Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar kolabuje po zprávě, že zahraniční investoři koupili v září nejméně amerických cenných papírů za posledních 5 let !

Dolar kolabuje po zprávě, že zahraniční investoři koupili v září nejméně amerických cenných papírů za posledních 5 let !

18.11.2003 17:56
Autor: 

Americký dolar dnes odpoledne prudce oslabil - a zaznamenal tak největší propad za poslední dva měsíce - poté, co americká administrativa oznámila, že zahraničním věřitelům došla trpělivost a v září tohoto roku nakoupili nejméně amerických cenných papírů za posledních 5 let. Podle oficiálních informací tak do amerického trhu cenných papírů přiteklo 4.19 miliardy dolarů, zatímco v srpnu tohoto roku tato suma dosáhla USD 49.9 miliardy. Od září roku 1998, kdy byl tento údaj publikován na hladině USD 1.17 miliardy, se tak jedná o nejmenší přítok peněz.

Podle mnoha názorů se konečně jedná o důkaz toho, že zahraniční investoři začali považovat americký schodek za neudržitelný a vyslali administrativě signál, že jej dál nebudou za současné situace financovat. Pro americkou administrativu to znamená dvojí problém - schodek je bez zahraničních finančních prostředků neufinancovatelný a k tomu, aby se dolar udržel na stávající úrovni, bude potřeba stále větší přísun nových peněz. Pokud jedna komponenta této rovnice vypadne, je zde velmi závažný problém.

Jak se dolar během dneška choval? Začal mírným poklesem již ráno, kdy obavy z nové vlny teroristických útoků optimistické náladě nepřispěly. Okolo jedné hodiny odpoledne našeho času se však váhání změnilo ve zběsilý úprk z dolaru do eura - cena dolaru prudce oslabovala (z denního maxima 1,1734 USD/EUR) na první zastávku okolo 1.1780. Po publikování výše uvedených informací došlo k dalšímu propadu, nyní na denní minimum 1.1911. Krátce před půl šestou se ustálil na 1.1876. Podle mnoha obchodníků k panice také přispěly tzv. stop-loss příkazy, které byly podle chování trhu nastaveny velmi pravděpodobně mj. na hodnotách 1.1810 a 1.1845. Nevýhodou těchto příkazů je fakt, že pokud cena daného aktiva protne stanovenou limitní cenu, příkaz na prodej s limitem se stává příkazem na prodej za aktuální tržní cenu - proto musí být realizován bez ohledu na aktuální cenu.

Petr Žabža


Váš názor
 • Vy jste mi ale národohospodáři...
  19.11.2003 10:35

  Pokles přílivu, ještě není odliv. Americké ekonomice naopak oslabení vůči Euru pomůže, protože zvýší konkurenceschopnost amerického zboží. Geniální je, že díky fixaci nákupu surovin na USD snížení kurzu přinese jen minimální zvýšení inflace.
  Kozina
  • Jejích vývoz bude levnejší?
   20.11.2003 23:35

   Co že to vůbec vyrábí že bych to musel mít až to bude o 30% levnejší?
   Visitor
   • Mily chlapce, uz jsi slysel jmena
    21.11.2003 22:34

    jako je Microsoft, HP, CISCO, IBM je abych jmenoval ty nejvetsi? Pokud ne, spi dal.
    Drakobijce
    • Kde si hledáte toho draka?
     24.11.2003 15:21

     Podíval jste se někdy odkud je ta tiskárna HP, moje je z Číny. Znáte nekoho kdo má IBM počítač? Já né. Proč taky, když si sestavím stejnou věc za polovinu peněz (součástky z Číny). A tak dál. Má otázka zní: co tam vyrábí, ne jaký nadnárodní, udajně nebo původně z USA firmy jsou na světě.
     Visitor
     • .
      3.12.2003 20:39

      Jestli se podivate na sve Windows zjistite ze jsou z usa...no pokud nemate piratske z Ciny...:-)...btw:v USA se nejspis podle tebe nevyrabi nic.
      arise
  • odliv ?
   19.11.2003 11:18

   ne, nejde o odliv. Ale deficit je výdajem státu, emise dluhopisu příjmem státu. když poklesnou příjmy bude státní bilance v nerovnováze, chybí hotovost, která se dá vyřešit například devalvací, tj. řekněme eurovou cenou dolarových státních dluhopisů, které se tak stanou atraktivnější a příliv peněz do státní kasy se obnoví. Aspoň tak tomu rozumím. Samozřejmě, dopad devalvace je velký na firmy exportující do USA. Znehodnocení dolaru není v přímé úměře s celosvětovými cenami surovin
   dan tenčl
   • Souhlas
    19.11.2003 13:07

    Pokles hodnoty dolaru není americká ekonomika schopna využít k většímu vývozu do zahraničí, protože velká část světa je příliš vázána na dolar, takže s poklesem dolaru prodělává také. Za další americké firmy nejsou příliš zvyklé exportovat, jsou příliš zahleděny na svůj americký trh a rychlé přeorientování doposud chybí. Chybí také proto, že vízová povinnost coby výslechy jsou brzdou obchodních vztahů, takže potenciální kupci se do USA ani nedostanou. Není náhoda, že si na toto stěžovali američtí obchodníci u své americké vlády. Takže nemyslím si, že pokles dolaru k euru bude automaticky znamenat zvýšení exportní schopni na naše evropské trhy.
 • Poselství se naplňuje?
  18.11.2003 19:57

  Jakže to říkal Steven Roach?
  Mendigo
  • Re...
   18.11.2003 20:26

   Viděl pokles hodnoty dolaru o 20% ... dnešek je jenom začátek.
   Snílek
   • Komodity
    18.11.2003 20:34

    A další na řadě je růst komodit, neb jejich cena je uváděna v USD
    Honzajs
    • RE ...
     18.11.2003 21:16

     Dneska se objevila zpráva, že největší americký prodejce hraček - Toys R Us - ještě do konce tohoto roku zavře asi 146 obchodů a propustí 3800 lidí. To není zrovna známka ekonomiky ve fázi rozkvětu. Hlavně, zavírat takové obchody před Vánocemi, které jsou pro ně nejziskovější období - to už musí být pěkně na dně...
     Neo
 • Kolik že to potřebujou?
  18.11.2003 19:08

  Tak miliardu a půl denně, né? Tak že v žáří pokrily tk tři dny útraty. Jaký pak to asi bylo v říjnu když Křovíček utratil dalších 87 milliard do kapes svých kámošů na obnovu světa přitom co v USA stojí fronty na poliívku jako v 1930?
  Visitor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data