Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novinka dne ... pojištění proti poklesu ceny akcií

Novinka dne ... pojištění proti poklesu ceny akcií

05.12.2003 10:06
Autor: 

Trhy akcií, dluhopisů a derivátů dostaly v posledních několika týdnech novou hračku na hraní - produkt, využívající poměrně pružný vztah mezi cenou akcií a dluhopisů dané firmy. Jeho základem je v současnosti poměrně široce používaný produkt - credit default swap (kreditní defaultní swap, CDS). Ten v podstatě působí jako pojistka proti situaci, kdy firma není schopná honorovat své závazky a neplatí úroky ze svých dluhopisů resp. Dané dluhopisy nesplácí vůbec. Nový produkt - nazývaný logicky equity default swap (akciový defaultní swap, EDS) - funguje na velmi podobném principu a má za úkol chránit držitele akcií před situací, kdy cena akcie náhle prudce spadne.

Stejně jako CDS, také EDS nabízí ochranu (analogie s klasickou pojistkou) - typicky na období 5 let - proti velmi přesně specifikovaným událostem, nejčastěji předem definovanému poklesu ceny předmětné akcie. To však platí jenom pro kupujícího tohoto produktu - jeho prodávající naopak inkasuje tzv. "prémii" (opět analogie s pojistným, placeným pojišťovně) za riziko, které tak na sebe bere (jinými slovy spekuluje, že cena akcií nespadne a nedojde tak ke spuštění ochranného mechanismu ve vztahu ke kupujícímu EDS). Z pohledu prodávajícího EDS má však tato transakce jednu velmi podstatnou výhodu - tou je právě výše obdržené prémie, která je mnohonásobně (často 10-15x) vyšší než v případě prodeje již zmiňovaného CDS. Důvodem je zde výrazně vyšší riziko prudkého poklesu ceny akcií v porovnání s rizikem nesplacení úroků u dluhopisů. Z pohledu rizikovosti je tak EDS pro jeho prodávajícího mnohem větším kasinem než pro jeho kupujícího.

Část rizik je však pokryta relativně velkou flexibilitou tohoto produktu. Vezmeme-li v úvahu poměrně pružný vztah mezi cenou akcií a dluhopisů dané společnosti, EDS umožňuje jak spekulantovi tak investorovi "vzít názor" na hodnotu a budoucí vývoj "kreditu" společnosti i v situaci minimální likvidity na trhu dluhopisů dané společnosti. Celá myšlenka tohoto produktu tak byla nabídnout a vytvořit strukturu, která je jednoduše pochopitelná a obchodovatelná a která současně nabízí nové možnosti, jak využít vztahů cen akcií a dluhopisů jednotlivých společností. Investor má tak možnost zaujmout pozici v obou typech výše zmiňovaných derivátů - nakoupit EDS a zajistit si akciové portfolio, současně s prodejem CDS a zajištěním dluhopisů. Jinými slovy - spekuluje, že cena akcií prudce oslabí, zatímco firma bude dál splácet úroky ze svých dluhopisů.

Jiným případem je situace, kdy se investor domnívá, že cena akcií je trhem držena na uměle vysoké výši (z jakéhokoliv důvodu) zatímco trh dluhopisů naznačuje na mnohem nižší valuaci. Při absenci specializovaného produktu - jako je právě EDS - by bylo velmi složité takovou strategii identifikovat, potažmo obchodovat. Obvyklé a hojně užívané klasické deriváty by sice mohly být použity v podobném duchu, bylo by to ale velmi složité a především nákladné.

Uvidíme, jak se tyto produkty rozšíří a jaká bude nakonec jejich obliba. Podle názoru jejich největších emitentů - J.P. Morgan a Deustche Bank - jsme zatím na začátku dlouhé cesty, která v tom nejlepším případě povede k tak masovému rozšíření EDS, jakému se dnes těší konkurenční CDS.

Petr Žabža

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí
16:49ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:09Perly týdne: Ropa nad 100 dolary, zisky nad 175 dolary, růst nad trendem
15:29Americký trh práce hlásí výrazné, ale nerovnoměrné zlepšení  
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data