Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daňová reforma ODS dostává jasnější obrysy

Daňová reforma ODS dostává jasnější obrysy

24.11.2003 15:11
Autor: 

Představitelé nejsilnější opoziční strany, která by dnes podle průzkumu volebních preferencí s velkou převahou vyhrála parlamentní volby, v minulých měsících přicházeli s různými návrhy změn v daňové a sociální politice. Nyní se zdá, že myšlenky ekonomů a politiků v ODS směřují k jediné variantě. Na víkendovém kongresu ODS, o němž dnes píší všechny noviny, se objevily další důležité informace. Nicméně zcela nové tyto informace nejsou. Shodují se totiž s parametry daňového systému, které bylo možné odvodit z ilustračních nákresů obsažených v dokumentu nazvaném Modrá šance, který spatřil světlo světa již 22. července. Krátce poté, jsme se pokusili analyzovat dopady návrhů obsažených v tomto materiálu. Informace, které zazněly na kongresu ODS, ukazují, že naše odhady parametrů navrhovaného daňového systému byly správné.

Nový systém daně z příjmu fyzických osob a sociálních dávek by měl mít následující parametry: daňová sazba by byla jediná na úrovni 15% a platil by jí každý, jehož hrubý měsíční příjem překročí 11 500 Kč. Odečitatelná položka by byla jediná a činila by 10 000 Kč. Ten, kdo by pobíral méně než 11 500 Kč měsíčně by dostával sociální dávku ve formě negativní daně se sazbou 50%. Při nulovém příjmu tedy by negativní daň činila (0-10 000)*50%, tj. - 5 000 Kč. Nezaměstnaní by tedy dostávali sociální dávku 5 000 Kč. Při hrubém měsíčním příjmu 11 500 Kč (cca 10 000 Kč po zaplacení sociálního a zdravotního pojištění) by transfery byly nulové.

Porovnání se současným systém daní a sociálních dávek komplikuje složitost obou současných systémů. Na straně daní je to progrese sazeb a existence více odpočtů z daňového základu, u sociálních dávek je to existence mnoha dávek s rozdílným způsobem výpočtu výše a možností získání dávek. Proto jsme se pro ilustraci pokusili jen o srovnání čistého příjmu (hrubý příjem po odečtení sociálního a zdravotního pojištění a daní, a po přičtení sociálních dávek) v případě rovné daně s negativní daní (křivka NDD) a čistého příjmu zaměstnance z trojčlenné rodiny (manžel/ka + dítě od 6 do 10 let) za současných podmínek.

Z grafu je zřejmé, že rodiny uvedeného typu by si ve všech příjmových pásmech polepšili v případě realizace reformy navrhované ODS. Zajímavé ovšem je, že pro zaměstnance z našeho příkladu s hrubým příjmem mezi 6 000 a 11 000 Kč je mezní přírůstek čistého příjmu při zvýšení hrubého příjmu vyšší při stávajících daňové a sociální politice než v případě návrhu ODS. Je tedy otázkou, nakolik by změny navrhované ODS vedly ke snížení "pasti chudoby", která zatěžuje statistiky nezaměstnanosti a výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti. Pro osoby s vyšším příjmem, které nemají nárok na sociální dávky, jsou ovšem jednoznačně výhodnější návrhy ODS. Příčinou je odstranění daňové progrese.

Neopomenutelnou výhodou negativní daně je také možnost využívat pouze jediný kanál pro transfery peněz mezi občany a státem. Statická analýza ovšem ukazuje, že "drobnou" nevýhodou by bylo zhoršení rozpočtové bilance. Samozřejmě lze argumentovat, že nižší daně povedou k dočasně rychlejšímu hospodářskému růstu. Zbývá návrh ODS doplnit realistickými odhady dopadů daňových změn, případně upravit parametry navrhovaného systému rovné daně s negativní daní, a ODS bude mít pro příští volby zbraň velmi silného kalibru.

David Marek


Váš názor
 • už aby to bylo
  29.11.2003 17:28

  protože z toho Šmudly je mi už na bliti.
  Laa
 • Mně by se to líbilo
  26.11.2003 12:32

  Když si spočtu, kolik bych ušetřil na daních...
  Honza
 • V jednoduchosti (voličů) je síla
  25.11.2003 10:18

  Rovná daň = jednoduché heslo pro jednoduché voliče. Už se těším, jakou výmluvu si za pár let (až se dostane k žezlu) ODS vymluví, proč to opět nešlo.
  glox
  • jednoduché řeąení bývá často nejlepąí..!
   27.11.2003 12:04

   To platí samozřejmě i v ekonomice.Kdyby sis Gloxi udělal někdy čas a přečetl si statistická data,tak by si se dozvěděl,ľe řady voličů ODS tvoří výrazně více vysokoąkolsky vzdělaných lidí neľ například komunisty či socialisty.Tak nevím,kdo je "jednoduchej"..
   Luboą
 • Proč je tohle blbost
  25.11.2003 8:08

  Protože se používá správných čísel v nesprávných souvislostech. Pokud bylo dříve možno snížit si daňový základ investicí tak tak bylo činěno. V okamžiku kdy toto není nezbytné dojde k řetězovému odkládání spotřeby u luxusního zboží, čímž se sníží základ realizace. Z tohoto systému tak klesne celkový objem obchodů a tím se sníží částka na základ daně. Jinými slovy vybere se výrazně méně než ukazuje graf. Antistimulační daňové systémy jsou možné pouze a jenom v komunismu a od toho nás pánbůh chraň.
 • Úředníci
  24.11.2003 17:08

  ODS si s úřednickou mafií stejně neporadí a dopadne stejně jak současná vláda. Překonat úřednickou bandu (i lékaře) se tzv. demokratickému systému nemůže podařit!
  Petr
  • Petře, podobný názor tu již byl
   25.11.2003 8:28

   a zastával ho jistý pan Adolf Hitler, i když "doktoři" se neměli až zas tak špatně, zvláště pokud pracovali pod kuratelou organizace zvané SS...
   J
 • Doufam, ze to projde
  24.11.2003 16:03

  Opravdu doufam, ze tento navrh uspeje v Poslanecke snemovne. Jeho sance pri soucasnem rozlozeni politickych sil sice nejsou vysoke, ale nadeje umira posledni. Kazdy pracujici clovek musi podobny navrh podporit. Jen lide, co nepracuji a parazituji na soucasnem stedrem systemu asi nebudou souhlasit.
  Ondra
  • Ano, zbývá jen "maličkost"
   25.11.2003 8:30

   kvantifikovat propad státího rozpočtu, optimisté hovoří o 40 miliardách kč, pesimisté spíš o 80-90 mld kč....
   J
   • dopad
    25.11.2003 13:01

    také je třeba se podívat na úspory díky nižší administrativě vyšší růst, který by byl efektivnějším systémem rozhodně nastartován
    Ondra
 • Jak to asi projde?
  24.11.2003 15:38

  Návrh i myšlenka asi vcelku spíše revoluční, než evoluční, ale s 0% naděje na úspěch. 2. nejsilnější strana jsou komunisté a už "vidím" jak pro tohle hlasují ;).
  Pavel
 • Motivace, motivace, motivace !!!
  24.11.2003 15:35

  Dokud si troubové ve státní správě neuvěmí, že je nutné občany motivovat k práci a podnikání, tak to bude stát pořád za prd. K návrhu ODS - každá změna, která změní současný příšerný demotivující systém je dobrá a ta Odesácká vůbec nevypadá špatně, alespoň by mohlo vypadnou 50% úředníků a mohli by začít přispívat k růstu ekonomiky prací. :o)
  Michal
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data