Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Proč platí domácnosti za elektřinu tento rok více?

04.02.2004 10:45
Autor: 

Trh s elektřinou je postupně otevírán, takže stále více zákazníků si může vybírat své dodavatele elektřiny, což se zejména u velkých odběratelů s velkou vyjednávací silou projevilo ve znatelném poklesu jejich nákupních cen elektřiny v minulých letech. Zmenšující se skupina chráněných zákazníků, tj. těch, kteří jsou stále vázáni na svého tradičního dodavatele - příslušného regionálního distributora, platí koncové ceny určené ERÚ. Tyto ceny tento rok vzrostly - průměrné zvýšení ceny pro chráněné zákazníky na hladině NN (tj. domácnosti a podnikatelský maloodběr) ve srovnání s rokem 2003 činí 3,6%. Následující tabulka uvádí změny cen 2004/2003 v třech hlavních kategoriích spotřebitelů (vyznačeni jsou distributoři majoritně vlastnění ČEZ):


Zdroj: ERU

Zvýšení cen dodávky elektřiny v jednotlivých distribučních společnostech se liší v důsledku stanovení regionálních cen elektřiny, které jsou určeny na základě skutečných nákladů distribučních společností na zajištění dodávek elektřiny pro konečné zákazníky. Ty reflektují např. hustotu zalidnění a atomizaci spotřebitelů, proporci komerčních zákazníků, geografické charaktiristiky regionu apod.

Proč došlo k uvedenému zvýšení koncových cen? Odpověď začněme prezentací struktury koncové ceny pro maloodběratele v následujícím grafu:


Zdroj: ERU

Graf ukazuje, že samotná cena elektřiny reprezentuje pouze asi 35% celkové koncové ceny dodávky elektřiny. Druhou největší položkou je cena za distribuci, následovaná DPH. Upozorněme i na to, že cena za systémové služby, tj. služby, které obecně zajišťují stabilitu celého elektroenergetického systému, mírně převyšují cenu za transmisi.

Výsledná průměrná cena koncové ceny pro chráněné zákazníky v kategoriích domácnosti a podnikatelský maloodběr byla přitom ERÚ pro rok 2004 stanovena ve výši 2.258,30 Kč/MWh (bez DPH). K uvedenému zvýšení cen proti roku 2003 došlo především vlivem následujících faktorů:

1. Zvýšení ceny silové elektřiny dominantního výrobce ČEZ v průměru o 7,8 %. Cena silové elektřiny se po zvýšení pohybuje v úrovni cen silové elektřiny v letech 2000–2002, reaguje tak na vzrůst cen elektřiny na významných evropských trzích.

2. Zvýšení průměrné ceny za přenos na 134,56 Kč/MWh v důsledku narovnání rentability společnosti ČEPS, a. s., na úroveň rentability regionálních distribučních společností.

3. Zvýšení ceny systémových služeb proti roku 2003 o 13 Kč/MWh (ze 159 Kč/MWh na 172 Kč/MWh). Cena systémových služeb je odvozena od velikosti nákladů na nákup podpůrných služeb, které slouží k zajištění vyrovnané výkonové bilance mezi výrobou elektřiny a její spotřebou. Zvýšení ceny podpůrných služeb by mělo být odrazem (i) vzestupu ceny silové elektřiny, od které se ceny podpůrných služeb odvíjejí (dodávka silové elektřiny může být alternativou k poskytování podpůrných služeb), a (ii) zvýšení výkonových nároků na zajištění bezpečného provozu elektrizační soustavy České republiky.

4. Snížení cen distribuce, to v důsledku uplatnění faktoru efektivity u distribučních služeb. Snížení cen distribuce na hladině nízkého napětí činí 30,02 Kč/MWh.

5. Zvýšení ceny na krytí vícenákladů spojených s povinným výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů a ze zdrojů s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla proti roku 2003 o 22,47 Kč/MWh. Zvýšení ceny je zapříčiněno nárůstem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla, kterou jsou distribuční společnosti povinny vykupovat za minimální výkupní ceny.

6. Ceny za činnosti operátora trhu se nemění.

Z uvedených bodů je patrné, že s výjimkou distribuce došlo ke zvýšení cen v podstatě na všech úrovních vertikály, respektive u všech položek prezetovaných v předchozím grafu (vyjma sazby DPH).

Jiří Soustružník, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů