V květnu letošního roku by měly být realizovány poměrně významné změny v dani z přidané hodnoty, na které navážou změny v dani z příjmů osob i podniků a další fiskální opatření. Plán druhé fáze fiskální reformy představila na začátku tohoto týdne vláda.
Odborná i neodborná veřejnost od té chvíle diskutuje o dopadech těchto opatření na státní rozpočet i finance domácností. Velký ohlas má například přesun „restaurací“ ze snížené do základní sazby DPH. Příjemné bude určitě snížení základní sazby DPH, které by v řadě odvětví mohlo vést k poklesu cen v závislosti na míře konkurence. Takže například automobily, oděvy, elektronika, pohonné hmoty či telekomunikační služby by mohly zhruba o 2% zlevnit. (více o změnách DPH
ZDE). Polemizuje se o sazbách na vodu (vodárenské služby) například v kontextu růstu regulovaného nájemného, což je ale jiná samostatná kapitola. Vláda dále jedná o penzijní reformě, ucelený návrh by měl být znám v červnu. Stále chybí návrh na řešení financování zdravotnictví.
„
Druhá fáze rozpočtové reformy byla prozatím redukována na další přesun od přímého zdanění k nepřímým daním. Zajímavými inovacemi je společné zdanění manželů s dětmi a sleva na dani. Sleva na dani ovšem mohla být konstruována obvyklým způsobem jako v USA či UK, kde se nejedná o fixní částku, ale v podstatě o sociální dávku navázanou na výši příjmu (do určité výše). Zároveň s tím mohly být redukovány klasické přídavky. Daňové zatížení práce se změní jen minimálně a v této oblasti, stejně jako u zdanění firem, bude mít ČR i nadále v rámci středoevropského regionu komparativní nevýhodu.“ říká David Marek, hlavní ekonom Patria Online.
Červnové příspěvky pro důchodce a rodiny s dětmi, na kterých se shodla vládní koalice, přijdou státní pokladnu jen letos na šest až sedm miliard korun, napsaly LN. Sleva na dani pro rodiny s dětmi, která nahradí odečitatelné položky na dítě, bude v rozpočtu na příští rok představovat ztrátu 2,1 miliardy korun, o rok později to už ale má být téměř pět miliard korun. Celkové změny DPH vynesou veřejným rozpočtům 25 miliard korun. Asi 17 miliard korun získá stát, ostatní peníze budou směřovat do rozpočtů obcí, měst a Evropské unie. Reformě bývá vytýkáno, že vláda chce dodatečné prostředky použít na zmírnění sociálních dopadů raději než na snížení deficitů.
Snížení sazeb daně z příjmu a zrychlené odpisy jsou hodnoceny pozitivně, vláda ale nesnížila vedlejší náklady na práci, které patří k nejvyšším v Evropě. Ministr financí Bohuslav Sobotka dále v úterý 3. února oznámil, že se firmám do dvou let sníží daňové zatížení o 30 %. Sazba daně z příjmu firem již letos klesla z 31 na 28 procent. Příští rok se sníží na 26 a o rok později na konečných 24 procent.
Box: daňové změny
Co si myslíte o druhé fázi rozpočtové reformy? Budou změny v dani z příjmů podniků dostatečně prorůstové? Nebudou změny v DPH příliš anti-sociální? Na koho Sobotkova reforma dopadne nejvíce? Je druhá fáze reformy dostatečně razantní? Jaká bude připravovaná důchodová reforma? Zapojte se do diskuse ve Fóru nebo hlasujte v Anketě.