Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus vetoval další zákon rozpočtové reformy

Klaus vetoval další zákon rozpočtové reformy

26.11.2003 14:10
Autor: 

Prezident Václav Klaus dnes vetoval další zákon patřící do skupiny tvořící rozpočtovou reformu, jde o zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Oznámil to ředitel tiskového odboru Petr Hájek.

"Hlavním důvodem je to, že cílem zákona je docílit pouze dílčí navýšení příjmů v systému zdravotního pojištění zvýšením vyměřovacího základu a jeho minimální úrovně pro osoby samostatně výdělečně činné (tzv. OSVČ), aniž by zákon jakýmkoliv způsobem pokročil v systémovém řešení financování zdravotní péče na výdajové straně, kde se jsou hlavní problémy českého zdravotnictví. Izolovaným opatřením, jež je obsahem zákona, nelze problémy zdravotnictví vyřešit, jejich řešení je touto cestou pouze oddalováno.

Efekt zákona by byl na příjmové straně malý a cena za něj velká. Přijetí tohoto zákona by zhoršilo pozici drobných podnikatelů a živnostníků (postižených dalšími zákony přijatými v rámci reformy veřejných financí), ohrozilo by jejich schopnost dále podnikat a svými důsledky by tak de facto vyvolávalo další zvýšené nároky na veřejné finance. Efekt pro veřejné finance jako celek by byl prakticky zanedbatelný, efekt pro drobné podnikatele a živnostníky by zanedbatelný nebyl."

(zdroj: www.hrad.cz)


Váš názor
  • Díky pane prezidente!!!
    26.11.2003 15:30

    Zaplať banbůh za to, že máme ve vedení státu alespoň jednoho rozumného ekonoma. Všechny poslance, kteří odhlasovali toto zvýšení vyměřovacího základu bych poslala povinně na rok podnikat jako OSVČ, aby pochopili, o čem mluví. OSVČ, které se daří a je v nejvyšším zdaňovacím pásmu, odevzdá už teď státu (tj. daně z příjmu + sociální p. + zdravotní p.) z každé vydělané koruny 49 haléřů!!!, tj. téměř 50%. A poslancům se to zdá málo? Pokud by OSVČ musela odevzávat víc jako 50% státu, jaký smysl by pak mělo vůbec podnikat?
    Ma
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data