Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh ČR se ve 3. čtvrtletí mírně zvýšil na 32,8% HDP

Zahraniční dluh ČR se ve 3. čtvrtletí mírně zvýšil na 32,8% HDP

31.12.2003 10:22
Autor: 

Záporné saldo investiční pozice České republiky se ve 3 čtvrtletí letošního roku prohloubilo na 526,3 mld. Kč z 454,8 mld. Kč ve 2. čtvrtletí. Za poslední rok se schodek investiční pozice zvýšil o 131,2 mld. Kč. Zahraniční zadluženost ČR vzrostla ze 745,0 mld. Kč (32,0% HDP) na konci první poloviny letošního roku na 775,8 mld. Kč (32,8% HDP). Před rokem dosahoval zahraniční dluh 754,4 mld. Kč (33,4% HDP).

Prohloubení salda investiční pozice přispěly především tři faktory: pokračující příliv přímých zahraničních investic, čerpání krátkodobých půjček bankovního sektoru v zahraničí a dlouhodobé zahraniční půjčky podnikového sektoru. Ve 3. čtvrtletí připlynuly do ČR přímé investice v hodnotě 46 mld. Kč a podílely se tak na dvou třetinách nárůstu salda investiční pozice ČR. Dlouhodobá pasiva podniků vzrostla o 20 mld. Kč, krátkodobé půjčky bank o 21 mld. Kč. Všechny tři uvedené položky představují pasiva investiční pozice. Aktiva se téměř nezměnila. Největší položkou na straně aktiv jsou i nadále devizové rezervy ČNB, jež se na celkovém objemu českých aktiv podílí 45%. V meziročním srovnání ovlivnily saldo investiční pozice opět přímé zahraniční investice, ale také nákupy zahraničních dluhopisů domácími subjekty (především bankami).

Půjčky podniků a bank jsou také hlavními faktory zvýšení zahraničního dluhu ČR ve 3. čtvrtletí. Na celkové zadluženosti se nejvíce podílí právě firemní sektor (60%) a banky (32%). Zahraničních dluh vlády ve 3 čtvrtletí klesl o 5,6 mld. Kč na 60,6 mld. Kč (8% z celkové zahraničního dluhu), neboť splácení dříve přijatých úvěrů převýšilo čerpání úvěru od Evropské investiční banku. Zahraniční dluh celého veřejného sektoru aktuálně dosahuje 196,6 mld. Kč, což je čtvrtina z celkové zadluženosti ČR. Výši zahraničního dluhu vlády, a celé ČR, by mohla zvýšit emise eurobondů, o níž ministerstvo financí vážně uvažuje. Pro stabilitu české ekonomiky a měny nepředstavuje stav, vývoj ani struktura zahraničního dluhu zřetelné nebezpečí. Ve srovnání s ostatními transformačními ekonomikami střední Evropy je zahraniční dluh ČR v poměru k HDP nejnižší.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university