Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: důvěra podnikatelů v listopadu klesla, nálada spotřebitelů se zlepšila

ČSÚ: důvěra podnikatelů v listopadu klesla, nálada spotřebitelů se zlepšila

28.11.2003 9:36
Autor: 

ČSÚ zveřejnil výsledky pravidelného měsíčního průzkumu spotřebitelské důvěry a sentimentu podniků a podnikatelů. Tzv. souhrnný indikátor po říjnovém růstu poklesl na hodnotu 100,9 bodů, především vinou poklesu důvěry v průmyslových podnicích, stavebnictví a obchodu. Dílčí index spotřebitelské důvěry v listopadu roste na 87,7 bazických bodů, stále se ale drží velmi nízko. Souhrnný indikátor letos dosáhl svého maxima (103,5 b.) v dubnu. Ukazatelé důvěry nemají v ČR takovou důležitost jako třeba v USA (Michigan) nebo v Německu (Ifo) a trhy tak neovlivňují.

následuje tisková zpráva ČSÚ
Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v listopadu 2003 oproti předchozímu měsíci vrátilo na průměrnou úroveň letošního roku. Saldo podnikatelského indikátoru se po předešlém výrazném růstu mírně snížilo, ale dosáhlo druhé nejvyšší hodnoty v tomto roce. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se oproti minulému měsíci zvýšilo, ale stále je na nízké úrovni.

V průmyslu (959 respondentů) nedošlo v listopadu k výraznějším změnám oproti říjnu. Mezi respondenty z průmyslu hodnotilo 36 % svou ekonomickou situaci jako dobrou, 61 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je stejný výsledek jako v říjnu. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s říjnem mírně zhoršilo (pokles salda o 2 body), stejně jako hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku (pokles salda o 1 bod). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů nezměnil.
Po sezónním očištění, respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení zaměstnanosti (růst salda o 1 bod) a mírný pokles výrobní činnosti (pokles salda o 1 bod). Pro příštích šest měsíců očekávají respondenti zlepšení své ekonomické situace (růst salda o 2 body). Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci nepatrně snížil, ale dosáhl nadprůměrné úrovně v letošním roce.

Ve stavebních podnicích (457 respondentů) se v listopadu po sezónním očištění výrazně zlepšilo hodnocení současné ekonomické situace (růst salda o 14 bodů) a vývoje stavebních prací (růst salda o 12 bodů). 84 % respondentů považuje současnou úroveň celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku za uspokojivou, 5 % za více než uspokojivou a 11 % za méně než uspokojivou. Hodnocení domácí poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku po sezónním očištění mírně pokleslo (pokles salda o 2 body). Hodnocení zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku, které nadále zůstává na nízké úrovni, se zlepšilo (růst salda o 6 bodů). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví, zejména vlivem očekávaného poklesu zaměstnanosti v nadcházející zimní sezóně, poklesl.

Respondenti z odvětví obchodu (319 respondentů) hodnotili v listopadu ekonomickou situaci svého podniku stejně příznivě jako v říjnu. Respondenti signalizují snížení stavu zásob zboží, což je v souladu s příznivým očekáváním prodejů zboží, které již několik měsíců po sobě stoupá. Pro příštích šest měsíců očekává 69 % respondentů neměnnou ekonomickou situaci (v říjnu 56 %), růst očekává 29 % (v říjnu 40 %) a 2 % pokles (v říjnu 4%). Celkový indikátor důvěry v obchodě, vlivem poklesu salda očekávané ekonomické situace v příštích šesti měsících, poklesl.

Ve vybraných odvětvích služeb (749 respondentů) hodnotili respondenti svoji současnou ekonomickou situaci a vývoj poptávky výrazně dobře. Svoji současnou ekonomickou situaci hodnotilo v listopadu 69 % (v říjnu 59 %) respondentů jako dobrou, 30 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v říjnu 39 %) a 1 % jako špatnou (v říjnu 2 %). Růst poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku očekává 49 % respondentů, neměnný vývoj 44 % respondentů a 7 % pokles. Neměnnost ve vývoji cen očekává 72 % respondentů, růst cen 16 % respondentů a 12 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 36 % respondentů, neměnnost 51 % a růst počtu zaměstnanců 13 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb vzrostl.

Respondenti zabývající se zahraničním obchodem (196 respondentů, z nich necelá polovina jsou respondenty také průzkumu v průmyslu) očekávají, že ve 4. čtvrtletí 2003 ve srovnání s 3. čtvrtletím 2003 poroste hodnota vývozu významněji než hodnota dovozu. K mírnému růstu dovozu by mělo dojít zejména u průmyslového spotřebního zboží a u strojů a dopravních prostředků. Celkový růst hodnoty vývozu by měl být rovněž výsledkem růstu ve třídě stroje a dopravní prostředky a průmyslové spotřební zboží. Pouze u třídy nápoje a tabák je očekáván pokles. U dovozních i vývozních cen předpokládají respondenti stagnaci. Podle jednorázového zjištění očekává 53 % respondentů budoucí zvýšení odbytu firmy v souvislosti se současným hospodářským oživením v Německu. Respondenti (95 %) se neobávají přílivu zahraničních podnikatelů po přijetí euronovely živnostenského zákona.

Spotřebitelé (1000 dotázaných respondentů) v listopadu očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zlepší. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 7 bodů, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 3 body. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, saldo kleslo o 2 body, ale nadále zůstává na vyšší úrovni. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se zvýšil (růst salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry vzrostl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody
8:23Erste loni klesl čistý zisk o 46,7 %, akcie ztrácejí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university