Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volkswagen zbaven pokuty za údajné protisoutěžní jednání

Volkswagen zbaven pokuty za údajné protisoutěžní jednání

08.12.2003 12:37
Autor: 

Dle nedávného rozhodnutí Soudu prvního stupně EU (“SPS”) ve věcech kartelových dohod mezi soutěžiteli, tj. např. dohod o cenách, je Evropská komise („Komise“) povinna dostatečně prokázat souhlas distributora s postupem dodavatele, aby byla prokázána existence zakázané kartelové dohody.

Vysokým pokutám, které ze strany Komise hrozí těm, jimž je prokázána účast na zakázané kartelové dohodě, jsme se věnovali již v předchozích článcích.

SPS svým rozhodnutím ze dne 3. prosince 2003 zrušil rozhodnutí Komise o uložení pokuty ve výši 31 mil. EUR společnosti Volkswagen za údajná protisoutěžní jednání. Těchto protisoutěžních jednání se měl Volkswagen dopustit tím, že v letech 1996 a 1997 požádal své německé dealery, aby neprodávali nový model Passatu pod určitou cenou a aby neposkytovali svým zákazníkům slevy. V roce 2001 Komise uložila společnosti Volkswagen výše zmíněnou pokutu s odůvodněním, že se dopustila uvedených protisoutěžních a tudíž zakázaných jednání. Podle Komise bylo hlavním smyslem tvrzených dohod odstranění soutěže mezi jednotlivými dealery.

Volkswagen napadl toto rozhodnutí žalobou u SPS, ve které tvrdil, že s dealery jednal jednotlivě a že se nejednalo o dohodu. Vztah Volkswagen – dealer se tedy spravoval dříve uzavřenou distributorskou smlouvou, na níž sporná iniciativa Volkswagenu nic nezměnila.

SPS podané žalobě vyhověl, když rozhodl, že povinností Komise bylo prokázat alespoň tichý souhlas dealera s navrhovanou cenovou politikou výrobce, aby se mohlo jednat o zakázanou protisoutěžní dohodu.

Komise však dle SPS toto důkazní břemeno neunesla a spokojila se pouze s tvrzením, že v případě, kdy dealer podepíše distributorskou smlouvu, předem souhlasí i s jejími budoucími protiprávními změnami. Tuto presumpci viny však SPS zcela odmítl. Mluvčí Komise vyjádřil politování nad rozsudkem s tím, že “pokud se po Komisi požadují přímé důkazy o dohodách, nebude nadále schopna jednat v zájmu spotřebitelů.”

Jaké z tohoto rozsudku plyne praktické poučení? Začínají se množit případy – v minulosti velmi vzácné – kdy evropské soudy nepřijímají veškerá tvrzení Komise za svaté, ale nakládají ji poměrně těžké důkazní břemeno při prokazování protisoutěžního jednání. Zároveň se jednoznačně potvrzuje, že je smysluplným postupem s nadějí na úspěch napadnout nepříznivé rozhodnutí Komise u evropských soudů. A to lze považovat z hlediska českého podnikatele, který se již brzy může dostat do podobné situace jako Volkswagen, za povzbudivou informaci.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data