Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá vzpoura - rozpočtová disciplína eurozóny v troskách

Německá vzpoura - rozpočtová disciplína eurozóny v troskách

19.11.2003 15:57
Autor: 

Po otevřeném boji francouzské administrativy proti dodržování pravidel rozpočtové disciplíny zakotvených v Paktu stability a růstu se dnes základy eurozóny výrazně otřásly, když doporučení Evropské komise k fiskální konsolidaci napadli němečtí ministři, kteří bez obalu řekli, že nehodlají plnit požadavky na snížení rozpočtového deficitu. Ministr hospodářství a práce Wolfgang Clement na kongresu SPD v Bochumi řekl, že doporučení EK ignoruje krátkodobou ekonomickou situaci Německa a ohrožují oživení hospodářského růstu. Ministra financí Hanse Eichela pro změnu citoval italský deník Corriere della Sera. Podle Eichela Německo při dostatečném růstu sníží rozpočtový schodek pod 3% HDP v roce 2005, doporučení EK pro příští rok ale nepřijme.

Německo a Francie příští rok překročí tříprocentní limit třetím rokem po sobě a podle rozpočtových pravidel EU by obě země měly být potrestány finančními sankcemi. Dnešní revolta německých ministrů není precedentem. Francie si odbojným postojem vybojovala odložení sankcí a další rok k dobru při snižování rozpočtového schodku. Dalo se očekávat, že ani Německo nebude chtít platit. V nejbližších hodinách a dnech se patrně opět naplno rozhoří boj malých disciplinovaných zemí proti okázalé ignoranci Německa a Francie. Není divu. Rozpočtová disciplína je pro měnovou unii existenční záležitostí. Němečtí a francouzští představitelé se zaklínají potřebou podpořit oživení hospodářského růstu. Z falešnosti jejich argumentace je usvědčuje následující obrázek.

Obr.: Strukturální rozpočtové schodky (% HDP)


Zdroj: IMF

Cyklicky očištěné deficity mají v obou zemích značně daleko k vyrovnanosti. Pokud by měly Francie a Německo své veřejné finance v pořádku, tj. vyrovnané strukturální (cyklicky očištěné) rozpočty, dosahovaly by skutečné rozpočtové deficity v letošním roce 1,3% (Francie) a 1,6% (Německo).

Disharmonie hospodářské politiky zemí eurozóny již nachází odezvu také v zemích EU stojící mimo měnovou unii a nových členských zemích EU. Varováním z posledních dnů je rostoucí nechuť Švédů k přijetí eura.. Zatímco v zářijovém referendu se proti přijetí eura vyslovilo 56% obyvatel a pro bylo 42% hlasující, podle aktuálního průzkumu je proti 59% a pro jen 38%. Kritické hlasy se již ozývají také ze střední Evropy. Slovenský ministr financí Ivan Mikloš varoval země eurozóny, že pokud nebudou dodržovat rozpočtová pravidla zakotvená v Paktu stability a růstu, Slovensko svůj vstup do měnové unie odloží.

Eurozóna při svém vzniku měla daleko ke splnění podmínek optimální měnové zóny. O to více je žádoucí, aby byla dodržována pravidla rozpočtové disciplíny. Je paradoxní, že dnes je největší hrozbou ekonomické integrace evropského kontinentu osa Paříž-Berlín, na jejíž základech integrační proces začal.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data