Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR v EU-25: srovnávání ekonomických statistik po rozšíření EU

ČR v EU-25: srovnávání ekonomických statistik po rozšíření EU

11.11.2003 16:22
Autor: 

Měřítkem reálné a nominální konvergence zemí střední a východní Evropy se v posledních letech staly průměrné hodnoty v Evropské unii. Jenže po rozšíření EU se tyto hodnoty změní. Možnosti jsou dvě: nadále sledovat průměry dnešní patnáctky EU, nebo začít s novými měřítky, průměry EU-25.

Pro ilustraci jsme se pokusili spočítat, jak by změnily průměrné hodnoty budoucí pětadvacítky členských zemí EU u dvou základních proměnných, HDP na obyvatele v (v PPS) a cenové hladiny. Podle našich výpočtů by průměr EU-25 byl v letošním roce o 3% nižší než průměr EU-15. Možná je tak nízký pokles zarážející, když průměrná úroveň budoucích deseti členů EU (ACC-10) je ve srovnání s dnešní EU-15 poloviční. Příčina tkví v jejich relativní velikosti. Zatímco v EU-15 vzniká 19,4% celosvětového HDP, v ACC-10 jen 1,7%. Následující obrázek ukazuje, jak se změní pozice jednotlivých ekonomik k průměru EU po rozšíření.

Obr. 1: HDP na obyv. ve srovnání s průměrem EU-15 a průměrem EU-25 v roce 2003


Zdroj: Eurostat (EU-15), Patria Online (EU-25)

Česká ekonomika by si letos polepšila změnou "benchmarku" o necelé dva procentní body. Její HDP na obyvatele (v PPS) by se posunul z 61,3% průměru EU-15 na 63,1% průměru EU-25. Vezmeme-li v potaz nedávnou revizi českého HDP, potom by letošní výkonnost české ekonomiky měla dosáhnout necelých 67% průměru EU-25. Pro srovnání Řecko by se mělo pohybovat na 70% průměru EU-25, Portugalsko o půl procentního bodu výše.

Obdobně by se měla změnit průměrná cenová hladina při rozšíření na EU-25. Cenová hladina v ČR by se v roce 2001 (poslední dostupná data Eurostatu) posunula z 46,9% průměru EU-15 na 48,4% průměru EU-25. V letošním roce by se česká cenová hladina měla pohybovat těsně pod 50% průměru EU-25.

Obr. 2: Cenové hladiny ve srovnání s průměrem EU-15 a průměrem EU-25 v roce 2001


Zdroj: Eurostat (EU-15), Patria Online (EU-25)

Rozšíření EU může přinést mírné zmatky ve statistice. Ve hře je harmonizace statistiky (viz nedávná revize HDP), ale také srovnávání ke starým a novým měřítkům. Na srovnání s průměry za celou EU jsou založeny například dotace ze strukturálních fondů EU. Pro nové členy EU by bylo výhodné, pokud by se průměr i nadále počítal ze současné patnáctky. Současné členské země by samozřejmě uvítaly rozšíření výpočtu průměru na všechny země, neboť by se tím snížila laťka pro vyplácení dotací z rozpočtu EU.

Pokud bychom odhady ekonomické úrovně jednotlivých regionů ČR (v členění NUTS 2) upravili o nedávnou revizi HDP a změnu výpočtu průměru EU, přiblížily by se jednotlivé regiony podstatně blíže hranici pro příjem dotací ze strukturálních fondů. Kdoví, co se ještě může objevit a odříznout české regiony od tolik očekávaných peněz ze společné pokladny EU?

Obr. 3: HDP na obyvatele v jednotlivých regionech ČR podle různých měřítek


Zdroj: Patria Online

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů