Koruna posílila k americkému dolaru v průběhu dne až na 25,26 Kč/USD, v závěru obchodování se však vrátila na 25,37 Kč za dolar. Americká měna totiž opět propadla na čerstvé historické minimum k euru - 1,2813 USD/EUR. K euru zůstává naše měna velmi klidná, během dne jsem byli svědky pouze mírného posilování na závěrečných 32,37 Kč/EUR.
Oznámení ministerstva financí o záměru provádět reverzní aukce dluhopisů nemělo na eurokorunový trh vliv. Koruna zůstává bez klíčové inspirace, všichni sledují především eurodolar a neutuchající posilování eura k dolaru. K euru lze zítra očekávat stagnaci koruny, k dolaru vůbec nelze vyloučit další posílení. Schůze vlády by neměla devizový trh ovlivnit.
Dolar dnes pokračoval v propadech ke všem hlavním měnám. Britská libra je nejsilnější za posledních 11let (1,822 USD/GBP), japonský jen od růstu odrazují pouze intervence BoJ. Vítězem dnešního dne je euro, které prolomilo úroveň 1,28 k dolaru a celé jedno procento přidalo k jenu.
Vývoj na eurodolarovém trhu se zdá být poněkud setrvačný, jistou podobnost lze najít ve vývoji (apreciaci) kurzu koruny k euru v roce 2002. Nedostává se dolar do "spekulativní bubliny", kdy měna oslabuje jenom proto, že nikdo nevěří v obrat a všichni hovoří stejnou řečí, aniž by sledovali fundamenty a přestřelování?
Domníváme se, že zastavit pád dolaru by mohla jen změna rétoriky centrálních autorit, hodně lze přitom očekávat od floridského summitu zemí G7 (začátek února). Nedohodnou se Spojené státy s Evropou, že již dolar oslabil dostatečně? Podle ekonomického poradce německé vlády Berta Ruerupa je kurz mezi 1,25 až 1,30 USD/EUR "znepokojující". Také z technického a psychologického úhlu pohledu je úroveň 1,30 USD/EUR určitým mezníkem. Eurodolar je dále pod vlivem měnové politiky. Jakákoliv změna úrokových sazeb, ať už ze strany ECB nebo Fedu, by kurzový vývoj výrazně změnila. Úrokový diferenciál mezi Evropou a USA stále činí relativně vysokých 100 bps.
Radim Krejčí