Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví v říjnu: výroba a produktivita popáté v řadě s dvouciferným meziročním zvýšením

Stavebnictví v říjnu: výroba a produktivita popáté v řadě s dvouciferným meziročním zvýšením

10.12.2003 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se v říjnu reálně zvýšila o 1,1% ve srovnání se zářím. Meziroční zvýšení produkce ve stavebnictví dosáhlo 12,1% po 14,5% o měsíc dříve. Zaměstnanost ve stavebnictví meziročně vzrostla o 1,6%, produktivita práce o 10,2%.

České stavebnictví po dvou letech slabších výsledků opět zažívá silnou konjunkturu. Na jedné straně stavební sektor podporují velké zakázky na výstavbu a opravy dopravní infrastruktury, na straně druhé vykazuje masivní nárůst bytová výstavba. S blížícím se koncem roku se stupňuje tempo dokončování stavebních prací. Letos tomu napomohly poměrně příznivé meteorologické podmínky (teploty byly sice nižší než dlouhodobé průměry, velmi nízké ovšem byly také úhrny srážek). Opomenout nelze ani doznívající vliv loňských povodní, resp. Oprav škod jimi způsobených. Vysoká tempa růstu produkce najdeme napříč stavebním sektorem, ať jej rozdělíme na novou výstavbu (+11,8%) a opravy (8,9%), nebo pozemní (11,1%) a inženýrské stavitelství (11,7%).

Poptávku po bytové výstavbě podporuje zejména kombinace reálného zvýšení disponibilního příjmu domácností a poklesu úrokových sazeb. Výsledkem je větší procento domácností schopné splácet hypoteční úvěry. Pořizování nemovitostí je díky tomu v rostoucí míře financováno prostřednictvím hypotečních úvěrů, jejichž průměrná výše letos dosahuje téměř 1,5 mil. Kč. Dynamika bytové výstavby vcelku přesně kopíruje ekonomickou situaci v jednotlivých regionech, tj. nejvíce se staví, tam, kde dochází k nejrychlejšímu hospodářskému rozvoji, v Praze a středočeském regionu. A rychlé zvyšování bytové výstavby hned tak neskončí. Svědčí o tom říjnové meziroční zvýšení počtu stavebních povolení pro bytové budovy o 12,3%. Hodnota povolených bytových budov se dokonce zvýšila o 42,3%.

Zaměstnanost ve stavebním sektoru meziročně vzrostla o 1,6% (stejně jako v září). Produktivita práce již popáté v řadě dosáhla dvouciferného zvýšení (10,2%). Průměrná mzda se zvýšila o 5,9% (reálně o 5,5%). Jednotkové mzdové náklady díky rychlejšímu růstu produktivity klesly o 3,9%.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 8,1%. Pokračování rychlého růstu ve stavebnictví v říjnu naznačuje, že i ve 4. čtvrtletí by zvýšení HDP mohlo být podpořeno nejen útratami domácností ale i investicemi. Včerejší data o růstu ekonomiky ve 3. čtvrtletí ukázala, že za téměř čtyřprocentním zvýšením hrubé tvorby fixního kapitálu stálo především stavebnictví. Investice do budov a staveb se totiž meziročně reálně zvýšily o 7,2%, zatímco investice do strojů a zařízení pouze o 1,8%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data