Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky? - obchodní bilance loni zopakovala předloňský schodek

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky? - obchodní bilance loni zopakovala předloňský schodek

23.1.2004 9:19
Autor: 

komentář doplněn
Zahraniční obchod ČR v prosinci vykázal schodek 19,8 mld. Kč a celoroční saldo tak stanulo na hodnotě 71,2 mld. Kč a liší se od schodku v roce 2002 pouze o 134 mil. Kč (0,2%). Prosinec přinesl mimořádně vysoké hodnoty vývozu i dovozu. Prvně jmenovaný se meziročně zvýšil o 21,7%, druhý o 20,9%. Za celý rok vývoz vzrostl o 9,3%, dovoz o 8,8%.

Prosincový deficit zahraničního obchodu od roku 1996 neklesl pod 17 miliard, proto loňský deficit, ač o 2,8 mld. Kč vyšší než v prosinci 2002, není překvapivou informací. Nicméně nebýt meziročního zlepšení směnných relací, dosáhl by schodek obchodní bilance patrně 22 mld. Kč a ve srovnání s prosincem 2002 by se tak prohloubil o 5 mld. Kč. Mimořádnost aktuálních dat ovšem spočívá ve vysoké dynamice na obou stranách zahraničního obchodu. Výraznější meziroční zvýšení vývozu i dovozu bylo naposledy k vidění před 32 měsíci. U vývozu kartami v závěru roku zamíchaly průmyslové podniky. Listopadová data přinesla nečekaný kontrast mezi růstem průmyslové výroby (+4,8%) a stagnací tržeb průmyslových podniků. V zahraničním obchodu se tato skutečnost odrazila v poklesu vývozu strojů a dopravních prostředků o 1,6%. Prosinec přinesl korekci tohoto paradoxu. Vývoz v této skupině se meziročně zvýšil o 22,5% a lze očekávat, že prosincové tržby průmyslových podniků výrazně předčí produkční statistiky. Ke značnému zvýšení celkového dovozu přispěly především zvýšené dovozy chemikálií, ropy, léčiv, ale zejména strojů a dopravních prostředků (+23%). Výrazné zvýšení dovozu strojů a dopravních prostředků je indikací další akcelerace investiční aktivity v české ekonomice v závěru loňského roku.

Zahraniční obchod se v průběhu loňského roku odvíjel do značné míry podle domácí poptávky. S postupnou akcelerací jak spotřebitelské, tak investiční poptávky se zvyšovaly dovozy příslušného zboží a prohlubovaly schodky obchodní bilance. Zároveň bylo možné pozorovat důsledky předchozího přílivu přímých zahraničních investic, které směřovaly zejména do exportně orientovaných odvětví. Právě tento faktor stojí za zdánlivým paradoxem rostoucího vývozu do Německa a celé EU při stagnaci hospodářského růstu v tomto regionu. Od roku 1998 lze pozorovat výrazný strukturální posun v teritoriální i komoditní struktuře českého zahraničního obchodu. Jistě není náhodou, že právě tento rok představuje zároveň bod výrazného zvýšení přílivu přímých zahraničních investic. Do té doby byla bilance obchodu se zeměmi EU výrazně deficitní. Nyní je tomu naopak. Loni se přebytek v obchodu s EU téměř zdvojnásobil a dosáhl 103 mld. Kč, zatímco zdrojem schodkovosti české obchodní bilance je obchod s Ruskem a Čínou. Loni se schodek v obchodu s Ruskem propadl o 6 mld. Na 49 mld. Kč, v případě Číny se záporné saldo prohloubilo o 12 mld. Kč na 69 mld. Kč. Na první pohled vypadají loňské a předloňské výsledky zahraničního obchodu téměř identicky. Jenže za celkovými součty se skrývají velmi rozdílná dílčí data. Dvakrát ve stejné řece neplave ani zahraniční obchod.

Naše propočty ukazují, že příznivý vývoj dovozních a vývozních cen, trvající již třetí rok v řadě, snížil saldo obchodní bilance zhruba o 15,5 mld. Kč. Jinými slovy, reálně se bilance českého zahraničního obchodu zhoršila. Reálně se totiž vývoz zvýšil o 8,6%, dovoz ovšem o 9,2% a zahraniční obchod tak ubral z růstu HDP 1,4 procentního bodu, zatímco v roce 2002 naopak hospodářský růst urychlil o 0,7 procentního bodu. Ve 4. čtvrtletí loňského roku musíme počítat s výrazným zvýšením negativního příspěvku zahraničního obchodu k tempu růstu HDP.

V letošním roce očekáváme v souvislosti s pokračujícím zvyšováním domácí investiční aktivity mírné prohloubení schodku obchodní bilance na 80 mld. Kč. Opačným způsobem by výkazy zahraničního obchodu mělo ovlivnit očekávané mírné zlepšení hospodářské situace na západ od našich hranic. Lze očekávat, že i letos budou pokračovat výrazné strukturální posuny v českém zahraničním obchodu. Členy EU se ČR stane až letos v květnu, ekonomická integrace ale běží už několik let.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba