Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise žaluje Itálii za nedovolenou ochranu domácí energetiky

Komise žaluje Itálii za nedovolenou ochranu domácí energetiky

09.01.2004 12:45
Autor: 

Již před několika měsíci jsme na těchto stránkách informovali o tzv. „posledním varování“ Evropské Komise („Komise“) adresovaném Itálii, které bylo vyvoláno přijetím italské legislativy chránící domácí energetické společnosti před převzetím či investicemi ze strany subjektů (ať již domácích, či zahraničních) kontrolovaných státem. Jelikož dle názoru Komise Itálie na její výzvu v přiměřeném časovém horizontu nereagovala, rozhodla se Komise řešit tento spor oficiální cestou, tj. žalobou proti Itálii podanou dne 16. prosince 2003 u Evropského soudního dvora („ESD“).

Klíčovým bodem celého sporu je ustanovení italského zákona z 20. července 2001 o některých opatřeních v oblasti elektroenergetiky a plynárenství, podle kterého v případě, kdy státní podniky, resp. jiné státem kontrolované subjekty (bez ohledu na to, zda domácí či zahraniční) získají přímo či nepřímo více než 2% podíl na základním kapitálu italské společnosti podnikající v oblasti elektroenergetiky či plynárenství, hlasovací práva spojená s akciemi přesahujícími tento dvouprocentní limit jsou automaticky pozastavena až do doby, kdy bude na úrovni EU v těchto průmyslových odvětvích dosaženo plně konkurenčního prostředí.

Toto ustanovení, jehož zřejmým cílem je chránit italské energetické společnosti před převzetím ze strany jiných zahraničních energetických gigantů, jež jsou přímo či nepřímo ovládány některým členským státem EU, je dle tvrzení Komise v přímém rozporu s článkem 56 Smlouvy ES, zakotvujícím odstranění veškerých omezení bránících volnému pohybu kapitálu mezi členskými státy EU. Komise Itálii vytýká, že nesprávně aplikovala možnost využití výjimky z obecného pravidla čl. 56 Smlouvy ES, protože výše citované legislativní opatření svou povahou nesplňuje kritéria, za kterých může členský stát v omezených případech stanovit některé restrikce v oblasti volného pohybu kapitálu – tj. zejména naléhavý veřejný zájem. Komise zde s odkazem na četná rozhodnutí ESD v obdobných případech konstatovala, že čistě ekonomické obavy nemohou být důvodem pro omezení volného pohybu kapitálu mezi členskými státy, a navíc že stávající evropská legislativa již obsahuje (ve formě směrnic) řadu pravidel, která mají za cíl ochranu volného trhu a ochranu spotřebitele v oblasti elektroenergetiky a plynárenství, aniž by přitom jakkoli zasahovali do vlastnické struktury či výkonu hlasovacích práv v jednotlivých energetických společnostech.

Je samozřejmě předčasné odhadovat, jak se k výše uvedené problematice postaví ESD, jehož úkolem bude ve sporu Komise proti Itálii vynést konečný verdikt. Na zmiňovaném příkladu je nicméně patrné, že pod drobnohled Komise se mohou dostat prakticky jakákoli ustanovení domácí legislativy členských států, která v konečném důsledku (ač se pohnutky k jejich přijetí mohou z domácího pohledu jevit jakkoli oprávněné) mohou znamenat porušení některé z tzv. základních svobod zakotvených v evropském právu. Je přitom téměř zbytečné opakovat, že po 1. květnu 2004 bude tento drobnohled namířen i na Českou republiku a další přistupující země.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů