Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozí americkým fondům krize důvěry, odchod investorů a odliv peněžních prostředků?

Hrozí americkým fondům krize důvěry, odchod investorů a odliv peněžních prostředků?

6.11.2003 14:28
Autor: 

Americké podílové fondy se v posledních 3 měsících staly centrem podobného vyšetřování, jaké potkalo v loňském roce investiční banky a makléřské firmy. Báze a podstata obvinění je sice rozdílná, hlavní aktéři na straně práva však zůstávají stejní (Eliot Spitzer, SEC), stejně tak jako poškození - jednotliví retailoví investoři. Jména, která se nejčastěji ve spojitosti s těmito skandály objevují, zahrnují Janus Capital Group, Strong Capital Group, Bank One Corp., Bank of America Corp. a nyní nejnověji také Alliance Capital Management.

Co je tedy podílovým fondům především vytýkáno? Obvinění se vztahuje na dvě aktivity, obě z pohledu amerického práva nezákonné:

* Obě aktivity zneužívají faktu, že americké fondy stanovují své NAV (net asset value) v 16:00 newoyrského času, zatímco akcie, které mají fondy v portfoliu, mohou být obchodované v podstatě non-stop. V prvním případě docházelo k tomu, že některé hedge-fondy nakupovaly podílové listy po 16:00 za cenu toho dne a využívaly tak informací, které se objevily až po zavření trhu a nebyly reflektované v ceně podílové listu. Tato operace je nezákonná, protože podle pravidel musí být takovéto obchody uskutečňovány za cenu příštího obchodního dne, která bude dané informace již reflektovat

* Druhá operace je nazývána "market-timing" - časování trhu. Některé hedge-fondy využívaly, resp. zneužívaly faktu, že podílové fondy oceňovaly cenné papíry ve svém majetku cenou, která byla "off-market". Mnoho fondů ve Spojených státech např. oceňuje zahraniční akcie ve svých portfoliích cenou, která odpovídá závěrečné ceně na lokálním trhu. Investor, který vidí pozitivní vývoj trhu ve Spojených státech a je schopen nakoupit podílové listy za cenu aktuálního dne v U.S. má zisk v podstatě jistý - evropské akcie budou růst na trhu ve Spojených státech příští den skoro jistě reflektovat.

Podle posledních informací je na spadnutí dohoda, resp. mimosoudní vypořádání. Jeho součástí by měla být kompletní změna interních postupů, kontrolních mechanismů a regulatorní úpravy segmentu podílových fondů - "postižené" fondy by měly v podstatě sloužit jako "odstrašující" příklad, současně by však měly jít příkladem. Eliot Spitzer vyjednává s každou firmou zvlášť, a proto není vůbec jisté, jaký postih bude té které firmě vyměřen.

Podstatně palčivější je však otázka, jestli v souvislosti s těmito skandály nehrozí americkým fondům krize důvěry, odliv klientů a snížení majektu. Ano i ne.

* Ano proto, že na rozdíl do investičních bank, které mohly být považovány za něco dosti vzdáleného retailovému investorovi, jsou podílové fondy subjektem spravujcím peníze 95 milionů Američanů. Všichni vědí, že o peníze jde až v první řadě a pokud na ně člověku někdo sáhne, obvykle pak nezná bratra. Dalším problémem - nyní již pro celý trh - může být fakt, že fondy ve Spojených státech nyní drží rekordně nízké hotovostní pozice. Jakékoliv větší výběry by pravděpodobně byly doprovázeny "nucenými" prodeji na trhu a to by bylo něco, z čeho by hlava začala bolet leckoho (proto se dnes objevily spekulace, že ranní pokles futures byl způsoben obavou z tohoto jevu ve světle včerejšího obvinění Alliance Capital Holding).

* Ne proto, že peníze potřebují vydělávat a v současné době mnoho alternativ pro retailového klienta není. Výnosy dluhopisů jsou na rekordně nízké úrovni a nemovitosti jsou "over". Navíc, historicky dochází k přesunu formy vlastnictví akcií od jednotlivých akcií k podílovým fondům - je to pro mnoho investorů pohodlnější a v konečném důsledku i levnější.

Suma sumárum, situace není pro fondy rozhodně růžová, zatím se však nejedná o žádnou katastrofu. Částečně možná proto, že není této kauze věnována taková mediální pozornost, jako tomu bylo v případě investičních bank a brokerů. Nepochybně i proto, že poškození jednotlivých podílníků bude podstatně hůře kvantifikovatelné. Na druhé straně ale není na místě tuto kauzu podceňovat - sentiment investorů je věc velmi vrtkavá a poškozená pověst se bude fondům jen velmi těžko vracet zpět.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.6.2018
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  
17:43EPH nabízí růst, jasnou strategii a zajímavý výnos. Od investorů přijme 3 miliardy korun i víc
17:29Praha v zeleném i přes strmý propad Kofoly, v Evropě se dařilo Unicredit  
16:51Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr  
16:47Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí
15:59EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
15:56PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  
9:32Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
9:12Rozbřesk: Další rok s deficitem. Ropa Brent u 75 dolarů
9:00Evropské burzy čeká zřejmě zotavení. V Praze se zastavuje obchodování s akciemi Kofoly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.