Čím méně toho potenciální investor ví o cílové společnosti, tím větší flexibilitu má při stanovení nabídkové ceny za akcie této společnosti – bude možná brzy platit u investic do společností s registrovanými akciemi.
V minulých dnech totiž Komise pro cenné papíry ČR (dále jen „Komise“) předložila na svých internetových stránkách (www.sec.cz) k veřejné diskusi stanovisko, zabývající se zejména nakládáním s kurzotvornými informacemi zjištěnými při tzv. předinvestiční prověrce (due diligence) ve společnostech s registrovanými akciemi. Některé závěry Komise uvedené v tomto stanovisku mohou mít přitom podstatný dopad na současnou akviziční praxi.
Při akvizicích významných akciových podílů investor obvykle provádí předinvestiční prověrku, aby se blíže seznámil se stavem společnosti, o jejíž akcie má zájem. V popředí zájmu investora jsou zejména informace obchodně-finanční a právní povahy umožňující investorovi ohodnotit rizika spojená s akvizicí a určit cenu, kterou je ochoten za nabytí akcií zaplatit. V minulosti podobné předinvestiční prověrky proběhly například při privatizaci státních podílů v energetických společnostech.
Informace poskytované v rámci prověrky cílovou společností potenciálním investorům, resp. prodávajícím akcionářům, nemusí být veřejně dostupné a mohou dokonce mít kurzotvorný charakter (tj. mohou mít povahu důvěrných informací ve smyslu ustanovení § 81 zákona o cenných papírech). V takových případech zákon o cenných papírech zakazuje využití těchto informací ve prospěch osoby obeznámené s těmito informacemi a ve prospěch třetích osob. Zákon výslovně zakazuje využití kurzotvorných informací při nabytí nebo zcizení akcií.
Komise ve svém stanovisku zastává názor, že pokud investor v průběhu předinvestiční prověrky získá kurzotvorné informace, které nebudou emitentem uveřejněny, může je využít pouze tak, že buď odstoupí od zamýšlené investice, nebo uzavře smlouvu za podmínek sjednaných před provedením prověrky. Pokud by nebyly podmínky nabytí akcií sjednány ještě před provedením prověrky a investor by na základě provedené prověrky určil cenu za koupi akcií, došlo by dle Komise ke zneužití důvěrné informace ve prospěch účastníků obchodu. Komise by tak mohla investora i prodávajícího sankcionovat za porušení zákona.
Pokud Komise bude po ukončení odborné diskuse (příspěvky mají být Komisi zasílány do 28. listopadu 2003) uvedené závěry aplikovat v praxi, podstatně tím ovlivní možnosti postupu investorů při akvizicích významných akciových podílů ve společnostech s registrovanými akciemi, včetně akvizic podílů ve státem privatizovaných akciových společnostech, jejichž akcie jsou obchodovány na veřejném trhu.
Tomáš Porupka
Weinhold Legal
Důležité upozornění Weinhold Legal