Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace se odpoutala ode dna a z nuly poskočila na 0,4%

Inflace se odpoutala ode dna a z nuly poskočila na 0,4%

10.11.2003 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se v říjnu zvýšily o 0,1% po zářijovém poklesu o 0,5%. V meziročním měřítku se spotřebitelské ceny patrně definitivně odpoutaly od deflace. Meziroční inflace se zvýšila na 0,4% a do konce roku může vyšplhat až na jedno procento. Vývoj cenové hladiny nejvíce ovlivnilo výrazné zvýšení cen potravin, pokles regulovaných cen zemního plynu a elektřiny a zlevnění pohonných hmot.

V říjnu se sešel sezónní vzestup cen zeleniny s rostoucím trendem cen vepřového a drůbeže. Vzhůru se vydaly také ceny másla, vajec, brambor, másla, mouky a sýrů. Ceny potravin se zvýšily nejvýrazněji od prosince loňského roku. Listopad bohužel přinese další zdražení v souvislosti s růstem cen pečiva a zaokrouhlením cen po zrušení desetníků a dvacetníků.

Opačný dopad na index spotřebitelských cen mělo snížení regulovaných cen plynu v průměru o 3,0%. Energetická společnost ČEZ, která prodává elektřinu s výjimkou Prahy, jižní Moravy a jižních Čech všem regionálním distributorům, ohlásila od října cenové zvýhodnění elektřiny v průměru o 2%. Průměrná úroveň cen elektřiny klesla o 0,7%. Levnější plyn a elektřina snížily celkovou cenovou hladinu zhruba o 0,8%. Opačným způsobem ovlivnilo cenovou hladinu zavedení paušálního osmikorunového poplatku za úhradu soustředěného inkasa plateb obyvatelstva na poště. Do kolonky s názvem finanční služby tak ČSÚ připsal zvýšení cen o 6,4%. Zdražovaly také vysoké školy, a to zvýšením poplatků za překročení standardní délky studia.

Směrem dolů tlačily cenovou hladinu levnější pohonné hmoty. V říjnu zlevnily v průměru o 0,9%, díky čemuž se index cen v oddílu doprava snížil o 0,3%.

Základní cenový index sice ukazuje, že spotřebitelské ceny se odpoutaly od nuly, zásluhu na tom ovšem mají nestálé ceny potravin, do nichž se promítá letošní neúroda a korekce nepřiměřeně nízkých cen masa (vepřové, drůbež). Zdražení cen chleba a pečiva by mohlo zvednout inflaci o další zhruba tři desetiny procentního bodu. V listopadu by tak inflace mohla poskočit až na jedno procento. Námi počítaná jádrová inflace (bez dopadu změn regulovaných cen, potravin a pohonných hmot) ovšem nadále stagnuje na 0,3%, což je historicky nejnižší úroveň, a do konce roku by se měla zvýšit zhruba na 0,5%.

V příštím roce se spotřebitelskými cenami zamíchají změny spotřebních daní a přesuny mezi sníženou a základní sazbou DPH. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen výrazně vzroste. Jádrová inflace by se ovšem měla udržet pod dvěma procenty.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y