Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světová ekonomika -

Světová ekonomika - "losers & winners"

20.11.2003 13:44
Autor: 

Kterým zemím se dnes daří nejrychleji zvyšovat hospodářský výkon? Kdo jsou noví tygři světové ekonomiky? Kde se naopak nedaří? V předchozích článcích jsme se zaměřili na srovnání hospodářského vývoje v zemích s významným podílem na celosvětové produkci (viz např. Kdo hýbe světovou ekonomikou?). Nyní nabízíme výsledky srovnání hospodářské výkonnosti 177 zemí.

Loni se HDP ve 153 zemích zvýšil, v jedné stagnoval a 23 zemí zaznamenalo pokles. Letos by se seznam zemí s kladnou změnou HDP měl rozšířit na 160, stagnace patrně postihne dva státy, pokles 15 zemí. V loňském a letošním roce je soubor nejrychleji rostoucích ekonomik podobný. Patří do něj skupina afrických zemí, několik asijských republik dříve patřících do Sovětského svazu a Čína. V seznamu top ten pro rok 2002 sice Čína chybí, ale umístila se hned na první místě pod čarou.


Zdroj: IMF

Také v seznamu zemí s největším propadem HDP se některé země opakují. V poslední době se nedaří zejména některým jihoamerickým, karibským a africkým zemím. Překvapivě se do nejhorších deseti v letošním roce patrně dostane Portugalsko.


Zdroj: IMF

Poněkud pestřejší je žebříček prvních a posledních deseti podle růstu HDP, vezmeme-li do úvahy vývoj v posledních deseti letech. Hospodářský výkon klesl v devíti zemích, ve zbytku se zvýšení HDP pohybuje od 0,3% do 838,3%. Na čele je opět Rovníková Guinea profitující z těžby wolframu a cínu od roku 1994 do současnosti se HDP této středoafrické země zvýšil o více než 800%. Díky tomu se Rovníková Guinea posunula v žebříčku HDP na obyvatele (v USD; běžné ceny) ze 140. příčky na 72. místo. Čínský drak je zvýšením HDP o 130% hned na druhé příčce nejrychleji rostoucí ekonomiky poslední dekády. Prapor Evropy drží irský tygr, kterému se podařilo výkon své ekonomiky více než zdvojnásobit.


Zdroj: IMF, Patria Online

Pro zajímavost ČR by se v loňském žebříčku umístila na 109.-113. místě. Letos při růstu HDP o 2,4% (aktuální odhad Patrie) by české hospodářství obsadilo 113.-115. příčku. Výkon v posledních deseti letech českou ekonomiku řadí na 128. místo. Přesto jsme se posunuli ve srovnání HDP na obyvatele (USD, běžné ceny) z 52. příčky v roce 1994 na 46. místo, tj. hned za Barbados, Seychely, Saúdskou Arábii, Omán, Trinidad a Tobago a St. Kitts a Nevis. Zajímavá společnost …

David Marek


Váš názor
  • Zajímavé žebříčky,
    20.11.2003 14:55

    ale o skutečné realitě to moc nevypovídá. Už před několika lety institut ve Vídni upozorňoval, že vlivem nevhodného použití metodiky v první polovině 90 let je ve Východní Evropě reportována výrazně vyšší inflace, než by odpovídalo realitě. Dalším potvrzením podhodnocení je právě probíhající korekce HDP o 5-6%. Co se týče ČR, není tomu dávno co pan Marek zjistil, že budeme nejlevnější zemí v EU (což dle mého názoru v sobě skrývá rovněž určité podhodnocení). Vždycky jsem bral pobaveně názory některých ekonomů, kteří počítali, jak za 30-50 let doženeme průměr Evropy. Pak přijde výše zmiňovaná korekce a najednou je to pouze 15-30 let. Většina těchto predikcí navíc vycházejí z toho, že my (nebo východní Evropa) budeme růst o 1% více než západ. Možná nám fandím, ale myslím si, že tyto predikce plně nezohledňují masové stěhování výroby a služeb do levnějších oblastí. V poslední době roste východ o 2% a více než západ a jsem přesvědčen, že to pro nejbližší dobu zůstane. Růst realných mezd a cenové sbližování pak povede k dalšímu růstu HDP.
    Ivo Solnický
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data