Koruna v závěru pondělní seance oslabuje až na 27,10 Kč/USD, příčinou je jednoznačně vývoj eurodolaru. Americká měna totiž před zítřejšími makrodaty a po několika pozitivních zprávách roste až na 1,1763 USD/EUR. K euru zůstává koruna stabilní navzdory nepříznivé situaci maďarského forintu a končí na 31,90 Kč/EUR.
Eurokorunový kurz se dnes pohyboval většinou pod úrovní 31,90 Kč/EUR, mírně negativní dopad měl zřejmě propad maďarského forintu přes 260 HUF/EUR související s poklesem zájmu o tamní dluhopisy. Domácích impulsů se koruna nedočkala, dopoledne měla Kč snahu posilovat.
Hlavní událostí tohoto týdne bude zítřejší obchodní bilance za říjen, očekáváme mírně příznivý vliv výsledku na korunu. V nejlepším případě bude česká měna testovat 31,80 Kč/EUR. S největší pravděpodobností ale kurz české měny zůstane v pásmu 31,80 až 32,00 Kč/EUR. Negativní tlaky by mohly pokračovat především na kurzu Kč vůči dolaru.
Americký dolar dnes dopoledne vystřelil nahoru o více než jedno procento, když měna postupně prorážela důležité technické úrovně (1,1855, resp. 1,1830). Dolar pokračuje v růstu i v tuto chvíli a dosahuje denního maxima 1,1763 USD/EUR. Pozitivní korekci předchozího pádu na historické minimum k euru umožnilo zlepšení nálady investorů v souvislosti se dvěma klíčovými událostmi/zprávami. Na jedné straně došlo k zmírnění protekcionistickému tónu Spojených států, ten přitom byl jedním faktorem nedávného propadu USD (čtěte
ZDE), jednak byla znovu podpořena spekulace na silný růst americké ekonomiky.
Podle náměstka ministra obchodu Granta Aldonase je "představa, podle níž je nastolen celkový protekcionistický trend, mylná." Aldonas rovněž naznačil možnost zrušení stávajících daňových úlev pro americké exportéry, prezident Bush údajně uvažuje o zrušení zvýšených cel na ocel. Co se týká dovozních kvót na textil z Číny, nebyl již postoj Aldonase tolik vstřícný.
Výzkum organizace NABE ukázal, že firemní ekonomové očekávají příští rok velmi silný růst amerického HDP. Obecně, makroekonomické zprávy jsou hnacím motorem dolaru, tento týden jich vyjde celá řada. Spekuluje se například, že zítra zveřejněná revize údaje o HDP za 3Q bude ještě vyšší než první odhad (+7,2%). Analytici Merrill Lynch či Lehman Brothers očekávají až +8%, konsensus trhu je zhruba +7,7%.
Zítra tak můžeme čekat živou seanci, po revizi 3Q HDP (14.30) bude ještě v 16.00 oznámena hodnota indexu spotřebitelské důvěry za listopad (Conference Board). Obáváme se, že pozitivní očekávání začínají získávat plný odraz v současném eurodolarovém kurzu, dolar by sice mohl pokračovat v pozitivní korekci, prostoru má (pro tuto chvíli) ale čím dál méně. Revize směrem dolů by pro trhy znamenala zklamání.
Radim Krejčí