Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České hospodářství opět na výsluní: HDP ve Q3 roste o 3,4%

České hospodářství opět na výsluní: HDP ve Q3 roste o 3,4%

9.12.2003 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí reálně zvýšil o 3,4% po revidovaném růstu o 2,4% (původně 2,1%) ve 2. čtvrtletí. Podle očekávání lze za příznivým výsledkem nalézt především výrazné zvýšení výdajů domácností na spotřební zboží. Překvapením je ovšem akcelerace investiční poptávky. Vzhledem k revizi dat za předchozí čtvrtletí zůstala nenaplněna očekávání ohledně výrazné mezikvartální změny. V tomto měřítku dosáhl hospodářský růst 0,7%, stejně jako ve 2. čtvrtletí.

Spotřební výdaje domácností vzrostly o 1,7% ve srovnání s předchozím čtvrtletím, resp. o 7,3% meziročně. Výraznější procentní nárůst byl naposledy zaznamenán přesně před sedmi lety. Faktorem číslo jedna za rostoucí spotřebou domácností je zvýšení disponibilního důchodu, jež dosáhlo 5,8% (meziročně; ve stálých cenách). Korelace mezi výdaji domácností na spotřebu a hrubým disponibilním důchodem dosahuje hodnoty 0,99. Druhým faktorem, jehož význam ovšem bývá poněkud nadsazován, je zvýšení půjček domácností. Meziročně se sice objem půjček domácností zvýšil o reálně o 35,6%, v absolutním měřítku je ovšem zvýšení půjček pouze čtvrtinové ve srovnání s nárůstem disponibilního důchodu. Jinými slovy za růstem spotřeby domácností stojí z 80% růst mezd a platů a z 20% rostoucí zadlužování. Spotřeba domácností přispěla k růstu HDP 4,1 procentního bodu.

Výdaje vlády podle očekávání meziročně klesly o 1,1%. Důvodem je vysoká srovnávací hodnota z loňského 3. čtvrtletí, kdy došlo k podstatnému růstu vládních výdajů v souvislosti s odstraňováním povodňových škod. Výdaje vlády ubraly z růstu HDP 0,2 procentního bodu.

Hrubá tvorba fixního kapitálu vzrostla o 1,2% ve srovnání s předchozím čtvrtletím a 3,9% meziročně. Investiční aktivitě v ČR napomáhají reinvestované zisky zahraničních investorů, ale patrně také politika nízkých úrokových sazeb v kombinaci s postupně rostoucím zájmem bank o segment středních a menších firem. Měsíční produkční statistiky naznačovaly, že za oživením investiční aktivity stojí především stavební zakázky. Dnešní údaje to potvrzují. Investice do budov a staveb se meziročně reálně zvýšily o 7,2%. Zatímco investice do strojů a zařízení pouze o 1,8%. Zajímavé přitom je, že v samotném stavebnictví investice klesly o 30,4%. Po roce a půl se růst české ekonomiky začal opírat také o investice, což je příznivé zejména z dlouhodobého pohledu, neboť potenciál ekonomiky lze podle standardních modelů zvýšit nárůstem fyzického a lidského kapitálu. Investice do fixního kapitálu přidaly k růstu HDP 1,3 procentního bodu.

Zásoby tentokrát růst HDP mírně zpomalily (o 0,3 procentního bodu). Jejich zvýšení dosáhlo 10,8 mld. Kč (stále ceny roku 1995), zatímco loni ve 3. čtvrtletí vzrostly o 11,9 mld. Kč.

Saldo čistého vývozu se propadlo na 51,1 mld. Kč (stále ceny roku 1995), což je o 5,7 mld. Kč více než ve stejném období loňského roku. Vývoz zboží se sice reálně zvýšil o 9,7%, dovoz ovšem dokonce o 10,1%. To ovšem bylo zřejmé již měsíčních statistik zahraničního obchodu a cen v zahraničním obchodu. Obdobně dovoz služeb převýšil jejich vývoz. Nicméně prohlubování vnější nerovnováhy se ve srovnání s 2. kvartálem poněkud zmírnilo. Zatímco ve 2. čtvrtletí ubral čistý vývoz z růstu HDP 2,8 procentního bodu, nyní je to jen 1,5%.

Dnešní výsledky vedly k přehodnocení celoroční prognózy růstu HDP na 2,8%. Pro příští rok očekáváme zvýšení HDP o 3,0%. Přes dnešní příznivé výsledky patrně nenastane zemětřesení v úrokových sazbách. Je proto několik dobrých důvodů. Předně v české ekonomice stále existuje mezera výstupu, jež se nakumulovala v loňském roce a v první polovině letošního roku. Při naplnění našich prognóz by k jejímu uzavření mělo dojít v průběhu roku 2005. Dále, tempo růstu spotřeby domácností by se mělo zmírnit realizací reformy veřejných rozpočtů, a to zejména skrze zvýšení sazeb spotřebních daní a přeřazení řady důležitých položek ze snížené do základní sazby DPH. To by mělo omezit riziko poptávkových inflačních tlaků, resp. zbrzdit promítání nákladových tlaků do inflace. Relevantním scénářem je podle našeho názoru zvyšování úrokových sazeb v druhé polovině příštího roku.

V mezinárodním srovnání se česká ekonomika růstem svého HDP zařadila do prostřed pole středoevropských zemí. Slovensko a Polsko patrně dosáhnout o něco rychlejšího růstu HDP. Slovinsko a Maďarsko by naopak měly růst pomaleji. Rychleji by měl výkon českého hospodářství růst také ve srovnání s Evropskou unií. Letošní dvouprocentní rozdíl v tempech růstu HDP by měl opět o malý krůček snížit náš odstup od průměru EU.

Obr.: Dosud známé výsledky HDP ve 3. čtvrtletí 2003

Zdroj: ČSÚ, Eurostat, národní statistické úřady

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC