Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co bude určovat cenu ropy?

15.12.2003 15:54
Autor: 

Značná historická fluktuace cen ropy na světových trzích napovídá, že odpověď na otázku v nadpise není odpovědí jednoduchou ani jednoznačnou. Přesto se o ni pokusme alespoň z části. Začněme následujícím grafem, který ukazuje vývoj cen ropy v cenách daných let a v dolarech roku 2002. V této denominaci je vyznačen i dlouhodobý průměr a pásmo průměr +/- standardní odchylka.


Zdroj:BP, Patria Finance

Patrno je několik dlouhodobých period:

1. Značná rozkolísanost cen na počátku sledovaného období, který je zároveň obdobím vzniku samotného odvětví, a následující postupný pokles a zejména zmírnění fluktuací cen ropy.

2. Období třicátých až počátek sedmdesátých let, kdy, v porovnání s historickým standardem, byly ropné trhy v klidu s pásmem 10-15 USD/barel (v dnešních cenách),

3. Světová ropná krize v 70. a 80. letech vyvolaná událostmi na Středním Východě (rozhodnutí OPEC pro použití ropy jako nástroje proti nepřátelským státům při Arabsko-Izraelské válce (1973), revoluce v Íránu (1979) a invaze Iráku do Íránu (1980)).

4. Relativní stabilizace na konci osmdesátých let.

Odbočme nyní mírně a podívejme se na cenu ropy jako na celek skládající se ze dvou hlavních částí:

1. celkové náklady na její produkci (abstrahujme nyní od rozličných daní uvalených na produkci ropy v jednotlivých zemích),

2. zisková marže, kterou je možno rozdělit na:
- marže odpovídající kapitálové intenzitě odvětví a požadované míře návratnosti na investice do produkce ropy - tj. jakýsi přiměřený zisk
- dodatečná marže odrážející zejména míru kartelizace odvětví a velikost cenové (a příjmové) elasticity poptávky po ropě ve světě.

Z perspektivy uvedených bodů je možno fluktuace cen ropy v prvním grafu vysvětlit změnou jedné, či více částí uvedených výše. Pro demonstraci uveďme v následujícím schématu a grafech popis celého procesu produkce ropy a s ním související náklady (uvedené náklady jsou společnosti OMV).


Zdroj:OMV,RoyalDutchShell

I když se jednotlivé celkové náklady liší v čase a u jednotlivých, ať již státních, či soukromých těžebních společností (což je samozřejmě hlavně odrazem geograficko-geologických charakteristik jejich polí a použitých technologií na jejich vytěžení), uvedené indikuje, že celkové produkční náklady jsou znatelně pod obvyklou cenou ropy na trhu.
Část ziskové marže, jak bylo uvedeno, je nutná pro generování požadované návratnosti na kapitál investovaný do odvětví - ta je relativně konstantní (bezriziková sazba plus riziková prémie). Z pohledu nastíněného výše je tak cena ropy promítána většinou do velikosti oné dodatečné marže, plynoucí z kartelizace odvětví a poměrně malé cenové elasticity poptávky po ropě ve světě.

Při pohledu do budoucnosti se přitom dá díky stále obtížnějšímu nahrazování rezerv a posunu nových objevů ve směru k obtížněji těžitelným prokázaným rezervám očekávat, že jak náklady na nalezení pole, tak na produkci ropy z něj budou stoupat. Tento efekt také pravděpodobně časem více než vyváží pokroky v technologiích užívaných v odvětví. Ovšem při současném (i) relativně malém podílu těchto nákladů na ceně ropy, a při (ii) relativně konstantní požadované návratnosti na investice do kapitálu v odvětví - tj. přiměřeném zisku (nutno ovšem podotknout, že vedle nákladů bude ze stejných důvodů růst asi i kapitálová intenzita), bude i budoucí trend a zejména fluktuace cen ropy odrazem hlavně kartelových rozhodnutí a disciplíně členů kartelů při jejich implementaci.
S uvedenou problematikou dodatečné marže, jinak řečeno rozdílem skutečné ceny ropy a její "tržní" velikostí (bez využití kartelových dohod), také úzce souvisí okruh transferů hodnoty od ropu konzumujících do ropu produkujících zemí.

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2021
22:05Powell i dnes odvrátil propady  
17:56Tři rotační témata
17:18Euro za 26 a další strmý nárůst výnosů  
17:01Evropská komise navrhla snížit velkoobchodní roamingové tarify
16:47Investiční tip Repsol: Integrovaný těžař s nízkými náklady  
15:29Těžký měsíc střídají volatilní dny. Update k doporučení Global Clean Energy  
15:11Česká zbrojovka vydává dluhopisy za až čtyři miliardy korun na akvizici Coltu
14:41Bloomberg: Přeprava nákladů zůstává letos jediným světlým bodem pro letectví
14:01Vodafone umístí Vantage Towers na trh ve Frankfurtu do konce března
13:16Biden podepíše dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů
12:31UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
12:19ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:13Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu  
11:12Vláda požádá o delší nouzový stav. Babiš: Protiepidemická opatření se musejí zpřísnit
10:33Hongkong zvýšil daň z obchodování s akciemi a vyvolal výprodeje
10:29AstraZeneca prý ve čtvrtletí nedodá EU ani polovinu z vakcín, které přislíbila. Akcie mírně klesají
9:20Důvěra mezi podnikateli se v únoru zlepšila, spotřebitelé zůstávají skeptičtí
9:19Rozbřesk: Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
9:01MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
8:40Trhy v Evropě dnes začnou vlažněji. Investoři si budou překládat slova z Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hertz Global Holdings Inc (12/20 Q4)
Lowe's Cos Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Metro Bank PLC (09/20 Q3, Bef-mkt)
NVIDIA Corp (01/21 Q4, Aft-mkt)
Peugeot SA (12/20 Q4)
ViacomCBS Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
8:00Puma SE (12/20 Q4)
9:00Iberdrola SA (12/20 Q4)
16:00USA - Prodeje nových domů
22:00Booking Holdings Inc (12/20 Q4)