Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko a Čína v měnové válce vedou na body aneb

Japonsko a Čína v měnové válce vedou na body aneb "Killing them softly"

22.1.2004 16:27
Autor: 

Před relativně nedávnou dobou jsme na tomto místě vyjádřili názor - opřený o hlasy některých evropských centrálních bankéřů - že USA, resp. americký dolar jsou na válečné stezce proti euro a japonskému jenu (Americký dolar v "měnové válce" proti euru?). V odpovědi na to se naopak centrální banky Evropy a Japonska "potichu" domlouvají na společném postupu proti Spojených státům. V podobném duchu a s velmi podobnými závěry přišel také Richard Benson ve svém článku na serveru www.321gold.com.

Podle něho Spojené státy vedou "tichou měnovou válku" proti zbytku světa - snaží se devalvovat dolar natolik, až se jim nejenom podaří nastartovat udržitelný ekonomický růst, ale také zajistit kontinuální expanzi trhu zaměstnanosti. Dokud budou USA připraveny udržet schodky na 5 % a sazby na 1 %, propad dolaru je jistá věc. Na druhé straně je nezpochybnitelné, že politika americké administrativy je extrémně alibistická a sobecká. Ministerstvo financí a FED de facto trestá ty, jež spoří a podporuje finanční spekulaci, zadlužování a výdaje. Skutečně, není lepší trest než nabídnout 1 % sazby a devalvovat dolar o 20 % p.a. Navíc - a tím si můžeme být skoro jistí - FED rozhodně sazby zvyšovat nebude a nemá ani nejmenší záměr utnout přítok laciných peněz do okamžiku, než a) začně výrazně klesat nezaměstnanost, b) A. Greenspan bude zvolen na další období, c) prezident G. Bush vyhraje prezidentské volby. Stabilizovat dolar bude práce pro "ty ostatní".

Pokud má někdo zájem vnést na trhy měn alespoň trochu logiky a racionality, jistě to nejsou Spojené státy. Naopak, mělo by to být a bude to na obchodních partnerech USA - jejich role bude "chovat se jako dospělý a říci rozmazlenému dítěti DOST". V krátkém období je jistě slabý dolar pro americkou ekonomiku požehnáním - zahraniční zboží je tak uměle zdražováno a z pohledu konkurence "znemožněno". Americké korporace tak mohou ze zahraničí repatriovat skvělé zisky (zisky v EUR vypadají o 30% lákavěji, když jsou dovezeny zpět v USD).

V tomto okamžiku se mezi hlavní poražené v této měnové válce řadí Evropa, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Jižní Afrika. Země, které se tomuto "dolarovému náletu" nevyhnou, mají několik věcí společných - solidní ekonomickou politiku, vyrovnané obchodní bilance a záměr bojovat s inflací. Stále ještě plně nekapitulovaly a začaly jako obranný mechanismus nakupovat americké dolary ve snaze zamezit nezdravému posilování svých domácích měn. Zatímco jejich centrální banky již nyní drží příliš mnoho dolarů, země samotné ještě ručník ro ringu úplně nehodily.

Na straně druhé země jako Japonsko a Čína jako by kapitulovaly. Koupí jakékoliv množství jakéhokoliv dolarového aktiva a umožní tak USA žít daleko za svými možnostmi. Nic však není zadarmo - obě země to budou dělat jenom tak dlouho, dokud jim Amerika bude exportovat pracovní místa. Tím že kupují dolary, asijské centrální banky pomáhají udržovat americké úrokové sazby na uměle nízkých úrovních. Velikost amerického obchodního a rozpočtového deficitu, společně s minimální úrovní úspor však dává tušit, že jakékoliv zvýšení úrokových sazeb by okamžitě rozdrtilo růst akciových trhů, cen nemovitostí a míru útrat domácností. V této válce tedy Japonsko a Čína praktikuje politiku železné pěsti v sametové rukavici.

Jaké jsou cíle této měnové války? V zásadě dva - "okupované" země by buďto měly nechat své měny posilovat a riskovat ztrátu pracovních míst do Spojených států a nebo by měly otevřít svá stavidla a začít kupovat americké dluhopisy zcela bez zábran. Dokud budou zahraniční centrální banky dolary kupovat, budou však těmi, kteří financují válku v Iráku, budou i těmi kteří umožňují Američanům koupit si nové Humwee za svou druhou hypotéku. Jakákoliv investice do amerických dluhopisů je však evidentně ztrátovou investicí a představuje de facto skryté zdanění obyvatel s tím, jak dolar ztrácí na hodnotě.

Jaké jsou možnosti obrany? Chovat se ke Spojeným státům jako ke kamarádovi, který pil a my nechceme, aby si sedal za volant. Motto centrálních bank by mělo být - "Centrální banky nepáchají finanční sebevraždu".

Plné znění článku naleznete na www.321gold.com/editorials/benson/benson012104.html

Petr Žabža


Váš názor
 • Co bude dalsi krok?
  28.1.2004 4:45

  Zasadni otazka je zda si v USA uvedomuji co se stane s jejich v budoucnu mozna nastartovanou ekonomikou pote co se zvednou urokove sazby! A pote co ostatni zeme poslou zpet nakoupene dolary. Jsem si jist ze ano.... tak proc voli tento postup. Ze by na nas cekalo jeste nejake dalsi prekvapeni!?
  Joe
 • Co bude dalsi krok?
  28.1.2004 4:45

  Zasadni otazka je zda si v USA uvedomuji co se stane s jejich v budoucnu mozna nastartovanou ekonomikou pote co se zvednou urokove sazby! A pote co ostatni zeme poslou zpet nakoupene dolary. Jsem si jist ze ano.... tak proc voli tento postup. Ze by na nas cekalo jeste nejake dalsi prekvapeni!?
  Joe
 • Co bude dalsi krok?
  28.1.2004 4:45

  Zasadni otazka je zda si v USA uvedomuji co se stane s jejich v budoucnu mozna nastartovanou ekonomikou pote co se zvednou urokove sazby! A pote co ostatni zeme poslou zpet nakoupene dolary. Jsem si jist ze ano.... tak proc voli tento postup. Ze by na nas cekalo jeste nejake dalsi prekvapeni!?
  Joe
 • těžké rozhodování
  23.1.2004 10:22

  Je to opravdu těžké rozhodování pro centrální banky - co dělat??? Doteď byla jen slyšet kritika USA, že díky tomu, že dolar je mezinárondí měna mohla Amerika žít na dluh, mít obrovské oba dva deficity a neprojevilo se to na inflaci. Nyní oslabující dolar trápí všechny kromě USA. Takže co dělat??? Bránit oslabování dolaru jeho nakupováním a tím de facto pokračovat v minulém trendu, nebo nechat dolar svému osudu a podřezávat tím větev pod svou vlastní ekonomikou??? No, nechtěl bych být guvernérem ECB, BOJ ..
  Ondra
  • 26.1.2004 13:37

   Hlavně nenakupovat dolary. To je to nač Američané čekají, aby si zase mohli žít nad poměry.
   hynek
  • Pasivita ECB ?
   23.1.2004 21:21

   Proč je ECB tak pasívní? Proč neintervenuje alespoň slovně? Je EU tak velká že si "vystačí sama" s odbytem svého zboží? Děkuji
   mirekk
   • Pasivita
    23.1.2004 22:21

    V zajmu EU bych si pral, aby EU intervenovala maximalne slovne. Na jejich miste bych se nechtel dostat do situace, ve ktere jsou ted Cina a Japonsko.
    ondra (jiny nez ten nahore)
Aktuální komentáře
18.10.2017
22:15Fed: Ekonomika USA navzdory hurikánům pokračuje v mírném růstu
22:00Trhy za oceánem na novém maximu
18:40Putin začal fandit bitcoinu a to jej může zničit
17:45Summary: IBM hledá pevnou půdu pod nohama, ASML pomáhají účetní kouzla
17:31Koruna drží směr. Dnes nahlédla pod 25,70 za euro  
17:28Černí koně očima analytiků Patrie dnes bránili propadu pražské burzy
15:30Plyn jako zachránce energetických gigantů? Možná jen plané naděje
14:40ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:29Česká zbrojovka a.s.: Zveřejnění konsolidované účetní závěrky za rok 2016
13:243Q výsledky Unipetrolu: Další silný kvartál, podpořený maržemi (výhled analytika)  
12:43IBM zpomalila pokles tržeb, pomohl ale růst v cyklických divizích (komentář analytika)  
11:44Ekonomice povládnou tržní síly, otevřeme se investorům, prohlásil čínský prezident na úvod sjezdu komunistů
11:28Investice a nejhodnotnější značky roku 2017
10:55Eurodolar vybírá oddechový čas. Pozornost míří k ECB a čínským reformním plánům  
10:52ČEZu k ročním maximům pomáhá cena elektřiny, pražské burze výš také Unipetrol
9:12Rozbřesk: Startuje 19. sjezd čínských komunistů. Dow Jones zdraví z 23.000 bodů
8:55Ke slovu přicházejí výsledky, burzy v Evropě by měly zamířit vzhůru  
8:27Průměrná sazba hypoték v září stoupla na 2,04 procenta. Málo kvalitních nemovitostí i ČNB?
6:48Co by spustilo dluhovou krizi vyspělých zemí? Nejspíše ropa
17.10.2017
22:13Dow Jones se podíval nad 23.000 bodů a eurodolar pod 1,18. Výsledky dohnaly Netflix

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
  14:30USA - Počet nově zahájených staveb