Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví se stále drží dvouciferného růstu

Stavebnictví se stále drží dvouciferného růstu

7.11.2003 9:16
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se příznivě vyvíjela i v září. Ve srovnání se srpnem se produkce zvýšila o 0,2% (po sezónním očištění), meziroční přírůstek dosáhl 14,5% (po vyloučení vlivu kalendářních variací o 13,1%). Počet vydaných stavebních povolení se meziročně zvýšil o 9,2%.

V září se dařilo všem segmentům stavebního sektoru. V pozemním stavitelství se výroba reálně zvýšila o 13,2%, v oblasti inženýrských staveb o 15,3%. U oprav inženýrských staveb dokonce přírůstek dosáhl 37%. Hlavním pilířem růstu stavební výroby jsou zakázky na výstavbu a opravy dopravní infrastruktury (železniční koridory, silniční obchvaty), kde je hlavním investorem veřejný sektor. Pokračuje také výstavba obchodních center a stavebnictví napomáhá také příprava průmyslových zón a stavby pro zahraniční investory. Příznivě se vyvíjí také bytová výstavba, o čemž svědčí statistiky pozemního stavitelství a stavebních povolení pro bytové budovy (v září meziroční zvýšení o 26%).

Průměrná mzda ve stavebnictví vzrostla o 8,4% (nominálně i reálně) a dosáhla 17 358 Kč. Příznivý vývoj ve stavebnictví umožnil zvýšení zaměstnanosti v tomto sektoru, ve srovnání s loňským rokem pracovalo v září ve stavebnictví o 1,7% více zaměstnanců. Produktivita práce vzrostla o 12,5% a jednotkové mzdové náklady díky tomu klesly o 3,7%.

Ve 3. čtvrtletí se stavební výroba meziročně zvýšila o 16,3%, zatímco ve druhém kvartálu dosáhl růst pouze 4,9% a v prvních třech měsících se dokonce výroba snížila o 0,7%. Příznivý vývoj stavebnictví ve 3 čtvrtletí by se měl příznivě promítnout do tempa růstu HDP (pro HDP je ovšem důležitý nikoli objem produkce, ale přidaná hodnota). Ve stavebním sektoru vznikají zhruba 4% HDP. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 8%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data