Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dvě dodatečná inflační překvapení pro letošní rok

27.1.2004 15:42
Autor: 

Letošní rok bude z hlediska inflace, a bohužel i peněženek českých domácností, velmi pestrý. Sotva se inflační realita promítla, a stále ještě promítá, první vlna v podobě vyšších sazeb spotřebních daní a přesunů ze snížené do základní sazby DPH, objevily se včera dvě informace posunující prognózy inflace opět o něco výše.

První, pro inflaci zásadní, informací je, že ministři financí členských zemí EU zamítli pokus Francie prosadit sníženou sazbu DPH pro restaurace a hotely i možnost, aby si státy svévolně sazbu snižovaly samy. Pro ČR to znamená, že se nenaplní představa vlády a uvedené služby budou muset být přeřazeny ze snížené 5procentní do základní 22procentní sazby, a to nejpozději v okamžiku vstupu ČR do EU, tj. 1. května letošního roku. Váha těchto služeb ve spotřebním koši činí 7,4%. Nicméně již nyní je základní sazbou zdaněno podávání alkoholických nápojů, jehož váha je stanovena na 0,6%. Celkový maximální dopad do cenové hladiny by činil 1,1%. Nicméně vzhledem k charakteru tohoto trhu, kde na straně poptávky lze přepokládat nezanedbatelnou cenovou elasticitu a na straně nabídky poměrně silnou konkurenci, bude skutečný dopad patrně nižší. V našich projekcích počítáme s tím, že se vyšší daně promítnou do cen ze tří čtvrtin.

Druhou informací, je dohoda ministra financí Bohuslava Sobotky a ministra pro místní rozvoj Pavla Němce v otázce změn regulovaného nájemného. Nájemné v bytech podléhajících regulaci bude zvýšeno o 10% letos v září, o dalších 10% v lednu 2005 a opět o 10% v lednu 2006. Pro letošní rok to znamená dopad do inflace ve výši zhruba 0,2 procentního bodu. Ač byl, a stále je, osud regulovaného nájemného nejasný, počítali jsme v našich prognózách s desetiprocentním zvýšením již dříve. Překvapivé je ovšem rozhodnutí zvýšit regulované nájemné po několik měsících znovu v lednu příštího roku.

Obr.: Prognóza inflace

Zdroj: ČSÚ, ČNB; Prognóza: Patria Online

Z grafu je zřejmé, že podle našich projekcí by nové informace měly posunout předpokládanou trajektorii inflace nad dosud platné prognózy ČNB. Klíčovým faktorem inflace v letošním roce budou změny daní a regulovaných cen. Podle naší aktuální prognózy by inflace na konci roku měla dosáhnout 3,5%. Příspěvek administrativních opatření by měl dosáhnout 2,5 procentního bodu, zatímco loni to bylo pouze 0,2 - 0,3 procentního bodu. K velkým výkyvům v inflaci v posledních letech značným způsobem přispěla vláda. Její daňová a cenová politika se na centrální banku, snažící se o cílování inflace a stabilizaci inflačních očekávání, příliš neohlížela. Inu kooperace hospodářských politik nadevše …

David Marek


Váš názor
 • Opravdu je rozhodnutí překvapivé?
  27.1.2004 17:17

  Ústavní soud, tuším v roce 2000, rozhodl, že stávající regulace nájemného je protiústavní a dal dvouletou lhůtu pro vyřešení problému. Vláda dostala dost času pro deregulaci (mohlo se deregulovat například tempem 10% čtvrtletně). Jenže to by bylo potřeba vybudovat skutečnou sociální síť - tedy zajistit pomoc opravdu chudým. Státní pokladna není bezedná a každý druhý Čech je oficiálně totální chudák, takže by patrně bylo nutné minimálně zavést majetková přiznání, jako základ pro poskytování sociálních dávek. To by bylo velmi nepopulární. Místo deregulací vláda vyhodila peníze stimulaci poptávky (dotace na hypotéky...), což díky neflexibilitě nabídky v oboru, vedlo pouze k zvýšení cen bytů a snížení motivace k jejich efektivnímu využití.
  Kozina
  • Uvědomme si...
   27.1.2004 17:21

   ... že regulace, tak jak je nyní praktikována, je v naprostém rozporu s listinou základních práv a svobod i se závazky ČR vůči EU. Nejedná se totiž o regulaci trhu (to by platila plošně), ani o opatření v sociální oblasti (nárok na regulované nájemné není vázán na sociální situaci, ale na "dekret" vydaný komunistickým případně postkomunistickým úředníčkem). Jedná se o zvýhodňování jedné části populace, z větší části loajální tzv. komunistickému režimu.
   Kozina
   • Deregulace
    28.1.2004 14:54

    Skutečnost je ale úplně jiná. Pronájmy bytů na tzv. volném trhu se smlouvají za ceny, které vůbec neodpovídají realitě. Současné regulované nájemné je již tak hodně vysoké. Toto lehce zjistíme, pokud porovnáme jeho výši s částkami, které si přispívají členové společenství bytových jednotek, kteří měli to štěstí, že jim obec prodala byty do soukromého vlastnictví do fondu oprav. Např. na sídlišti je regulované nájemné a teď pozor - za třicetiletý panelový byt 2700 Kč a o pár bloků dále se za tentýž byt přispívá do fondu oprav 1000 Kč. Důkazem toho, že toto regulované nájemné je již dnes výnosné je to, jak úporně se obce privatizaci brání.Spíše stojí za zamyšlení, proč někteří nájemníci dostali byt od obce při privatizaci za 100 tis., proč jiní skoro stejný mnohem dráže a jiní nemají možnost privatizovat vůbec. Spíše tímto se v budoucnu budou muset příslušné evropské instituce zabývat.
    Aleš
    • 30.1.2004 10:41

     Kdoví, kde by se nacházela cena nájemného na svobodném trhu, pravděpodobně někde mezi regulovaným a neregulovaným nájemným.
     hynek
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data