Pro začátek dnešního sloupku malý kviz. Kdo pronesl následující řádky? "Při absenci zlatého standardu v podstatě neexistuje cesta, jak zabránit konfiskaci a znehodnocení majetku působením inflace. Žádné aktivum není bezpečným uchovatelem hodnoty… Fiskální politika sociálního státu vede k tomu, že jednotlivci nemají v podstatě žádnou možnost hodnotu svého majetku ochránit… deficitní financování je jednoduše způsob, jak konfiskovat majetek".
* Plány prezidenta G. Bushe na výši výdajů pro rok 2005 (2,4 bilionu dolarů !!) zcela právem - alespoň na chvíli - zaplnily první stránky nejenom ekonomického tisku. Jak ale bylo velmi správně poznamenáno, neúměrně nižší pozornost byla upřena na druhou stranu této rovnice, a to na příjmy. Do dnešního dne G. Bush předložil americkému Kongresu 4 návrhy rozpočtů. V každém z těchto případů se jeho administrativa "netrefila" a výrazně podcenila výdajovou stránku - jinými slovy - vždy utratila více, než bylo plánováno. V každém z těchto případů však současně administrativa poměrně výrazně přecenila příjmovou stránku - ta se nikdy ani zdaleka nepřiblížila tomu, aby deficit vládních "knih" vyrovnala. Ve fiskálním roce 2002 byly příjmy nadhodnoceny o 16 %, ve fiskálním roce to bylo o 13 %. Smíchejme příliš mnoho přehnaných očekávání se špetkou skepse a pesimismu - voila, máme tady rekordní deficit.
* Díky tomu, že se Spojené státy z průmyslového státu postupně staly ekonomikou výsostně závislou na finančních operacích, jakýkoliv růst úrokových sazeb bude mít na jednotlivé ekonomické subjekty drtivý dopad. S tím, jak se exponenciálně zvyšuje nabídka státních dluhopisů Tresuries (do značné míry ambiciózním plánům G. Bushe na budoucí výdaje), neodvratně se blíží bod, kdy buďto americké fondy nebo mnohem pravděpodobněji čínské a japonské fondy řeknou dost erozi hodnoty měny a inflační erozi jejich dluhopisů. To však nepostihne jenom trh Treasury - vliv to bude mít na všechny firmy, které se dluhově financují na dolarových nebo eurodolarových trzích. Posuďte sami, jak si vedou z pohledu zadluženosti některé firmy z báze indexu Dow Jones: American Express (leverage na hodnotě 266 %), GE (leverage 400 %), Citigroup (leverage 578 %), General Motors (leverage 1075 % - a Japonci jim úspěšně ubírají tržní podíl). Pokud vezmeme v úvahu, že finanční operace kontribuují cca 50 % k čistému zisku GE, na průmyslový holding vypadá GE skoro jako banka. Implikace výše uvedeného jsou nabíledni.
* Odpověď na kvizovou otázku - výše uvedená citace náleží předsedovi americké centrální banky FED Alanu Greenspanovi a datuje se do roku 1966.
Petr Žabža, Patria Direct
(zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth)