komentář doplněn
Koruna propadla na nové více než 2leté minimum k euru, když překonala klíčovou technickou úroveň na 33,05 a při silných zahraničních prodejích oslabila na 33,20 Kč za euro. Silní londýnští hráči tak znovu zatáhli za drátky a při absenci jakýchkoliv pozitivních zpráv korunu prodávají. Ve srovnání s včerejškem je tak česká měna o 25 haléřů slabší.
Domníváme se, že česká měna má nyní prostor k dalším propadům (nejbližší úrovně 33,30 Kč za euro i dále). K současnému sestupnému trendu české měny přispívá v nemalé míře investiční prostředí v regionu. Úrokové sazby jsou u nás prostě komparativně příliš nízko (aniž bychom jakkoliv lobovali za jejich zvýšení). Například slovenská centrální banka dnes ponechala úrokové sazby na vysokých 6,0 procentech, i když se spekulovalo o možném snížení. Favorizovanou slovenskou korunu nezastavilo na dlouho v růstu ani oznámení, že NBS v lednu prováděla přímé intervence (více
ZDE).
Náš krátkodobě negativní výhled pro korunu jsme stručně prezentovali již 16. ledna v komentáři s názvem "
Koruna - jedeme dolů?". Zatím jsme názor na protichůdný krátkodobý a dlouhodobý vývoj koruny nezměnili. Zítra bude jednat bankovní rada ČNB o úrokových sazbách, vezme přitom v úvahu aktualizované makroekonomické prognózy. Sazby by se změnit neměly, první růst očekáváme na začátku druhého pololetí, trh ale bude nervózní v očekávání případných komentářů.
Po dosažení denního minima se koruna jen nepatrně vzchopila a zavírá na 33,17 Kč za euro, je ale zřejmé, že se jí zpátky k 33,00 nechce. K dolaru česká měna během dne oslabovala a zavírá na 26,35 Kč/USD.
Americký dolar dnes k euru mírně posílil, kurz byl ale velmi klidný - aktuálně 1,2585 USD/EUR. V tuto chvíli se pozornost obchodníků a investorů soustředí na americký FED (20:15). Úrokové sazby by měly zůstat na extrémně nízké úrovni, důležitý tak bude především doprovodný komentář centrálních bankéřů a indikace, jak dlouho mohou sazby ještě zůstat nízko.
Ne eurodolarovém trhu se dnes více méně vybíraly zisky po včerejším posílení eura. Volatilita byla relativně nízká, investoři nyní (před setkáním G7) nechtějí příliš spekulovat a trh se tak pohybuje v technicky neutrálním pásmu. Negativní zprávou s omezeným krátkodobým dopadem na dolar byla stagnace zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby za prosince v USA - čekal se růst o 2,0 %.
Radim Krejčí