Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má akcie Komerční banky na to, dostat se v krátkém období na 3000 Kč ?

Má akcie Komerční banky na to, dostat se v krátkém období na 3000 Kč ?

19.01.2004 12:21
Autor: 

Český akciový trh od začátku roku pokračuje v trendu nastoupeném v posledních dnech roku 2003 a utěšeně roste. Index PX-50 zatím posílil o 4.25%, užší PX-D měřící 7 titulů obchodovaných v rámci segmentu SPAD je o 4.80%. V pátek minulého týdne jsme na tomto indexu dosáhli ročního maxima, to však bylo během dnešního obchodování prolomeno – nyní toto maximum stojí na 1729.30 bodech.

Hitem posledních několika dní byly z pohledu aktivity a zájmu investorů především banky. Není divu – americká J.P. Morgan Chase se rozhodla koupit konkurenční Bank One Corp., což vedlo k dalšímu kolu spekulací o možné konsolidaci nyní především evropského bankovního sektoru. Primární kandidáti jsou německé banky jako Hypovereinsbank AG, resp. Commerzbank AG – jejich fúzi, resp. převzetí však brání pro kupujícího poměrně nepřátelská německá legislativa. Francouzské banky jako BNP Paribas, zejména však Societe Generale, jsou co do atraktivnosti jenom velmi těsně za bankami německými. Z pohledu velikosti a především budoucí prosperity však jejich výhled není zrovna povzbudivý a bylo by tedy logické, aby jejich případnému “zvětšení” formou akvizice nebo naopak převzetí nebylo příliš bráněno. To by však Francie nesměla být Francií a vyhlašovat, že spojení francouzské a “nefrancouzské” banky je v podstatě vyloučeno.

Mnoho adeptů tedy nezbývá. Dovolím si však vyslovit velmi kacířskou myšlenku – vzhledem k chystanému vstupu ČR, Polska a Maďarska do Evropské unie budou dříve či později v hledáčku kupců hlavně banky, které mají v tomto regionu silné zastoupení. Dosavadní chování akcií rakouské Erste Bank může naznačovat, že v tomto uvažování nejsem sám – od začátku tohoto roku cena vyrostla o 7.67% a o 100% tak “přebila” bankovní pod-index DJ Euro STOXX. Zde je však v zájmu objektivity nutno uznat, že dalšími důvody tohoto růstu může být: a) plánované snižování korporátních daní v Rakousku od roku 2005, b) známky ekonomického oživení v rámci eurozóny, c) zlepšení akciových trhů za posledních 9 měsíců. Potenciální překážkou převzetí větším partnerem však může být nejasný postoj vlastníka dominantního podílu ve společnosti.

Zůstává tedy Komerční banka (alespoň z pohledu našich luhů a hájů). Zájem o akcie tady jistě je, což naznačují obchodované objemy. Nedovolím si myšlenku, že by Komerční banku jako takovou někdo chtěl převzít. Věřím ale, že SocGen může mít zájem navyšovat svůj podíl nebo se akcie může nakrásně svést na vlně bankovního optimismu v Evropě. Jak ukazuje přiložený graf, cesta je poměrně volná.


Zdroj dat: Bloomberg LP

Petr Žabža


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data