Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak na strukturální fondy EU

Jak na strukturální fondy EU

1.12.2003 12:10
Autor: 

V souvislosti se vstupem České republiky do EU často mluví o fondech EU a o peněžních prostředcích, které lze z těchto fondů čerpat. Nejvíce mediálně známé (a objemem největší) jsou strukturální fondy. Je proto na místě položit si otázku, co vlastně strukturální fondy jsou, a kdo a za jakých podmínek je může využít.

Strukturálními fondy se rozumí čtyři relativně samostatné fondy, z nichž každý je zřízen za specifickým účelem. Evropský fond regionálního rozvoje je největší a slouží k podpoře rozvoje nejvíce znevýhodněných regionů. Evropský sociální fond podporuje implementaci evropské strategie zaměstnanosti. Množinu strukturálních fondů doplňují Evropský orientační a záruční fond pro zemědělství a tzv. Finanční nástroj pro podporu rybolovu.

Prostředky ze strukturálních fondů slouží pro dosažení tří hlavních cílů - podpory rozvoje a strukturálních změn zvláště znevýhodněných regionů (tzv. Cíl 1), podpory oblastí procházejících socioekonomickými změnami (tzv. Cíl 2) a adaptace a modernizace politiky a systémů vzdělávání (tzv. Cíl 3).

Ze strukturálních fondů lze čerpat prostředky na realizaci jednotlivých projektů předkládaných oprávněnými subjekty, kterými jsou zejména orgány státní správy, veřejnoprávní subjekty a subjekty neziskového sektoru. Vyloučeny však nejsou ani subjekty soukromého sektoru, např. živnostníci, řemeslníci nebo malí a střední podnikatelé (což vzhledem ke kritériím stanoveným legislativou EU mohou být v českých poměrech i relativně velké společnosti). Jednotlivý projekt je ze strukturálních fondů vždy financován pouze částečně. Například pro projekty týkající se Cíle 1 je maximální míra spolufinancování 75 %. Jestliže se však členský stát zároveň kvalifikuje pro podporu z Fondu soudržnosti (což je fond, z něhož mohou čerpat pouze státy, jejichž průměrný HDP na jednoho obyvatele je nižší než 90 % průměrného HDP v EU), může tento podíl činit až 80 – 85 %. Pokud však investice bude vytvářet příjmy, je maximální příspěvek ze strukturálních fondů výrazně nižší.

A jaká je dnes situace v České republice? Pro plánovací období 2004 – 2006 by na Českou republiku měla v rámci strukturálních fondů připadnout částka ve výši 1 491,2 miliónů EUR. V červenci tohoto roku předložila Česká republika Evropské komisi Národní rozvojový plán na rok 2004 - 2006, na jehož základě bude (snad již v blízké budoucnosti) uzavřen Rámec podpory Společenství. Po schválení operačních programů, které jsou v Národním rozvojovém plánu obsaženy, Evropskou komisí a po vypracování tzv. programových dodatků bude moci být zahájena příprava konkrétních projektů.

Řídícím orgánem Rámce podpory Společenství v České republice je Ministerstvo pro místní rozvoj. Řídící orgány (další ministerstva) jsou stanoveny i pro jednotlivé operační programy. Platebním orgánem, jehož prostřednictvím budou platby poskytovány, bude Ministerstvo financí, které bude část svých úkolů delegovat na platební jednotky zřizované na ministerstvech, které jsou řídícími orgány pro jednotlivé operační programy.

V České republice byly dále vytvořeny monitorovací výbory pro dohled nad každým operačním programem a nad Rámcem podpory Společenství. Tyto monitorovací výbory budou mimo jiné schvalovat programové dodatky, stanovovat kritéria pro výběr projektů, monitorovat realizaci programů, udílet souhlas k návrhu na změnu programového dodatku, apod.

Pravidla pro přípravu projektů a jejich výběr a schvalování nebyla dosud publikována, dle zveřejněných informací se však již připravují. Dle nařízení EU, které bude po přistoupení České republiky k EU přímo závazné, musí být publikovány informace zejména o správních postupech, mechanismech pro vyřízení žádostí, kritériích výběrového řízení a mechanismech hodnocení. Lze tedy předpokládat, že tato pravidla by měla být v blízké budoucnosti veřejnosti k dispozici.

Vše výše uvedené je ovšem pouze formálním rámcem – skutečná míra využitelnosti prostředků ze strukturálních fondů bude totiž do značné míry záviset na kvalitě předkládaných projektů, což je výzva zejména pro domácí (veřejnoprávní i soukromé) subjekty.

Veronika Odrobinová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data