Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energie na Slovensku (ČEZ, hodnota jeho akcií a Slovenské elektrárny II)

Energie na Slovensku (ČEZ, hodnota jeho akcií a Slovenské elektrárny II)

06.02.2004 10:21
Autor: 

V minulém článku jsme uvedli téma privatizace SE a konstatovali jsme, že v privatizačním tendru na 66% podíl v SE pokračuje všech pět uchazečů, údajně pouze dvě společnosti (ČEZ a UES) mají zájem o celek a tři pouze o klasickou část. Poslední vývoj ukazuje, že Sloveská vláda hodlá nejprve zvážit nabídky na všechna aktiva SE, v případě jejich nedostatečné atraktivnosti pak zváží i nabídky na část aktiv. Posouzení vlivu možné akvizice SE na ČEZ se tak stává aktuálnější. Nyní prezentujeme celkovou energetickou situaci Slovenska - pohled na strukturu spotřeby primárních energií na Slovensku (druhý graf) a srovnání s ČR (první graf) ukazuje výrazně nižší význam uhlí na Slovensku, které je "nahrazované" jednak energií vodních elektráren ale zejména plynem a jadernou energií:


Zdroj:BP, Patria Finance

Absolutní výši spotřeby primárních energií (mtoe) a porovnání s ČR pak demonstruje následující graf. V ĆR bylo v roce 2002 spotřebováno 41,5 mtoe primárních energií, na Slovensku téměř polovina - 19,4 mtoe primárních energií.


Zdroj:BP, Patria Finance

Celková produkce elektřiny v TWh na Slovensku je znázorněna v následujícím grafu. 83% produkce v roce 2002 přitom připadlo na zdroje SE. Změny v produkci v jaderkách jsou reflexí nájezdu kapacit v Mochovcích, produkce ve vodních elektrárnách je do značné míry ovlivněna klimatickými vlivy.


Zdroj:seps

Z grafu je opět patrný vysoký význam jaderné energetiky, obě jaderné elektrárny jsou provozovány SE. Slovenská vláda by přitom by podle některých indikací mohla preferovat zájemce o jadernou část SE, protože jí záleží na dostavbě nedokončené atomové elektrárny v Mochovcích - odhodlání dostavět třetí a čtvrtý blok elektrárny bude v tendru údajně velmi důležitý bonus. Problematika jaderné energie samotné (zejména sociálně-politické postoje k ní a operační a ekonomické charakteristiky produkce v jaderných elektrárnách) je tak vedle vysokého zadlužení SE dalším důležitým faktorem při hodnocení slovenské energetiky a hodnocení atraktivnosti akvizice SE společností ČEZ.

Produkci určujícím vlivem je samozřejmě primárně velikost celkové poptávky po slovenské elektřině, tj. domácí poptávka+exporty-importy. Bilanci domácí spotřeby, exportu a importu v TWh prezentuje následující graf:


Zdroj:seps

Je patrné, že exporty hrají v porovnání s velikostí domácí spotřeby relativně vysokou roli, významný je obchod s elektřinou (ve smyslu import/export) celkově. Slovensko je také významným uzlem pro samotnou transmisi elektřiny, to jak severo-jižním směrem, zejména z Polska do Maďarska, tak východo-západním. 400 a 220 kV spoje s ČR, Maďarskem, Polskem a Ukrajinou jsou plně vytíženy.

Historie liberalizace elektroenergetiky na Slovensku je následující: leden 2002 – volní zákaznící se spotřebou nad 100 GWh ročně, leden 2003 nad 40 GWh od 2004 nad 20 GWh za rok.

Jiří Soustružník

Předchozí díl ze série s názvem "ČEZ, hodnota jeho akcií a Slovenské elektrárny" naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data