Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Že by se lámal trend v úvěrové aktivitě českých bank?

19.12.2003 15:11
Autor: 

Úvěrová aktivita českých bank se v poslední době zvýšila a objem úvěrů začal po delší době opět růst. Z hlediska poměru k výši ročního HDP se zdá, že střednědobý klesající trend se zastavil u 41 %. To je výrazně méně než např. v roce 2000, kdy dosahoval téměř 60 %, či v roce 1997, kdy se blížil svému maximu 70 %. Je zřejmé, že zmiňovaný poklesl byl způsoben především výrazně zpřísněnou úvěrovou politikou bank ke konci 90. let (také v souvislosti se vstupem nových majoritních vlastníků) a razantní likvidací portfolia špatných úvěrů. Dnešní vývoj je charakteristický kombinací dynamického růstu retailových úvěrů a stagnací v oblasti podnikových úvěrů. V nejbližších letech by měl tento vývoj pokračovat, což dále povede k růstu podílu retailových úvěrů v portfoliu bank. V dlouhodobém výhledu předpokládáme v našich modelech růst objemu celkových úvěrů o 2-3 procentní body na tempem růstu HDP, tj. role bankovního sektoru v ekonomice by měla mírně růst.


Z grafu je také patrný zcela odlišný vývoj v ČR a ve dvou jiných středoevropských kandidátských státech, Maďarsku a Polsku. Maďarsko zaznamenává v současné doby nebývalý zájem o bankovní úvěry, především o hypotéky, které jsou silně dotovány státem. Tato podpora má ale od konce tohoto roku podstatně poklesnout, takže se očekává oslabení růstového trendu. V Polsku vykazovala úvěrová aktivita v posledních letech stejnou dynamiku jakou má celá tamní ekonomika, tj. růst v průměru o 5-6% ročně.

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data