Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna ignoruje jakékoliv zprávy (32,59 Kč/EUR), dolar hledá směr

Koruna ignoruje jakékoliv zprávy (32,59 Kč/EUR), dolar hledá směr

14.1.2004 18:19
Autor: 

Příval informací dnes zavalil domácí devizový trh, přesto zůstala koruna k euru extrémně klidná a končí na 32,59 Kč/EUR. Pozornost obchodníků byla opět soustředěna na okolní trhy a eurodolar, překvapením bylo vyjádření Jana Fraita ke kurzu koruny a silný růst průmyslové výroby v listopadu. K americkému dolaru kurz české měny končí o deset haléřů slabší než včera - na 25,61 Kč/USD.

Zatímco silný růst průmyslové výroby za listopad posílí fundamentální pohled na kurz koruny, komentář člena bankovní rady ČNB Jana Fraita musí vzbudit u spekulanta na posílení české měny jisté obavy. Pouze "malý prostor pro reálnou apreciaci" by totiž mohl znamenat, že koruna letos vůbec neprorazí kurz 32,00 Kč/EUR, jak stále předpokládáme. Apreciační tlaky očekáváme především v době vstupu do EU a v souvislosti s novými privatizačními zprávami.

Maďarský forint dnes posiloval a částečně tak korigoval předchozí propady. Polský zlotý propadl na nové rekordní minimum 4,7740 PZL/EUR poté, co se obnovily obavy o domácí fiskální politiku. Rozdílné názory ministerstva financí a centrální banky na kurz slovenské koruny potom způsobily oslabení měny na 40,65 SKK/EUR. Ministr Mikloš považuje posilování SKK na historické rekordy za přirozené, podle NBS ale naopak neodpovídá ekonomickému vývoji.

Zítřejší informace o českém PPI a měnové bázi bude koruna ignorovat, větší význam by mohla mít až v pátek platební bilance za listopad. V krátkém období nevidíme důvody pro posílení české měny, úroky jsou komparativně velmi nízko, příliv přímých zahraničních investic slabý. Za nejbližší důležitou technickou úroveň považujeme kurz 32,95 Kč/EUR (13měsíční minimum).

Dolar dopoledne posiloval k euru, po odpoledním zveřejnění výsledků amerického zahraničního obchodu za listopad dokonce posílil na několikadenní maximum 1,2630 USD/EUR (více ZDE). V tomto okamžiku však americká měna již oslabuje zpět do technicky neutrálního pásma 1,2720 USD/EUR. Ve 20:00 hodin bude zveřejněna Béžová kniha Fedu popisující stav americké ekonomiky, zítra potom budou kurzotvornými informacemi prosincová inflace a maloobchodní tržby v USA. Změnu trendu na eurodolaru v blízkých dnech nečekáme, klíčovou událostí by měl být únorový summit G7.

Radim Krejčí


Váš názor
  • CZK
    14.1.2004 18:33

    ...očekáváte apreciaci směrem k 32Kč za euro??? :)) Při takto nadhodnoceném kurzu 32,60CZK/EUR. Pánové promiňte, ale děláte si myslím iluze.
    Radim
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data