Koruna dnes oslabila jak k jednotné evropské měně, tak k americkému dolaru. Závěr (17:00) zastihl českou měnu zhruba na pátečních minimech kolem 32,13 Kč/EUR poté, co kurz začínal dnes ráno posílením pod úroveň 32,00 Kč/EUR. Propad k dolaru byl potom umocněn růstem americké měny k euru, závěr je tedy o více než dvacet haléřů slabší než úvod: 26,90 Kč/USD.
Koruna se dnes poměrně překvapivě vydala opět směrem dolů, polský zlotý přitom posiloval, slovenská koruna se znovu přiblížila 41,00 SKK/EUR, jediný forint zůstal pod tlakem. Zítřek bude chudý na domácí makrozprávy, koruna dnes nereagovala na schodek státního rozpočtu ke konci listopadu. Obchodování postrádalo impulsy a krom zajímavého kurzového pohybu se nic nedělo. V tuto chvíli se při nižší likviditě pohybují kotace na korunu až na úrovni 32,17/32,22 Kč/EUR, pokud se kurz zítra ráno potvrdí, byla by koruna nejslabší od konce října.
Dolar dnes pokračoval v propadu vůči hlavním světovým měnám. Efektivní kurz americké měny v poledne poklesl poprvé od ledna 1997 pod hodnotu 90 bodů. Vylepšení přichází až s odpoledním zveřejnění indexu aktivity ISM a pozitivní náladou na akciové Wall street - k euru dolar koriguje v tomto okamžiku na dosavadní denní maximum 1,1940 USD/EUR, což je důležitá technická úroveň předcházející dalšímu růstu, když se přes den pohyboval v úzkém pásmu 1,2000 USD/EUR.
Krom zmíněného ISM indexu byla kurzotvornou i informace deníku Washington Post o tom, že Bílý dům údajně plánuje zrušení cel na ocel a vyhne se tak možná obchodní válce s největšími partnery. Domníváme se, že v nejbližší době dojde ke zlomu dosavadního trendu USD/EUR a přijde pozitivní korekce dlouhodobého oslabování dolaru, která může americkou měnu vynést až na 1,1700 USD/EUR (podrobnější analýza
ZDE ). Zítra bude nejdůležitějším ekonomickým údajem nezaměstnanost v eurozóně, ze Spojených států nepřijde žádná zpráva tohoto charakteru.
Radim Krejčí