Staré přísloví říká - "do třetice všeho dobrého". Velká většina analytiků a tržních komentátorů dva roky po sobě předpovídala, že indexy už konečně musí skončit ten který rok v "černých" číslech - a dva roky po sobě je indexy zklamaly. Letos se snad - "do třetice všeho dobrého" - konečně trefí. Kombinace oživení korporátního sektoru a masivní fiskální expanze (do té se dá zahrnout i pokles hodnoty dolaru) konečně přinesly kýžené ovoce. Jedinou otázkou, kterou nyní zbývá zodpovědět je, jak se budou trhy ve Spojených státech chovat v roce 2004.
Růst hlavních indexů v rámci letošního roku (Dow Jones +25%, Nasdaq Composite +50%, S&P500 +26%) musel pro věčné optimismy, jako Abby Joseph Cohen z investiční banky Goldman Sachs, přijít jako požehnání z čistého nebe. Sama Abby Joseph Cohen předpovídala pro loňský rok konečnou hodnotu indexu S&P500 na hladině 1,300 a Dow Jones měl podle jejích odhadů končit na 12,500 bodech. Kolega "býk" Edward Kerschner z banky UBS očekával, že S&P500 posílí o 35% na hodnotu 1,600 bodů. Místo toho však přišlo hluboké zklamání a index skončil rok na 879 bodech (a Dow Jones na 8,341 bodech). Abby Joseph Cohen si odnesla zdrcující porážku.
Jedním z hlavních argumentů těchto analytiků bylo tvrzení, že americké akciové trhy od 30. let dvacátého století ještě nikdy neklesly 3 roky po sobě a od 70. let dvacátého století nikdy neklesly dva roky po sobě. Jinými slovy - bylo skoro jisté, že trhy měly před sebou s poměrně vysokou pravděpodobností šanci na růst. A - nestalo se. Nikdo samozřejmě nemohl počítat s válkou v Iráku, výskytem nemoci SARS nebo pokračujícími korporátními skandály, které se stále nepřestávaly objevovat. V konečném účtování jedině Doug Cliggott - tehdy ještě u J.P. Morgan - správně předpověděl, že růst indexů na počátku roku 2002 nebude mít šťastný konec.
Nyní se karta obrací a Abby Joseph Cohen bude velmi pravděpodobně hodně blízko realitě se svým odhadem 1,150 bodů pro index S&P500. Na druhé straně to ale automaticky neznamená, že musíme věřit jejímu odhadu dalšího 15%-ního růstu tohoto indexu v roce 2004 (ostatně, mýlila se 3 roky po sobě, než se nakonec trefila). Její oponenti - medvědi - jsou však hluboko "pod vodou" - analytik Merrill Lynch Richard Bernstein předpovídal, že letos Dow Jones poklesne a uzavře rok na 8,250 bodech, v případě indexu Nasdaq Bernstein viděl cílovou cenu na 1,000 bodech. Carlos Asilis z J.P. Morgan a Jeffrey Saut z firmy Raymond James shodně předpověděli pokles všech indexů o 14%, J. Saut se dokonce nechal slyšet, že S&P500 nedosáhne více jak 950 bodů po "mnoho dalších let".
Jistý pesimismus ohledně dalšího vývoje trhů byl minimálně první pololetí roku 2003 oprávněný. Ekonomické indikátory byly při dobré vůli smíšené - spotřebitelská poptávka sice zůstávala (a zůstává) robustní, výdaje společností však mnoho růstu nevykazovaly, v ekonomice stále přetrvávala volná kapacita jak výrobní tak lidského kapitálu. Historicky nízké sazby, společně se snížením daňového zatížení, však začaly ve třetím kvartále ukazovat svou sílu a analytici-býci nakonec nevypadali tak úplně beznadějně.
Bohužel - s tím jak trhy letos překonaly i ty nejvíce optimistické předpoklady - je čím dál méně pravděpodobné, že se jim to podaří i v roce 2004. Podle mnoha názorů americká ekonomika letos profitovala z perfektní kombinace faktorů - levný americký dolar, daňové úlevy, vládní výdaje spojené s válkou v Zálivu a rekordně nízké sazby. Jejich vliv na ekonomiku se však bude postupně oslabovat - i když názory na to jak moc se stále různí.
Část "býků" vkládá své naděje do faktu, že 2004 bude ve Spojených státech rokem volebním - v něm obvykle vlády uvolní stavidla a začnou utrácet (což nepochybně ekonomice prospěje, alespoň v krátkém období). Na druhé straně ale prezident George Bush velkou část tohoto "balíku" již utratil a proto není jisté, kolik dalších prostředků bude mít k dispozici. Tak jako tak mnoho "býků" souhlasí s názorem, že opakování růstu roku 2003 je v roce 2004 velmi nepravděpodobné. Jeffrey Kleintop z firmy PNC Advisors vidí výnos trhu v příštím roce na cca 10%. Konsenzus na vývoj indexu S&P500 pro rok 2004 pracuje s odhadem růstu o 3%, naopak A. J. Cohen a Subodh Kumar ze CIBC vidí ten samý index o 15% výše. Naopak Tobias Levkovich z banky Citigroup očekává pokles indexu S&P500 na 1,025 bodů.
Jak to všechno dopadne se dozvíme přesně za 12 měsíců. Vaše případné názory uvítáme již dnes.
Petr Žabža