Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium?

ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium?

19.12.2003 16:10
Autor: 

Zmatek nad zmatek, zdá se na první, ale i druhý pohled. Všechny země, které příští rok vstoupí do Evropské unie, jsou zavázány po splnění konvergenčních kritérii přijmout euro. Jednou z podmínek je stabilita směnného kurzu. Podle stávajících podmínek, jež platily i pro ustavující země eurozóny a následně také pro Řecko, se tato podmínka sestává ze dvou kritérií: minimálně dvouleté účasti v mechanismu směnných kurzů ERM II a udržení kurzu v blízkosti centrální parity, konkrétně v pásmu +-2,25%. Toto stanovisko nadále hájí Evropská komise. Evropská centrální banka ovšem včera vydala stanovisko rady guvernérů ECB, kde je výklad poněkud jiný. Hodnocení kurzové stability by podle ECB měly přihlédnout k tomu, zda se kurz pohyboval v blízkosti parity, o pásmu +-2,25% ovšem není nikde ani zmínka. Zamýšlí ECB připouštět větší fluktuace? Těžko říci. Prozatím je pozice ECB příliš neurčitá.

Co by vyhovovalo českému hospodářství? ČNB a vláda se shodly v otázce načasování vstupu do ERM II a délky setrvání v něm. ČR by se měla ERM II účastnit poslední dva roky před zamýšleným přijetím eura, tj. setrvat v ERM II minimálně možnou dobu. Dalšími otázkami, které bude nutné zodpovědět jsou stanovení centrální parity a pásma, do kterého by se koruna mohla po toto období vejít. Poslední otázku ovšem musí zodpovědět instituce EU, pokud skutečně dojde k posunu stanoviska ke kurzovému kritériu.

České hospodářství, stejně jako okolní středoevropské ekonomiky, jsou na začátku cesty reálné a nominální konvergence, což ztěžuje stanovení centrální parity. Nelze tedy vyloučit, že po dobu účasti v ERM II, bude nutné měnit centrální paritu v souladu s pohybem rovnovážného kurzu. Pro ilustraci se můžeme podívat, jakými změnami kurz již prošel v minulých letech. V roce 1994 činil HDP/obyv. (podle PPP) v ČR 55% průměru EU, cenová hladina dosahovala 33% průměru EU. V článku Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč, jsme ukázali, že souvislost mezi srovnatelnou cenovou hladinou a HDP/obyv. představuje poměrně těsný vztah, kde změna HDP/obyv. s sebou přináší proporcionální změnu cenové hladiny. V letošním roce patrně HDP/obyv. dosáhne 62% průměru EU, tj. o 4,4% více než v roce 1994, a cenová hladina by měla činit 48% průměru EU, tj. o 45,5% více než v roce 1994. Reálnou konvergencí lze tedy vysvětlit apreciaci reálné kurzu o 4,4% a více než 40% připadá na "vypouštění kurzového polštáře". Průměrné roční zhodnocení reálného kurzu, podle tohoto měřítka, dosáhlo necelých 5%. Pokud bychom vycházeli z reálného efektivního kurzu (deflováno CPI), činí průměrné roční tempo apreciace zhruba 3%. Rozdíl připadá na vrub použití rozdílných cenových indexů pro výpočet reálného kurzu a použitého koše měn. Maximální odchylky od trendové apreciační přímky dosáhly -8,7% (prosinec 1997) a 12,2% v červenci 2002 (viz druhý graf).

Na obrázku je patrné, že k regresní přímce popisující empiricky zjištěnou souvislost mezi HDP/obyv. a cenovou hladinou máme i přes částečné vypuštění kurzového polštáře stále ještě poměrně daleko. Nelze tedy vyloučit, že nominální konvergence (reálná apreciace) bude i nadále probíhat rychleji než reálná konvergence. Právě pro stanovení kurzové politiky je tento závěr mimořádně důležitý, neboť reálná apreciace bude mít jen malý prostor k realizaci skrze inflační diferenciál vzhledem k pravděpodobným inflačním cílům ČNB a ECB. Posun rovnovážného kurzu a možnost poměrně výrazných fluktuací kurzu dávají zapravdu spíše volnější interpretaci kurzového kritéria, kterou se patrně snaží nabídnout ECB. Otázkou ovšem je, zda vůbec vstupovat do eurozóny, bude-li konvergenční proces ještě v plném proudu. I zde platí, že cenové rigidity mohou ovlivnit reálné ekonomické procesy.

Obr. 1: Reálná a nominální konvergence české ekonomiky


Zdroj: Eurostat, Patria Online

Obr. 2: Reálný efektivní kurz (CPI; průměr roku 2000 = 100)


Zdroj: ČNB, Patria Online

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů