Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky nechtějí nést odpovědnost za přeshraniční platby

Banky nechtějí nést odpovědnost za přeshraniční platby

15.12.2003 14:48
Autor: 

Na začátku prosince, několik měsíců po původně plánovaném termínu, Evropská komise („Komise“) publikovala svůj návrh týkající se přeshraničních plateb. Tento návrh se týká mj. úpravy odpovědnosti banky za transakci probíhající mezi zákazníkem a prodejcem. Návrh tak nyní nastoupil na cestu komunitárního schvalovacímu procesu. Pokud návrh tímto procesem úspěšně projde, bude samozřejmě aplikovatelný i v České republice.

Publikaci návrhu předcházely dlouhé střety mezi jednotlivými generálními ředitelstvími v rámci Komise – zejména mezi ředitelstvím pro oblast vnitřního trhu a ředitelstvím, které má v kompetenci ochranu spotřebitele. Předmětem sporu je míra ochrany, která by měla být zajištěna spotřebitelům a míra odpovědnosti, kterou by při transakci mezi spotřebitelem a prodejcem měla nést banka. V konečném návrhu se odrazily postoje obou stran – mnohá ustanovení chránící spotřebitele byla vypuštěna, na druhou stranu byla na banky přenesena velká míra odpovědnosti při sporu zákazníka a prodejce.

Na zveřejněný návrh promptně zareagovala Evropská asociace veřejných bank (EAPB). EAPB je sice zastáncem vize jednotného platebního prostoru, ve kterém by byly přeshraniční platby levné, jednoduché, rychlé a bezpečné, avšak odmítá přístup, který se odráží v návrhu, dle kterého by banky měly nést vysokou míru odpovědnosti při sporu mezi spotřebitelem a prodejcem. Dle názoru EAPB je zavedení jakékoli odpovědnosti banky v tomto směru nereálné a vedlo by k značnému zvýšení nákladů, které by v konečném důsledku nesli spotřebitelé. EAPB dále argumentuje tím, že komunitární úprava by se měla soustřeďovat na oblasti, které to skutečně vyžadují, tj. u kterých existuje opodstatnění pro regulaci na evropské úrovni, přičemž dle jejího názoru tato problematika mezi takové oblasti nepatří. EAPB navrhuje určité kompromisní řešení, dle kterého by banka vystupovala jako jakýsi rozhodce v případném sporu mezi spotřebitelem a prodejcem: Dle jejich návrhu by banka zadržovala platbu až do okamžiku, kdy by obdržela potvrzení od zákazníka, že zboží bylo odesláno. Reakce na tento protinávrh se zatím utvářejí.

S ohledem na odlišné představy subjektů, kterých se návrh může týkat, nelze v současné době předvídat jeho výslednou podobu. Věřme, že výsledné znění bude obsahovat rozumné a vyvážené řešení, které bude prakticky realizovatelné, aniž by s sebou neslo nepřiměřené navýšení cen bankovních služeb.

Iva Soukalová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university