Ačkoliv konečné rozhodnutí záleží na každém investorovi, popišme určitý myšlenkový rámec, v kterém se dá atraktivita investice do akcií Unipetrolu nyní posuzovat. To za pomocí následujícího grafu, jehož princip je jednoduchý - z celkové odhadované sumy za státní 63% podíl je určena privatizační cena na akcii, z té je za předpokladu, že odkup akcií minoritních akcionářů bude následovat za 85% privatizační ceny, odvozena cena odkupní. Nakonec je tato diskontována na současnou hodnotu, diskontní sazba je orientačně stanovena na 5.75%. Tato diskontní sazba odráží (i) pravděpodobné načasování možného odkupu (počítejme zhruba se 6 měsíci) a také by v principu měla odrážet (ii) rizikovost investice. Ta je v případě Unipetrolu nyní ale těžko stanovitelná za použití standardních riziko kvantifikujících metod (např. CAPM), protože profil rizika investice je odvozen z velké části od (i) počtu a agresivity strategických investorů majících zájem o státní podíl, to v kombinaci s (ii) odhady fundamentální hodnoty akcie, včetně o rizika snížené likvidity v případě částečně úspěšného odkupu a rizika plynoucího z pravděpodobné restrukturalizace holdingu po privatizaci (toto riziko může být obousměrné - jak upside, tak downside).
|
Zdroj: Patria Finance
Je samozřejmé, že klíčovou vstupní proměnnou je cena za 63% státní podíl. Ta bude zejména výslednicí odhadů hodnoty Unipetrolu kalkulovaných jednotlivými zájemci, včetně možných synergických efektů mezi Unipetrolem a novým vlastníkem, či vlastníky (rozdělení holdingu po privatizaci je reálnou možností). Mezi hlavní synergie v tomto případě patří společný nákup surovin, marketing a prodej produktů, know-how sharing, logistická a výrobní optimalizace atd. Do hry pak samozřejmě vstoupí i vyjednávací síla prodávajícího a kupujících (u těch bude tato např. reflexí jejich počtu).
Inzerát, který investory vyzval k vyjádření předběžného zájmu o 63% Unipetrolu vyšel minulý čtvrtek, zájem potvrdila společnost PKN Orlen, OMV údajně zájem nemá. V pátek zájem o Spolanu ohlásil BorsodChem. Možný je zájem MOL, některých ruských společností, popř. dalších investorů. Nový vlastník by měl být podle vládou schváleného harmonogramu znám do března 2004.
Také připomeňme, že důležitý je způsob vyřešení situace kolem některých závazků společností v holdingu. O způsobu vyřešení pohledávek ve výši přes 4 miliardy Kč rozhodne vláda zřejmě tuto středu. Ministerstvo financí i FNM údajně prosazují, aby se dluhy vůči České konsolidační agentuře vyřešily v rámci privatizace. Problém je zejména s dluhem Benziny ve výši zhruba 1,2 miliardy korun, pokud se ten nepodaří vyřešit (např. restrukturalizace a prodej) hrozí dražba 140 čerpacích stanic Benziny, které jsou nyní v zástavě u České spořitelny a Komerční banky.
Jiří Soustružník