Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zamyšlení nad rejstříkem zástav

Zamyšlení nad rejstříkem zástav

24.11.2003 13:54
Autor: 

S účinností od 1. ledna 2002 existuje v ČR možnost zřídit zástavní právo zápisem do rejstříku zástav spravovaného Notářskou komorou ČR. Tato úprava umožňuje dlužníkům zajišťovat své závazky zástavním právem k movitým věcem, aniž by bylo nutné jejich předání zástavnímu věřiteli nebo třetí osobě. Jako předmět zástavy může sloužit též věc hromadná (například podnik či zásoby) a dále nemovitosti, které nejsou předmětem evidence v katastru nemovitostí. Ve všech uvedených případech musí být sepsána zástavní smlouva ve formě notářského zápisu a zástavní právo vzniká zápisem do rejstříku zástav.

Byť je nová úprava přínosem, vykazuje některé nedostatky, jejichž odstranění by bylo žádoucí; mezi ně patří např.: rejstřík zástav je veden v elektronické podobě, přičemž aplikace, která slouží notářům k vyplňování údajů do tohoto rejstříku, není vždy uživatelsky přátelská; vyplňování údajů pro zápis do rejstříku je zdlouhavé; aplikace na druhé straně v některých případech neumožňuje údaje do rejstříku zadávat dostatečně podrobně; aplikace není uzpůsobena pro všechny zástavy (například v případě složitějších souborů movitých věcí); nejsou dostatečně definována pravidla, která by vymezovala údaje, jež mají být v rejstříku zástav uvedeny. Obecně se dá říci, že celý proces zřízení, vzniku a změn zástavního práva není po technické ani právní stránce příliš flexibilní.

Nedokonalosti lze též shledat z pohledu třetích osob, které se chtějí přesvědčit o existenci zástavních práv k věcem, jež mají zájem například koupit či přijmout do zástavy (například v souvislosti s poskytnutím bankovního úvěru nebo s dodavatelským financováním). Nahlížení do rejstříku zástav je nepraktické, aplikace například neumožňuje snadno vyhledávat údaje v rejstříku podle osoby zástavního dlužníka/zástavce, obtížné je též vyhledat údaje o konkrétní věci/souboru věcí, k nahlédnutí do rejstříku zástav je navíc třeba osvědčit právní zájem nebo předložit souhlas vlastníka zástavy. Tím vším je oslabována základní funkce rejstříku zástav, kterou by měla být ochrana třetích osob v dobré víře.

Do budoucna by bylo vhodné se též zamyslet nad koncepcí rejstříku zástav. Stávající pojetí je totiž poměrně úzké a do rejstříku se zapisují pouze zástavní práva a nikoliv jiné způsoby zajištění (například zajišťovací převody, výhrady vlastnického práva), a to pouze pokud se týkají movitých věcí, hromadných věcí a některých nemovitostí, nikoliv však jiných práv a majetkových hodnot. V současné době má proto rejstřík zástav jen omezenou vypovídací hodnotu a třetí osoby se na něj mohou spolehnout jen ve velmi omezené míře. O tom, že jsou možné i jiné přístupy, svědčí například úprava obsažená v Jednotném obchodním zákoníku, který byl přijat ve většině států USA. Tato úprava komplexně pokrývá řadu způsobů zajištění a dokonce i jiné transakce, pokud je jejich ekonomickou podstatou v konkrétním případě zajištění (povahu zajištění by tak mohla mít například koupě zboží na leasing, komisní prodej zboží či postoupení pohledávek).

Závěrem lze konstatovat, že rejstřík zástav se v ČR stal přínosnou pomůckou, kterou je však v současné podobě třeba užívat se značnou dávkou opatrnosti a skepse. Ke zvýšení transparentnosti podnikatelského prostředí v ČR by proto bylo přínosné další zdokonalování právní úpravy v této oblasti.

Robert Rabas
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
12:08Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m