Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Otevřený dopis ekonomům na Wall Street

Otevřený dopis ekonomům na Wall Street

14.1.2004 17:15
Autor: 

Milý a drahý přeplacený ekonome,
v pátek minulého týdne Tvůj "Labor Department" oznámil, že americká ekonomika v prosinci vyprodukovala pouhý tisíc pracovních míst - podle všech měřítek velmi znepokojivé číslo ve světle toho, že jste skoro všichni odhadovali růst o minimálně 150,000. Váš přehnaný optimismus je však z části omluven - ekonomika, která roste tak rychle jako ta Vaše, by měla spolehlivě produkovat více jak dvojnásobek Vámi odhadovaných pracovních míst.

Dost ale bylo posměchu, ekonomové stále bojují s fenoménem nazývaným "garbage in - garbage out". Jinými slovy, výstup Vašich zkoumání bude jen tak dobrý jako data, která pro tato zkoumání budete používat. Jakým problémům musíte čelit ?

* V principu jsou všechna data o nezaměstnanosti chybně, data za prosinec jsou ale hodně chybně. Podle všech indikací k tomu došlo díky velmi neobvyklým úpravám způsobeným dozníváním sezónních vlivů. Jakkoli se to může zdát nepravděpodpbné, trendy nezaměstnanosti způsobené událostmi 11. září 2001 mají i nyní na uvedená data vliv.

* Ze stejného důvodu se dá očekávat, že data o nezaměstnanosti v lednu roku 2004 trhy překvapí znovu, nyní však pozitivně. Stejný vztah - špatný prosinec / dobrý leden - fungoval i loni a není důvod, aby tomu tak letos nebylo.

* Co se však v datech za leden 2004 (které budou oznamované první pátek v únoru) rozhodně objeví (protože to bylo ze strany Labor Department ohlášeno) je revize počtu míst o 145,000 směrem dolů.

* I kdyby tedy nakrásně data za leden byla lepší, než se obecně očekává, ve skutečnosti to mnoho reálných pracovních míst znamenat nebude. Tato ztráta 145,000 míst je součástí každoroční revize dat o zaměstnanosti, která se však dosud vždy prováděla až v květnu.

* Vaší největší chybou je kalkulovat růst počtu pracovních míst na základě očekávané míry růstu HDP.

Ekonomové předpokládají, že data o růstu HDP předkládaná administrativou ve Washingtonu jsou správná. No - i když nakrásně věřite tomu, že 8.2% oznámených ve třetím kvartále není nesmysl, podvědomě musíte tušit, že data za poslední 3 měsíce roku 2003 budou stěží poloviční. I tato 4% jsou však experty ve Washingtonu podporována nereálnými daty o míře inflace. Pokud do algoritmu vložíte nízká data o inflaci - a Washingtonu se to daří již posledních 10 let - dostane dokonalá data o růst HDP.

Zatímco přehnaně optimistická data o růstu počtu pracovních míst možná uspokojí politiky, manažeři firem, kteří musí reálně zaměstnance propouštět a najímat, jim na tento trik neskočí. Oni musí zaměstnance najímat a propouštět na základě reálné ekonomické situace, ne fabrikovaných dat. Navíc - outsourcing a převod některých pracovních míst do regionů jako Indie rozhodně není nezanedbatelný.

Pánové, začněte se starat o to, jaká data se Vám dostávají do ruky. Možná pak budou Vaše odhady přesnější.

Petr Žabža
Pro zájemce o anglickou verzi - www.nypost.com/business/15538.htm


Váš názor
 • a pritom staci tak malo
  14.1.2004 22:35

  Jen se poucit v Cechach.Kdyz je vysoka nezamestnanost,tak proste nejaka pracovni mista vytvori vlada nebo parlament.Je prece jedno,ze jsou knicemu.Hlavne ze klesne nezamestnanost.
  dodo
  • Vererjne prospesne prace?
   15.1.2004 14:55

   To je docela zajimavy nazor. Vtip je v tom, ze kdyz vlada vytvori pracovni misto, musi toho cloveka nejak platit. Plati ho z dani. To znamena, ze v soukromem sektoru bude chybet prave toto mnozstvi penez. To znamena, ze v soukromem sektoru zmizi jeden pracovnik. Takze v nejlepsim pripade je vysledek teto operace 0. Doporucuji k precteni Frederic Bastiat: What is seen and what is not seen.
   ondra
  • Raději ne
   15.1.2004 10:37

   Miloš Zeman chtěl rychle postavit dálnici do Ostravy. Chtěl snížit nezaměstnanost. Učinit pracovní trh rovnoměrným - aby pracovní místa nebyla jenom v Praze (má to mj. negativní důsledek na trh s byty atd.) A výsledek ? Stavba pozastavena, komise prověřuje komisi. Důvod - závist a podezíravost. O pracovní místa již nejde..................
   Aleš
   • Dálnice D47
    15.1.2004 13:02

    Ještě že se ta stavba pozastavila a prověřuje se způsob výběru, termín dokončení a hlavně cena. Vždyť původní cena měla být 2x vyšší než o které se mluví dnes, a termín dokončení má být taky kratší. Ještě že tato vláda našla v sobě dost odvahy toto své rozhodnutí revidovat, (což se mimochodem tak často nevidí)
    Petr M
  • Jo jo...
   15.1.2004 3:22

   je to bludný kruh... Kolik z těhto míst je umělých... Pracovní místo vytvořené veřejným sektorem by s ve statistikách mělo uvádět jako záporné číslo... Poměrně nedávno zveřejněné studie o vzoru socialismu - Švédsku odhalují, že cesta bobtnání veřejného sektoru na úkor soukromého je cesta do kytek. A veřejný sektor bobtná neutěšeně úplně všude a demokratická volba je od určité míry podílu tohoto sektoru na HDP směšným archaismem. Tož plátci plaťte, bude hůř!
   MartyB
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data