Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Terapie deflace aneb jak zvýšit inflaci za tři měsíce o 2,5 procentního bodu

Terapie deflace aneb jak zvýšit inflaci za tři měsíce o 2,5 procentního bodu

8.12.2003 8:12
Autor: 

Dnes český statistický úřad zveřejní informaci o listopadové inflaci. Každý rok má nějaký ekonomický "hit". Loni to byla apreciace kurzu koruny a boj centrální banky proti ní, tématem letošního roku je deflace. Prvních osm měsíců byla inflace (meziroční změna CPI) záporná či nulová (s výjimkou června). To bychom ale nebyli Češi, abychom nepřišli na to, jak se zbavit fenoménu, jehož se centrální banky ve světě bojí jako čert kříže. Stačí zrušit drobné mince, zvednout daně a když pomůže příroda (sucho), může se stát, že v průběhu pouhých tří měsíců vyletí inflace vzhůru o 2,5 procentního bodu.

Na prvním místě je nutné zmínit výrazné zdražení pečiva. V šetření průměrných spotřebitelských cen vybraných potravinářských výrobků zveřejněného 24. října bylo uvedeno, že chléb konzumní kmínový stojí 14,06 Kč (za 1kg) a pečivo pšeničné bílé 25,21 Kč (opět za 1 kg). Dnes zveřejněný výsledek šetření ukazuje, že chléb již stojí 15,60 Kč a bílé pečivo 34,46 Kč, což znamená zdražení o 11% v prvním případě a 37% v druhém případě. V rychlém růstu cen pokračovaly vejce, mléčné výrobky vybrané druhy zeleniny a brambory. Meziměsíční zvýšení cenového indexu pro celou skupinu potravin se v listopadu bude počítat nikoli na desetiny, ale na celá procenta. Příspěvek k meziměsíční inflaci by se měl pohybovat kolem 0,6 procentního bodu. Stejný zdroj, šetření průměrných spotřebitelských cen ukazuje na zdražení piva o 1,5% a vína o 1,2%.

Zdrojem růstu cen v listopadu je také zrušení drobných mincí. Podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali ve stati Dnes naposledy - desetníky a dvacetníky končí. Celkový maximální dopad byl centrální bankou odhadnut na 0,55 procentního bodu, pokud by všechny ceny byly zaokrouhleny nahoru.

Mírně se sice snížily ceny pohonných hmot, přesto by index spotřebitelských cen měl v listopadu vzrůst o 0,8%, což je inflace nevídaná v české ekonomice od ledna 2002. Meziroční míra inflace by tak mohla poskočit o celý jeden procentní bod na 1,4%.

Dílo, vzestup inflace na 2,9%, bude dokonáno lednovými úpravami regulovaných cen a především daňovými změnami, o nichž jsme psali v článcích Budoucnost daní v ČR - přehledný harmonogram očekávaných změn a Velká daňová rošáda - dopady změn v DPH. Podobně raketový vzestup inflace se v českém hospodářství stal doposud pouze jednou, na začátku roku 1998. Tehdy za ním stály výrazné změny regulovaných cen služeb spojených s bydlením a osobní dopravou.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data