Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Do třetice všeho dobrého aneb co čeká Wall Street v roce 2004 ?

30.12.2003 9:05
Autor: 

Staré přísloví říká - "do třetice všeho dobrého". Velká většina analytiků a tržních komentátorů dva roky po sobě předpovídala, že indexy už konečně musí skončit ten který rok v "černých" číslech - a dva roky po sobě je indexy zklamaly. Letos se snad - "do třetice všeho dobrého" - konečně trefí. Kombinace oživení korporátního sektoru a masivní fiskální expanze (do té se dá zahrnout i pokles hodnoty dolaru) konečně přinesly kýžené ovoce. Jedinou otázkou, kterou nyní zbývá zodpovědět je, jak se budou trhy ve Spojených státech chovat v roce 2004.

Růst hlavních indexů v rámci letošního roku (Dow Jones +25%, Nasdaq Composite +50%, S&P500 +26%) musel pro věčné optimismy, jako Abby Joseph Cohen z investiční banky Goldman Sachs, přijít jako požehnání z čistého nebe. Sama Abby Joseph Cohen předpovídala pro loňský rok konečnou hodnotu indexu S&P500 na hladině 1,300 a Dow Jones měl podle jejích odhadů končit na 12,500 bodech. Kolega "býk" Edward Kerschner z banky UBS očekával, že S&P500 posílí o 35% na hodnotu 1,600 bodů. Místo toho však přišlo hluboké zklamání a index skončil rok na 879 bodech (a Dow Jones na 8,341 bodech). Abby Joseph Cohen si odnesla zdrcující porážku.

Jedním z hlavních argumentů těchto analytiků bylo tvrzení, že americké akciové trhy od 30. let dvacátého století ještě nikdy neklesly 3 roky po sobě a od 70. let dvacátého století nikdy neklesly dva roky po sobě. Jinými slovy - bylo skoro jisté, že trhy měly před sebou s poměrně vysokou pravděpodobností šanci na růst. A - nestalo se. Nikdo samozřejmě nemohl počítat s válkou v Iráku, výskytem nemoci SARS nebo pokračujícími korporátními skandály, které se stále nepřestávaly objevovat. V konečném účtování jedině Doug Cliggott - tehdy ještě u J.P. Morgan - správně předpověděl, že růst indexů na počátku roku 2002 nebude mít šťastný konec.

Nyní se karta obrací a Abby Joseph Cohen bude velmi pravděpodobně hodně blízko realitě se svým odhadem 1,150 bodů pro index S&P500. Na druhé straně to ale automaticky neznamená, že musíme věřit jejímu odhadu dalšího 15%-ního růstu tohoto indexu v roce 2004 (ostatně, mýlila se 3 roky po sobě, než se nakonec trefila). Její oponenti - medvědi - jsou však hluboko "pod vodou" - analytik Merrill Lynch Richard Bernstein předpovídal, že letos Dow Jones poklesne a uzavře rok na 8,250 bodech, v případě indexu Nasdaq Bernstein viděl cílovou cenu na 1,000 bodech. Carlos Asilis z J.P. Morgan a Jeffrey Saut z firmy Raymond James shodně předpověděli pokles všech indexů o 14%, J. Saut se dokonce nechal slyšet, že S&P500 nedosáhne více jak 950 bodů po "mnoho dalších let".

Jistý pesimismus ohledně dalšího vývoje trhů byl minimálně první pololetí roku 2003 oprávněný. Ekonomické indikátory byly při dobré vůli smíšené - spotřebitelská poptávka sice zůstávala (a zůstává) robustní, výdaje společností však mnoho růstu nevykazovaly, v ekonomice stále přetrvávala volná kapacita jak výrobní tak lidského kapitálu. Historicky nízké sazby, společně se snížením daňového zatížení, však začaly ve třetím kvartále ukazovat svou sílu a analytici-býci nakonec nevypadali tak úplně beznadějně.

Bohužel - s tím jak trhy letos překonaly i ty nejvíce optimistické předpoklady - je čím dál méně pravděpodobné, že se jim to podaří i v roce 2004. Podle mnoha názorů americká ekonomika letos profitovala z perfektní kombinace faktorů - levný americký dolar, daňové úlevy, vládní výdaje spojené s válkou v Zálivu a rekordně nízké sazby. Jejich vliv na ekonomiku se však bude postupně oslabovat - i když názory na to jak moc se stále různí.

Část "býků" vkládá své naděje do faktu, že 2004 bude ve Spojených státech rokem volebním - v něm obvykle vlády uvolní stavidla a začnou utrácet (což nepochybně ekonomice prospěje, alespoň v krátkém období). Na druhé straně ale prezident George Bush velkou část tohoto "balíku" již utratil a proto není jisté, kolik dalších prostředků bude mít k dispozici. Tak jako tak mnoho "býků" souhlasí s názorem, že opakování růstu roku 2003 je v roce 2004 velmi nepravděpodobné. Jeffrey Kleintop z firmy PNC Advisors vidí výnos trhu v příštím roce na cca 10%. Konsenzus na vývoj indexu S&P500 pro rok 2004 pracuje s odhadem růstu o 3%, naopak A. J. Cohen a Subodh Kumar ze CIBC vidí ten samý index o 15% výše. Naopak Tobias Levkovich z banky Citigroup očekává pokles indexu S&P500 na 1,025 bodů.

Jak to všechno dopadne se dozvíme přesně za 12 měsíců. Vaše případné názory uvítáme již dnes.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data