Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro v průběhu letoška pokoří 1,30 USD/EUR - to si myslí většina na trhu

Euro v průběhu letoška pokoří 1,30 USD/EUR - to si myslí většina na trhu

12.1.2004 13:22
Autor: 

Téměř polovina analytiků eurodolarového trhu favorizuje i pro tento týden koupi nebo držbu eur vs. dolary. 90 procent ze 48 agenturou Bloomberg oslovených analytiků potom radí pro tento týden kupovat nebo držet japonský jen. Euro během dnešního dopoledne posílilo na nové historické maximum 1,2899 USD/EUR, když od začátku minulého roku vzrostlo k USD o více než dvacet procent. Centrální bankéři také dnes jednají o vývoji na devizových trzích ve švýcarské Basileji, očekávat lze, že bude vyjádřena obava o stabilitu kurzů a že Spojené státy neformálně podpoří oslabování dolaru minimálně do listopadových prezidentských voleb.

Minulý týden provedla dlouhodobý průzkum trhu agentura Reuters. Většina analytiků očekává, že euro někdy v průběhu letošního roku pokoří klíčovou úroveň 1,30 USD/EUR. Podle posledních komentářů předních ekonomických ústavů lze považovat právě kurz 1,30 USD/EUR za určitý "práh bolesti", tj. kurz, který již může velmi negativně dopadnout na evropský export.

Například Adrian Hughes z londýnské HSBC banky říká, že trh pravděpodobně akceptoval problém dvojího deficitu USA jako ospravedlnění současného poklesu dolaru. Podle Hughese by měla americká měna propadnout až 1,35 USD/EUR, píše Reuters.

Z průzkumu agentury Reuters dále vyplývá, že trh očekává pozitivní korekci dolaru ve druhé polovině roku 2004. Mediánový odhad 51 analytiků vidí kurz 1,28 koncem března, 1,27 koncem června a 1,25 USD/EUR koncem prosince letošního roku. Zajímavý pohled poskytuje i rozmezí, ve kterém se odpovědi devizových analytiků nachází (tj. hodnota maximálního a minimálního odhadu): pro konec ledna 1,20 až 1,305, pro konec března 1,16 až 1,35, pro konec června 1,15 až 1,40 a pro konec roku 2003 0,85 až 1,42 USD/EUR. Je zřejmé, že na současných úrovních blížících se 1,29 USD/EUR má podle očekávání trhu euro jen relativně malý prostor k dalšímu oslabování.

Podle Trevora Williamse z Lloyds TSD Financial Markets euro posiluje, protože silný ekonomický výkon USA již není schopen kompenzovat tamní nízkou míru výnosnosti, a kapitálové toky z Evropy do USA tak postupně vysychají. Obecně experti soudí, že současný vývoj eurodolaru není správné označovat za růst eura, ale spíše za oslabování dolaru - jde totiž o některé slabiny americké ekonomiky, které pohyb způsobují, a nikoliv o ekonomické fundamenty, které by euro táhly.

(zdroj: Reuters, Bloomberg, Patria)


Váš názor
 • Moderní forma šarlatánství
  18.1.2004 1:06

  Myslím, že kdyby článek autor napsal o pět dní později, tedy v sobotu v noci, kdy je kurs EUR/USD asi tak 1.2227, tak by takovou eurofórií neplýtval. Pan Baltazar níže píše, že na úrovni 1.23 investorům něco dojde. Čtyři dni po jeho příspěvku už jsme na 1.22. Myslím, že ještě zdaleka není pozdě a že hromada investorů má stále hodně času k velkému zisku, pokud prodají euro za více než jeden dolar. Všichni si postupně uvědomí, že všichni investoři jsou tupé stádo býků, které se právě rozhodl změnit směr poklusu po louce. Evropo, držte si klobouky, pojedeme z kopce! ;-)
  • Nadpis
   18.1.2004 1:08

   Zapomněl jsem zdůvodnit nadpis. Tihle přeplacení ekonomové prostě tipují - ono ani nic jiného na trhu nejde. Jejich odhad se většinou sakramentsky sekne, často více než odhady normálních lidí. Ale alespoň mají takoví ekonomové pořádné platy. Naše dnešní společnost není až tak vědecká a moderní, když značnou část svých prostředků dáváme moderním šarlatánům.
 • 1,30 letos?
  12.1.2004 20:32

  Co tak tento týden, je to dost letos. 2:1 koncem roku. "Silný ekonomický výkon" ??? ten člověk zaspal 40 let minulého století. Oslabování Dolaru, né růst Eura, tak proč nejdou aba dolů oproti Chiskému Peso teda, třeba, anebo je to jedno protože už není kudy kam?
  Visitor
  • Rozumnost
   13.1.2004 5:31

   To co se deje poslední dva měsíce na Euro Usd je klasika. Jakmile se takto masírují lidé a investoři v médiích, je to už jen závěrečná svíčka oslabování dolaru. Pokud nebude nějaká neočekávaná událost např. velký ter. útok v USA Dolar nikdy nepřeleze 1,35 a spousta drobných investorů, kteří uvěřili prodělá a to velmi těžce.Na 1,23 jim dojde. že naletěli, ale to již bude pozdě.
   J. Baltazar
   • Soros
    18.1.2004 1:12

    To mi trochu připomíná nechvalně známého spekulanta, socialistu a v podstatě zloděje pana Sorose, který na otázku, kam půjde kurs, lišácky řekne, že "bude kolísat", ale pokaždé, když určitý kurs doroste na maximum, všechny ostatní ujistí, že teď teprve začne kurs pořádně šplhat v započatém směru. Lidé jeho blábolům uvěří a on je vždycky oškube a koupí všechno za nejvýhodnější cenu. Za lidskou blbost se platí, ale pravda, jsou i takoví, kteří na ní vydělávají.
    • soros ještě jednou
     18.1.2004 20:45

     Komentář Patrie ze dne 28.6.2002:"Podle 71-letého Sorose by mohl dolar v příštích několika letech ztratit až třetinu své současné hodnoty".
     mirekk
     • Templeton
      20.1.2004 20:34

      Templeton tipuje 40% během 2 let (z kurzu 1,20)
      Honzajs
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data