Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR, rok 2030: více jaderné energie a hlavně obnovitelných zdrojů, méně uhlí (SEK III)

ČR, rok 2030: více jaderné energie a hlavně obnovitelných zdrojů, méně uhlí (SEK III)

28.1.2004 10:12
Autor: 

Národní energetická soběstačnost, omezení závislosti na dovozech energie z rizikových teritorií (krize v dodávkách, narušení dopravy, výkyvy cen, apod.), schopnost energetického systému fungovat za krizí (krizový management), při narušení dodávek zdrojů energie a při katastrofách velkých rozměrů (povodně, velké havárie, teroristické činy) jsou skupinou z cílů spadající pod oblast spolehlivosti a bezpečnosti energetiky v ČR definované SEK. Přibližme nyní krátce toto téma.

Po roce 1990 u nás došlo ke zvýšení teritoriální diverzifikace dodavatelů u dovážených kapalných a plynných paliv. Celková výše dovozní energetické závislosti České republiky v energetickém vyjádření je kolem 32% na spotřebě zdrojů energie, závislost na dovozech ropy, plynu a jaderného paliva se ale blíží 100%. Energetické komodity se dnes podle SEK podílejí asi 9% na celkovém dovozu do České republiky. Diverzifikace struktury spotřeby primárních energetických zdrojů bude podle modelů a scénářů MPO dále pokračovat, stejně jako růst závislosti na dovozech energie. Zmírnění tohoto růstu závislosti na dovozech energií bude podporováno:

- růstem energetické efektivnosti (viz předchozí článek), - podporou obnovitelných (tj. domácích) zdrojů energie, - řešením disponibility a prodloužení životnosti domácích zásob tuhých paliv, především hnědého uhlí (např. v případě výstavby nových elektráren je nezbytné disponovat zásobami hnědého uhlí v potřebné výši na dalších minimálně 40 let).

Uveďme nyní pro názornost strukturu primárních energetických zdrojů spotřebovaných v roce 2002 v Evropě a v ČR (první graf):

Zdroj:BP, Patria Finance

Z grafů je zejména patrná výrazně vyšší spotřeba uhlí v ČR, která je v Evropě, jejíž celkový poměr zásob uhlí je výrazně nižší, vyvážena zejména vyšší spotřebou ropy, v menší míře pak vodní energií (Rakousko, severské země) a energií jadernou (Francie, Německo). Dostupnost uhlí má tak pro ČR pozitivní vliv na bezpečnost zajištění zdrojů (opak platí z pohledu životního prostředí).

Co se týče budoucí struktury spotřeby (její celkovou velikost jsme zde již probírali v minulém článku) primárních energetických zdrojů, je cílem SEK:

1. V časovém horizontu do roku 2005 naplnit tuto strukturu primárních energetických zdrojů:

- tuhá paliva: 42 - 44 %
- plynná paliva: 20 - 22 %
- kapalná paliva : 15 - 16 %
- jaderné palivo: 16 - 17 %
- obnovitelné zdroje: 5 - 6 %


2. V časovém horizontu do roku 2030 pak:
- tuhá paliva: 30 - 32 %
- plynná paliva: 20 - 22 %
- kapalná paliva : 11 - 12 %
- jaderné palivo: 20 - 22%
- obnovitelné zdroje: 15 - 16%


Je tedy patrný výrazný pokles podílu tuhých paliv, stabilizace podílu plynných paliv, pokles kapalných paliv, nárůst jaderné energie (tomuto zřejmě nejožehavějšímu tématu v rámci struktury primárních energií spotřebovávaných v ČR se zde ještě budeme věnovat) a silný nárůst podílu obnovitelných energetických zdrojů (OZE). Výroba elektřiny z OZE se bude orientovat zejména na biomasu (11TWh v roce 2030), větrné elektrárny a malé vodní elektrárny jsou daleko za ní s více než 1TWh předpokládané produkce v roce 2030, fotovoltanika a bioplyn jsou zanedbatelné.

Jiří Soustružník

Předchozí dva díly ze série o státní energetické koncepci:
1. Státní energetická koncepce - čeho chce stát dosáhnout?
2. Produkce v ČR - doposud hodně energie pro málo muziky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů