ČSÚ zveřejnil výsledky pravidelného měsíčního průzkumu spotřebitelské důvěry a sentimentu podniků a podnikatelů. Tzv. souhrnný indikátor po říjnovém růstu poklesl na hodnotu 100,9 bodů, především vinou poklesu důvěry v průmyslových podnicích, stavebnictví a obchodu. Dílčí index spotřebitelské důvěry v listopadu roste na 87,7 bazických bodů, stále se ale drží velmi nízko. Souhrnný indikátor letos dosáhl svého maxima (103,5 b.) v dubnu. Ukazatelé důvěry nemají v ČR takovou důležitost jako třeba v USA (Michigan) nebo v Německu (Ifo) a trhy tak neovlivňují.
následuje tisková zpráva ČSÚ
Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v listopadu 2003 oproti předchozímu měsíci vrátilo na průměrnou úroveň letošního roku. Saldo podnikatelského indikátoru se po předešlém výrazném růstu mírně snížilo, ale dosáhlo druhé nejvyšší hodnoty v tomto roce. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se oproti minulému měsíci zvýšilo, ale stále je na nízké úrovni.
V
průmyslu (959 respondentů) nedošlo v listopadu k výraznějším změnám oproti říjnu. Mezi respondenty z průmyslu hodnotilo 36 % svou ekonomickou situaci jako dobrou, 61 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je stejný výsledek jako v říjnu. Po sezónním očištění se hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti ve srovnání s říjnem mírně zhoršilo (pokles salda o 2 body), stejně jako hodnocení současné zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku (pokles salda o 1 bod). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů nezměnil.
Po sezónním očištění, respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení zaměstnanosti (růst salda o 1 bod) a mírný pokles výrobní činnosti (pokles salda o 1 bod). Pro příštích šest měsíců očekávají respondenti zlepšení své ekonomické situace (růst salda o 2 body).
Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci nepatrně snížil, ale dosáhl nadprůměrné úrovně v letošním roce.
Ve
stavebních podnicích (457 respondentů) se v listopadu po sezónním očištění výrazně zlepšilo hodnocení současné ekonomické situace (růst salda o 14 bodů) a vývoje stavebních prací (růst salda o 12 bodů). 84 % respondentů považuje současnou úroveň celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku za uspokojivou, 5 % za více než uspokojivou a 11 % za méně než uspokojivou. Hodnocení domácí poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku po sezónním očištění mírně pokleslo (pokles salda o 2 body). Hodnocení zahraniční poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku, které nadále zůstává na nízké úrovni, se zlepšilo (růst salda o 6 bodů). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví, zejména vlivem očekávaného poklesu zaměstnanosti v nadcházející zimní sezóně, poklesl.
Respondenti z odvětví
obchodu (319 respondentů) hodnotili v listopadu ekonomickou situaci svého podniku stejně příznivě jako v říjnu. Respondenti signalizují snížení stavu zásob zboží, což je v souladu s příznivým očekáváním prodejů zboží, které již několik měsíců po sobě stoupá. Pro příštích šest měsíců očekává 69 % respondentů neměnnou ekonomickou situaci (v říjnu 56 %), růst očekává 29 % (v říjnu 40 %) a 2 % pokles (v říjnu 4%). Celkový indikátor důvěry v obchodě, vlivem poklesu salda očekávané ekonomické situace v příštích šesti měsících, poklesl.
Ve vybraných odvětvích
služeb (749 respondentů) hodnotili respondenti svoji současnou ekonomickou situaci a vývoj poptávky výrazně dobře. Svoji současnou ekonomickou situaci hodnotilo v listopadu 69 % (v říjnu 59 %) respondentů jako dobrou, 30 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v říjnu 39 %) a 1 % jako špatnou (v říjnu 2 %). Růst poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku očekává 49 % respondentů, neměnný vývoj 44 % respondentů a 7 % pokles. Neměnnost ve vývoji cen očekává 72 % respondentů, růst cen 16 % respondentů a 12 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 36 % respondentů, neměnnost 51 % a růst počtu zaměstnanců 13 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb vzrostl.
Respondenti zabývající se zahraničním obchodem (196 respondentů, z nich necelá polovina jsou respondenty také průzkumu v průmyslu) očekávají, že ve 4. čtvrtletí 2003 ve srovnání s 3. čtvrtletím 2003 poroste hodnota vývozu významněji než hodnota dovozu. K mírnému růstu dovozu by mělo dojít zejména u průmyslového spotřebního zboží a u strojů a dopravních prostředků. Celkový růst hodnoty vývozu by měl být rovněž výsledkem růstu ve třídě stroje a dopravní prostředky a průmyslové spotřební zboží. Pouze u třídy nápoje a tabák je očekáván pokles. U dovozních i vývozních cen předpokládají respondenti stagnaci. Podle jednorázového zjištění očekává 53 % respondentů budoucí zvýšení odbytu firmy v souvislosti se současným hospodářským oživením v Německu. Respondenti (95 %) se neobávají přílivu zahraničních podnikatelů po přijetí euronovely živnostenského zákona.
Spotřebitelé (1000 dotázaných respondentů) v listopadu očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zlepší. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 7 bodů, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 3 body. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, saldo kleslo o 2 body, ale nadále zůstává na vyšší úrovni. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se zvýšil (růst salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry vzrostl.