Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohádka o dvou rozpočtech, aneb kde je rozpočtová krize ...

Pohádka o dvou rozpočtech, aneb kde je rozpočtová krize ...

24.11.2003 14:25
Autor: 

Veřejné rozpočty, respektive jejich schodky, jsou již zase předmětem vážných obav ekonomů na celém světě. Zapomenutá jsou (bohužel) 90. léta, kdy se rozpočtová situace všech rozvinutých ekonomik na světě zlepšovala. Pamatuje si dnes ještě někdo vážné obavy předsedy FEDu Alana Greenspana z „vyschnutí“ amerického kapitálového trhu poté, co americká vláda splatí veškeré své dluhopisy? Dnes může být Greenspan „klidnější“: americká vláda promazává finanční trhy schodkem ve výši 6% HDP více než dostatečně ...

Podobný vývoj, i když s nižšími výkyvy oběma směry, zažívá Evropská unie. V roce 2000 byl souhrnný rozpočet zemí eurozóny prakticky vyrovnaný, Německo mělo malý přebytek a Británie zaznamenala rekordní přebytek ve výši téměř 4% HDP! Letos bude schodek eurozóny nepříjemně blízko hranici 3% HDP a Británie je na tom jen nepatrně lépe viz graf.

Níže uvedený graf však nabízí jedno zajímavé srovnání. Při troše pozornosti na něm lze nalézt dvě dvojice zemí, které měly prakticky stejný (a nízký) schodek v roce 1997 a které mají stejný (a vyšší) schodek v letech 2002 až 2004. První takovou dvojicí je Francie a Německo, tedy „tahouni eurozóny“. Tyto dvě země se pohybují jakoby v zákrytu, s výjimkou krátkého vzepětí Německa okolo roku 2000. Paralely mezi Francií a Německem nejsou překvapivé, obě země tvoří jádro eurozóny, jejich ekonomiky jsou pevně propojené a jejich politici od sebe přičinlivě „opisují“ při každé vhodné i nevhodné příležitosti.

Druhý pár na našem grafu je však překvapivější. Schodek pod 2% HDP v roce 1997, necelá 4% HDP v roce 2002, 6% HDP letos a (snad) o něco málo méně najdeme u Spojených států a České republiky! Především shoda v letech 2002 až 2004 je téměř dokonalá: obě země se pohybují po naprosto identických rozpočtových trajektoriích.

Tato shoda je zajímavá z několika důvodů. Za prvé vystavuje zkoušce typickou představu o pravicových politicích jako ochráncích vyrovnaných rozpočtů a levicových utrácečů. Jak pravicový Bush, tak levicový Špidla neváhají a schodky zvyšují. Samozřejmě, je nutné uvědomit si, že podstatná část amerických schodků pramení z agresivního snižování daní, které prosadil president Bush. České schodky, na druhou stranu, jsou výsledkem zvyšování výdajů. Schodek je ale u obou stejný ...

Druhý postřeh je spíše psychologický: v Čechách všichni mluvíme o rozpočtové krizi, o naprosté neudržitelnosti fiskální politiky, atd., nicméně stejné schodky v USA ponecháváme téměř bez povšimnutí a dokonce obdivujeme americkou ekonomiku za rozpočtovým stimulem vyhnaný růst o 7% ve třetím čtvrtletí roku 2003. Opět zde platí, že americké a české problémy nejsou úplně srovnatelné. Američané mají obrovskou výhodu v tom, že jejich měna slouží celému světu jako rezervní měna, na druhou stranu finanční potřeby americké ekonomiky jsou nesrovnatelné s českými a Američané jsou tak vystaveni mnohem většímu riziku.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Váš názor
  • Hezké grafy, hmm, hmmm...
    24.11.2003 15:08

    A teď si do nich nakreslete neviditelný schodek skrytý v dosud ne zcela realizované ztrátě ČKA. Schodek z ČKA si pro zajímavost rozprostřete mezi léta, kdy dle vašeho odhadu, ztrátové úvěry vznikly. Tak a máme nový graf a opět se nám trajektorie budou podobat, ovšem tentokrát s jinou zemí. Nevadí. Každá příležitost pro plkačku dobrá (to byla sebekritika, samozřejmě). BTW: Počítáte v predikcích příjmů rozpočtů ČR s daňovými úlevami z pobídek a z nákupů daňových štítů (ČKD Praha Holding)? Já jen pro pořádek, abyste se nedivili, že zisk firem v ČR roste, kdežto daňové příjmy státu z daně z příjmu právnických osob se mění neodpovídajícím způsobem. To pomíjím přelívací efekt, kdy si firmy v rámci jednoho koncernu, úpravou cen stěhují zisk do té nejvýhodnější země. V jednoduchém případě jej jednou realizuje obchodník, po druhé výrobní závod. Obojí je neprůstřelné.
    Kozina
  • Okuky a cukety: jsou zelený ale jiný.
    24.11.2003 15:04

    Už letím to učit v USA na University of Chicago.
    Visitor
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.