Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MNB brání forint radikálním zvýšením sazeb

MNB brání forint radikálním zvýšením sazeb

28.11.2003 15:06
Autor: 

V pátek ráno maďarský kurz forintu atakoval hranici 270 EUR/HUF, což představovalo oslabení měny o téměř 5% za posledních 7 dní. Maďarská centrální banka (MNB) reagovala na oslabující kurz zvýšením oficiální repo sazby z 9,50% na 12,50%., přičemž dodala, že tímto krokem hodlá dostát plnění inflačního cíle pro rok 2005. Ten činí 3-5 % pro meziroční míru inflace na konci roku 2005. Dodejme, že ke zvýšení sazeb došlo paradoxně jen několik minut poté co guvernér MNB Jarai prohlásil, že MNB nebude vadit pokud forint krátkodobě (např. týden i déle) setrvá mimo bankou preferovaný kurzový interval EUR/HUF 250-260.

Pozitivním rysem komentáře MNB k rozhodnutí sazeb je fakt, že centrální banka (na rozdíl od vlády) konečně přehodnotila svůj názor ohledně příčin oslabování forintu. Za slabým forintem již nevidí jen čistě v externí faktory (např. nákaza z Polska), ale příčiny hledá v domácí ekonomice, resp. v tzv. dvojím deficitu, neboli v deficitu běžného účtu a rozpočtovém schodku. Připomeňme, že rozpočtový deficit má tento rok dosáhne více než 5% HDP a deficit běžného účtu bude na úrovni 7 % (započítáme-li reinvestované zisky zahraničních společností bude deficit běžného účtu na úrovni 9% HDP).

Podle našeho názoru již delší dobu nebylo pochyb o tom, že forint ohrožují slabé fundamentální ukazatele, zejména pak deficit běžného účtu, který byl navíc vinou zanedbatelného přílivu přímých zahraničních investic kryt převážně zahraničními nákupy domácích vládních obligací a zahraničními půjčkami. Jasným monetárním důkazem narůstající nerovnováhy je pak vývoj čistý zahraničních aktiv a domácích úvěrů v rámci maďarského bankovního sektoru, který vykazoval všechny rysy blížící se měnové krize. Jak je vidět z grafu čistá zahraniční aktiva na rozdíl od silně rostoucích domácích úvěrů od I. čtvrtletí 2002 klesala.

Co se týká odhadu dalšího pohybu úrokových sazeb, domníváme se, že současné zvýšení sazeb je dostatečně razantní na to, aby trhy přesvědčilo o kredibilitě inflačního cíle pro rok 2005 a zajistilo korekci vnější nerovnováhy v příštím roce. Jinak řečeno nemyslíme si, že by v budoucnu mělo přijít ještě další zvýšení sazeb. Pokud jde o nejbližší výhled měnové kurzu, podle našeho názoru forint nemá šanci posílit zpět pod 260 EUR/HUF a to ani při současných úrokových sazbách. Forint se nebude schopen vzpamatovat dříve než dostaví první známky toho, že dochází k redukci makroekonomické nerovnováhy, což nebude dříve než ve 2. čtvrtletí 2004.

Jan Čermák, Investiční výzkum, ČSOB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba