Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Sobotka nechce zvýšit DPH na potraviny ani o procento … a další ekonomické zprávy

29.1.2004 10:26
Autor: 

Ministr financí Bohuslav Sobotka nechce zvýšit daň z přidané hodnoty na potraviny nebo léky ani o procento. V pětiprocentní sazbě DPH by podle něj měly zůstat také knihy, časopisy, stavební práce spojené s bydlením, dodávky tepla a zdravotní pomůcky. ČSSD prosazuje vedle snížené a základní sazby DPH vytvoření třetí sazby mezi 10 a 14 procenty, do které by patřilo jízdné, rekreační a kulturní služby a hygienické potřeby. Základní sazba by naopak mírně klesla. (podrobněji ZDE)

Evropská komise navrhla, aby Česká republika začala vybírat ekologickou daň z energií až od 1. ledna 2008. Na jednu megawatthodinu elektřiny bude podle směrnice EK pro soukromé uživatele uvalena daň ve výši jednoho euro. Z uhlí a zemního plynu o výhřevnosti gigajoulu se bude platit 30 centů. Zvýší se také minimální sazby spotřebních daní u pohonných hmot. (podrobněji ZDE)

Stát prodá svůj téměř dvoutřetinový podíl v ústeckém Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie). Česká finanční, kterou stoprocentně vlastní Česká konsolidační agentura (ČKA), prodá 53,7 procenta akcií a Fond národního majetku (FNM) dalších 12 procent.

Evropská komise schválila pomoc v řádu desítek miliard korun, kterou stát poskytl České spořitelně (ČS) před prodejem banky rakouské Erste Bank. Po Komerční bance jde o druhou domácí banku, u které komise státní pomoc povolila.

Finanční skupina Penta zvýšila podruhé nabídku na koupi státního podílu v Severočeských dolech, tentokrát na 7,5 mld. Kč. Původně firma nabízela zhruba 5,4 miliardy, následně však částku zvedla na 6,8 miliardy, čímž překonala do té doby nejvyšší nabídku společnosti J&T. (podrobněji ZDE)

Skutečně jemné ladění. Měnový výbor Fedu podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Fed sice opět slíbil, že nechá úroky na 45letém minimu i v dalších měsících, připustil však, že je nakonec bude muset začít zvyšovat. Tato mírná změna významu slov nezůstala na finančních trzích bez odezvy. (podrobněji ZDE)

Maďarská vláda se také snaží šetřit. Kabinet schválil snížení výdajů pro letošní rok o 155 mld. Forintů (19 mld. Kč). Škrty by měly vést ke snížení letošního deficitu veřejných rozpočtů na 4,6% HDP z loňských 5,6% HDP.

Litevský hrubý domácí produkt se loni zvýšil o 8,9% po předloňském růstu o 6,8%. Litva loni zažila nejlepší rok od obnovení nezávislosti, řekl k výsledkům ředitel úřadu Algirdas Semeta.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
  • Euro za 35,- ?
    29.1.2004 12:08

    Je úplně jedno co Sobotka a socdem chce nebo nechce, stejně to budou muset udělat. A čím později tím hůř pro nás všechny.
    Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů