováhy, po němž se žádá revalvace juanu.

Pokud Boca Raton zklame, čeká se další pád dolaru k euru i japonskému jenu. Jednotná evropská měna by mohla postupně posílit až do úrovní kolem 1,40 USD/EUR, dosavadní historické maximum přitom stojí na 1,29 USD/EUR, aktuální kurz 1,2715 USD/EUR.

Proč by se měl nynější summit v Boca Raton stát soubojem mezi USA a Evropou? Ukazuje se totiž, že Spojeným států propad americké měny vůbec nevadí. Naproti tomu Evropa opatrně indikuje, že určitá úroveň by mohla (ekonomicky) „bolet“. Práh bolesti je potom nastaven někde mezi 1,30 až 1,35 USD/EUR (jak vyplývá z nedávného šetření institutu Ifo). Evropa se oprávněně domnívá, že by břemeno oslabení dolaru mělo zasáhnout i jiné měny, konkrétně japonský jen a čínský juan. Jak toho ale dosáhnout? Asi jen politickým tlakem, od kterého ale USA dávají ruce pryč.

Všechno závisí na Americe, pokud ta vyjádří „dobrou vůli“ může to mít velmi výrazný dopad na devizové trhy. Evropské centrální bance se sice silné euro hodí k potlačování inflace (2,0 % v lednu, což je na hraně oficiálního cíle), ale čelí tlakům exportérů. Kdyby se ECB přidala k Bank of Japan a začala bránit své měně v růstu, stejně bude bez koordinace s Fedem dlouhodobě neúspěšná. Proto je domluva s Američany tak důležitá. Rétorika liberálních USA se však nemění – úroveň kurzů stanoví jedině trh.

A proč dolar padá? Zopakujme mantru posledních dnů. Spojené státy mají obrovskou spotřebu a nízké úspory, zbytek světa je na tom opačně. Z toho plyne řada nerovnováh. Schodek běžného účtu platební bilance USD šplhá k 5 % HDP, což sice není ve srovnání s jinými zeměmi katastrofa, hrozí ale jeho další nárůst. Například podle Deutsche Bank, jak píše The Economist, je udržitelným deficit 2,5 % HDP. K dosažení takového poměru by bylo podle banky potřeba oslabit dolar až na 1,98 USD/EUR do roku 2008!!!

My si ale nemyslíme, že je bezpodmínečně nutné redukovat deficit až na 2,5 % HDP, rovněž není třeba trvat na kurzovém vyrovnávacím procesu. Americké odbytiště je tak významné, že při oslabení dolaru importní ceny rostou jen minimálně, neboť zahraničí raději sníží cenu, než by ztratilo poptávku, a tak má pád dolaru relativně malý vliv na import do USA. Také na straně amerického exportu je důležitější spíše ekonomický růst ve světě než kurz dolaru. Proto chtějí USA v Boca Raton hovořit především o globálním oživení než o devizových kurzech. Jiná je ale situace eurozóny – s obecně slabým ekonomický růstem může velmi silně zamávat silné euro, jak vyplývá z naší analýzy s názvem „Kurz eura a hospodářský růst eurozóny“.

Zatímco nominální efektivní kurz dolaru klesá od ledna 2002, reálný efektivní kurz americké měny, tedy kurz očištěný o inflaci a skutečný indikátor konkurenceschopnosti, podle statistiky Fedu klesá teprve od srpna minulého roku. Ať už díky kurzu nebo růstu světové ekonomiky, jsou vidět první známky vylepšování zahraničního obchodu USA.

Americký dolar k euru od 16. ledna, kdy se guvernér Trichet zmínil o „brutálních“ pohybech na devizových trzích, stagnuje v pásmu 1,23 až 1,29 USD/EUR. Summit v Boca Raton by měl být takovým impulsem (i když nebude naznačeno nic konkrétního), který povede k prolomení tohoto pásma v blízké době.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
 • Nejlépe
  10.02.2004 18:47

  Nejlépe nakupovat Japonský jen. Jen co Čína revalvuje musí posílit , i kdyby prointervenovali 200 mld. Usd.
  Nero
 • Mam obavy
  07.02.2004 21:22

  Ze vstupem postkomunistickych zemi do EU euro spadne.Nebo to bude ekonomicky prinos pro euro???
  Mila
  • Nebojte se :-)
   09.02.2004 8:00

   Vstup postkomunistickych zemi nebude mit na euro temer zadny vliv, projevi se to az po prijeti eura v techto zemich a to jeste par let potrva. Dolar ted uz asi moc silne posilovat nebude, ta hranice je nekde okolo 1,30 pokud se bude blizet, zacne Evropa vyhrozovat snizenim urokovych sazeb a kurz se opet zmensi a az na signaly pouze mluvene prestane kurz reagovat, tak ECB ty sazby snizi.
  • Spadne
   08.02.2004 8:20

   Spadne a nejen proto. Další oslabení dolaru, které nás jistě na rozjetém trhu čeká , už zasadí slušnou ránu potácející se EU ekonomice. Ale není to naškodu, alespoň se budou muset udělat nutné reformy.
   Oldřich Irsecký
 • EURO
  07.02.2004 8:22

  To co má posílit jsou asijské měny, euro již posílilo. Jenže, měnové trhy mají tendenci přestřelovat ,proto bych ještě s nákupem dolarů počkal nad 1,30 EUR/USD. Všimněte si, že když euro padá tak velmi strmě. Přijde den strmého pádu a je s posilováním konec, ale na to je ještě zřejmě trochu času.
  J Baltazar
 • No uvidíte
  06.02.2004 17:59

  Myslím, že toho ještě dost uvídíme, ona ta evropská ekonomika a hospodářství na tom není o nic líp než americké. Jen zatím před tím zavíráme oči.
Aktuální komentáře
01.03.2021
17:38Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací
17:30Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru  
16:58Tomáš Vlk: ISM ukazuje na silný průmysl i velké cenové tlaky
16:07Německé banky pomáhají klientům ukládat si peníze jinde, píše WSJ
15:49Smith: Silný dolar oslabuje a fedcoin by ohrozil pár firem
15:29Ropný kartel OPEC v únoru poprvé po sedmi měsících přiškrtil těžbu, hlavně díky Saúdské Arábii
14:42Schodek rozpočtu stoupl ke konci února na rekordních 86,1 mld. Kč
14:14FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechala investory chladnými
13:32Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo
12:54Týdenní výhled: Nová data v konextu růstových a inflačních očekávání, výnosy určujícím faktorem  
12:00Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
11:51Akcie začínají týden pěkným růstem, kondice dluhopisů je lepší  
10:49Výnosy, které už nedávaly smysl
9:47Aktivita v českém průmyslu v únoru nečekaně zvolnila
9:14Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
9:00AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna, využila prudkého růstu jejích akcií na vakcíně
8:56Primoco znásobilo tržby nad 30 milionů korun, chystá doplňkovou emisi akcií na svůj růst a snižuje lot na burze
8:51Omezení proti COVID-19 se ode dneška utahují, Primoco překvapilo tržbami a BofA opět vidí ropu nad 100 USD  
6:08M&B: Inflace dosáhne vrcholu v roce 2023
28.02.2021
22:00TMR Finance CR, a.s.: Výroční zpráva TMR Finance CR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Novavax Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Zoom Video Communications Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m