Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium?

ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium?

19.12.2003 16:10
Autor: 

Zmatek nad zmatek, zdá se na první, ale i druhý pohled. Všechny země, které příští rok vstoupí do Evropské unie, jsou zavázány po splnění konvergenčních kritérii přijmout euro. Jednou z podmínek je stabilita směnného kurzu. Podle stávajících podmínek, jež platily i pro ustavující země eurozóny a následně také pro Řecko, se tato podmínka sestává ze dvou kritérií: minimálně dvouleté účasti v mechanismu směnných kurzů ERM II a udržení kurzu v blízkosti centrální parity, konkrétně v pásmu +-2,25%. Toto stanovisko nadále hájí Evropská komise. Evropská centrální banka ovšem včera vydala stanovisko rady guvernérů ECB, kde je výklad poněkud jiný. Hodnocení kurzové stability by podle ECB měly přihlédnout k tomu, zda se kurz pohyboval v blízkosti parity, o pásmu +-2,25% ovšem není nikde ani zmínka. Zamýšlí ECB připouštět větší fluktuace? Těžko říci. Prozatím je pozice ECB příliš neurčitá.

Co by vyhovovalo českému hospodářství? ČNB a vláda se shodly v otázce načasování vstupu do ERM II a délky setrvání v něm. ČR by se měla ERM II účastnit poslední dva roky před zamýšleným přijetím eura, tj. setrvat v ERM II minimálně možnou dobu. Dalšími otázkami, které bude nutné zodpovědět jsou stanovení centrální parity a pásma, do kterého by se koruna mohla po toto období vejít. Poslední otázku ovšem musí zodpovědět instituce EU, pokud skutečně dojde k posunu stanoviska ke kurzovému kritériu.

České hospodářství, stejně jako okolní středoevropské ekonomiky, jsou na začátku cesty reálné a nominální konvergence, což ztěžuje stanovení centrální parity. Nelze tedy vyloučit, že po dobu účasti v ERM II, bude nutné měnit centrální paritu v souladu s pohybem rovnovážného kurzu. Pro ilustraci se můžeme podívat, jakými změnami kurz již prošel v minulých letech. V roce 1994 činil HDP/obyv. (podle PPP) v ČR 55% průměru EU, cenová hladina dosahovala 33% průměru EU. V článku Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč, jsme ukázali, že souvislost mezi srovnatelnou cenovou hladinou a HDP/obyv. představuje poměrně těsný vztah, kde změna HDP/obyv. s sebou přináší proporcionální změnu cenové hladiny. V letošním roce patrně HDP/obyv. dosáhne 62% průměru EU, tj. o 4,4% více než v roce 1994, a cenová hladina by měla činit 48% průměru EU, tj. o 45,5% více než v roce 1994. Reálnou konvergencí lze tedy vysvětlit apreciaci reálné kurzu o 4,4% a více než 40% připadá na "vypouštění kurzového polštáře". Průměrné roční zhodnocení reálného kurzu, podle tohoto měřítka, dosáhlo necelých 5%. Pokud bychom vycházeli z reálného efektivního kurzu (deflováno CPI), činí průměrné roční tempo apreciace zhruba 3%. Rozdíl připadá na vrub použití rozdílných cenových indexů pro výpočet reálného kurzu a použitého koše měn. Maximální odchylky od trendové apreciační přímky dosáhly -8,7% (prosinec 1997) a 12,2% v červenci 2002 (viz druhý graf).

Na obrázku je patrné, že k regresní přímce popisující empiricky zjištěnou souvislost mezi HDP/obyv. a cenovou hladinou máme i přes částečné vypuštění kurzového polštáře stále ještě poměrně daleko. Nelze tedy vyloučit, že nominální konvergence (reálná apreciace) bude i nadále probíhat rychleji než reálná konvergence. Právě pro stanovení kurzové politiky je tento závěr mimořádně důležitý, neboť reálná apreciace bude mít jen malý prostor k realizaci skrze inflační diferenciál vzhledem k pravděpodobným inflačním cílům ČNB a ECB. Posun rovnovážného kurzu a možnost poměrně výrazných fluktuací kurzu dávají zapravdu spíše volnější interpretaci kurzového kritéria, kterou se patrně snaží nabídnout ECB. Otázkou ovšem je, zda vůbec vstupovat do eurozóny, bude-li konvergenční proces ještě v plném proudu. I zde platí, že cenové rigidity mohou ovlivnit reálné ekonomické procesy.

Obr. 1: Reálná a nominální konvergence české ekonomiky


Zdroj: Eurostat, Patria Online

Obr. 2: Reálný efektivní kurz (CPI; průměr roku 2000 = 100)


Zdroj: ČNB, Patria Online

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
    9:00CZ - HDP, q/q
    12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
    13:30USA - HDP, q/q a
    13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university