Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opomenutá možnost reformy českých daní - daňové kredity

Opomenutá možnost reformy českých daní - daňové kredity

27.11.2003 15:57
Autor: 

Ve pondělním článku o návrzích na změnu daňového systému z dílny ODS (Daňová reforma ODS dostává jasnější obrysy) jsme se v jednom odstavci zmínili o vztahu daní, sociálních dávek a pasti chudoby. V této souvislosti se v ČR stále ještě nediskutuje o jednom ze způsobů, jak tento problém řešit.

Možností, jak "ohnout" křivku čistého příjmu tak, aby byli motivováni zaměstnanci v určitém pásmu hrubých příjmů k hledání zaměstnání či zvyšování pracovního úsilí, je zavedení daňových kreditů, známých například z USA či Velké Británie. Hlavním principem je skutečnost, že část sociálních dávek (daňový kredit) s příjmem neklesá, ale do určité úrovně naopak roste. Jak by mohl takový systém vypadat v ČR?

Pro ilustraci jsme zvolili následující příklad inspirovaný americkým systémem EITC. Základem je rovná daň (20%), odečitatelné položky neexistují. Až do hrubého měsíčního příjmu ve výši 11 500 Kč by rostl daňový kredit (cca 10 000 Kč po zaplacení sociálního a zdravotního pojištění - phase-out point). Výše daňového kreditu by činila 40% daňového základu a maximální hodnota by mohla dosáhnout 4 000 Kč. Poté by daňový kredit postupně klesal. Jeho výše by se snižovala o 20% (phase-out rate) z toho, o kolik by daňový základ převyšoval 10 000 Kč. Nulového daňového kreditu by dosáhl člověk s hrubým příjmem zhruba 28 500 Kč. Až do hrubého příjmu 16 300 Kč by daňový kredit převyšoval daňový závazek. Celý systém by mohl být doplněn sociální dávkou ve výši 5 000 Kč pro nezaměstnané a postupně klesající až do dosažení příjmu, jemuž odpovídá daňový základ ve výši 5 000 Kč.


Zdroj: Patria Online

Do hrubého příjmu ve výši cca 5 800 Kč by se tento systém choval podobně jako současný systém. V intervalu hrubých příjmů 5 800 až 11 000 Kč by mezní zvýšení čistého příjmu při růstu hrubé mzdy bylo vyšší než u současného systému i systému navrhovaného ODS. Lidé v této příjmové oblasti by tedy byli lépe motivováni k práci. Vzhledem k tomu, že past chudoby se týká právě zaměstnanců s nejnižšími příjmy, mohl by tento systém vést ke snížení dobrovolné nezaměstnanosti. Zhruba na úrovni hrubého příjmu ve výši 22 000 Kč sice křivka navrhovaného systému klesá pod křivku zobrazujícího současný stav pro rodinu typu 2+1, díky současnému progresivnímu zdanění se však při vyšším příjmu obě křivky překříží. Zde jde pouze o příklad. Na základě analýzy trhu práce by ovšem pomocí daňových kreditů bylo možné "vysoustružit" nejvhodnější systém daní a sociálních dávek, který by splňoval požadavek minimalizace negativní motivace k hledání zaměstnání a zároveň neudělal díru do veřejných financí.

David Marek


Váš názor
 • Vážně by mne zajímalo...
  27.11.2003 18:22

  ... zda nikomu nedochází, že pokud projde návrh pana Tlustého, pak spousta lidí "sestoupí" z minimální mzdy do nižších příjmových skupin. Vždyť jsme lidi, ty pomůžeš mně (ušetřit další třetinu navíc), já ti dám něco v hotovosti.
  Kozina
 • Úžasný nápad
  27.11.2003 18:19

  Takže do 5800 hrubých příjmů by byla nulová motivace pracovat.... Ještě u 10i tisíc hrubého je rozdíl proti současnému systému cca 1000 - 1500. Zvlášť si povšimněte, jak se vaše křivka chová v oblasti nad cca 23 tisíc... Kdybyste se místo srandiček pokusili zasadit o přesun "příspěvků na sociálko, zdravotko a SPZ" z neviditelné kategorie "za zaměstnavatele" do kategorie "za zaměstnance" a poměrné zvýšení hrubých mezd. To by k úbytku lidí "pobírajících jen minimální mzdu" přispělo mnohem více - zaměstnavatelům by ubyla motivace a černí pracanti by si museli rozmyslet, zda budou komplet bez pojištění. Samozřejmě by to bylo rozumné kombinovat se zpřísněním požadavků na poskytování státních příspěvků, například zrušení ohledů na svatou krávu jménem vzdělání v oboru. Co takhle ji nahradit možností odmítat nabídnutou práci podle výše dosud zaplaceného a "nevyužitého" pojistného? Odvedl jsi tolik, jako za 30 let práce průměrného občana? Fajn, hledej si půl roku/rok zaměstnání, věříme ti, podle dosavadní zkušenosti jsi dost chytrý a pracovitý. Nechal ses sponzorovat a teď hledáš místo kde bys v kanclu přehazoval papíry z jedné hromádky na druhou? Alou do Tesca, noční plnění regálů. Že máš maturitu? Tak si najdi něco sám a nechtěj pomoc od ostatních.
  Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC